הרב שמואל יניב
הרב שמואל יניבצילום: יוני קמפינסקי

הרב שמואל יניב, מוציא בימים אלה במסגרת מיזם ארגמן, שלוש חוברות המיועדות להורים שלדבריו יכולות לסייע לצמצם את תופעת הדתל"שים במגזר.

בראיון לערוץ 7 הוא טוען כי החברה הציונית דתית צריכה להבין שבדברי תורה בלבד אי אפשר להתמודד עם התופעה, "לצערנו היום כמעט בכל בית זה קורה והסיבות ידועות: גירוי יצרי, חוסר הכרה בשכל, פיתויים ולחצים. לעתים זה מגיע עם תוספת של עימותים עם ההורים והחברה. לכן יזמתי את הוצאת החוברות, הראשונה עוסקת בלוגיקה ברורה שמוכיחה שהתורה היא מאלוקים.

עוד חוברת מתמודדת עם השאלות שנשאלות והחוברת השלישית עוסקת בצד הרגשי שמראה שהדבר הטוב ביותר שאדם יכול לבחור בעולם הזה זו דרך התורה. בעזרת החוברות הללו ההורים יוכלו לעשות את מה שלא נעשה בבית הספר, אם זה סביב שולחן שבת או בכל סיטואציה אחרת . במקום להאשים את בתי הספר או את הר"מים ,שההורים ייקחו את החוברת וידעו מה לומר לילדים".

הרב יניב טוען כי תופעת הדתל"שים לא פוסחת על אף אחד. "כשילד גומר כיתה י"ב ורוצה להתחזק בישיבת הסדר, אז יש אוירה טובה, ניגוני שבת, חיבוק של הר"מים ודבר תורה. אין טיפול שורש. מלמדים גמרא ומחשבת ישראל אבל אין מטרה מוגדרת. לימדתי עשר שנים בישיבת הסדר וניסיתי בכל כוחי לסייע, אבל ראיתי את המבוכה. חושבים שבדברי תורה פותרים את הבעיה. בעולם החרדי, כשלא מנסים לטפל בתופעה, היא מגיעה למימדים עצומים".

לדבריו, הדתל"שים בעצמם עוברים סבל רב ואפשר לחסוך מהם את הכאב. "יש לי הרבה חמלה כי אותם צעירים מתקשים למצות את עצמם. הכאב הוא כפול כי ברובם הם לא מתחתנים ולכן מדין החמלה חייבים לעזור להם. יש הורים שבוכים לי והכר שלהם סופג דמעות כמים. ההורים במצוקה רגשית".

הרב יניב טוען כי התופעה של הדתל"שים מגוונת, "יש ילדים שעשו את ההחלטה בגיל 16, בנות בגיל יותר מאוחר. יש שעושים את זה בצבא או אחרי שהם חוזרים מהטיול בחו"ל, אם הם עברו חוויה לא טובה. לכן אם אבא או אמא יגידו את מה שצריך להגיד בשכליות, בלי כעסים או רוגז, אלא בשקט וענווה הם יכולים בחלק גדול מהמקרים לגרום לבן לחזור הביתה ואפילו מתוך עונג גדול".