מדוע משתתפים נציגי היועמ"ש בכנס ארגון השמאל?

מירב חג'אג' קוראת לבטל את ההשתתפות בהשתלמות למשפטנים של האגודה לזכויות האזרח, "זה מחליש את חיילינו".

בני טוקר , כ"ב בשבט תשע"ט

שולח נציגים. מנדלבליט
שולח נציגים. מנדלבליט
צילום: פלאש 90

בימים אלה מקיימת האגודה לזכויות האזרח בשיתוף עם הצלב האדום כנס הכשרה למשפטנים שעוסקת במשפט ההומניטרי הבינלאומי תוך שימת דגש על 'התנהלותה של ישראל בשטחים הכבושים', כלשונם.

בהכשרה משתתפים לצד מרצים מהאקדמיה וארגוני זכויות אדם גם נציגים של משרד המשפטים וכן היו אמורים להשתתף בה משפטנים מצה"ל.

מירב חג'אג', אמה של סגן שיר הי"ד שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב, מוחה בראיון לערוץ 7 על השתתפות נציגי היועץ המשפטי לממשלה בהשתלמות.

"כבר שנתיים שאנחנו מטפלים בתופעה הזאת", מספרת חג'אג'. "לשמחתנו ראש הממשלה בנימין נתניהו בתפקידו הנוסף כשר הביטחון הורה לנציגי צה"ל שלא להגיע. אנחנו קיבלנו התחייבות דומה משרת המשפטים שקד אבל כעת מתברר שמנדלבליט שולח נציגים מטעמו להשתלמות".

לדבריה את התוצאות של שיתופי הפעולה בין ארגוני השמאל הקיצוני למשרד המשפטים וצה"ל אפשר לראות בשטח, "אם הם אגודה לזכויות האזרח מדוע הם לא מייצגים את הקרבנות שזה אנחנו. את מי הם בוחרים לייצג? את המחבלים הרוצחים? אז מדוע מדינת ישראל משתתפת בהשתלמויות שלהם?"

״את התוצאות אנחנו רואים בשטח כאשר החיילים מפחדים לירות כי הם הצליחו ליצור הרתעה אצל חיילי צה"ל. היום כשיש חלילה אירוע האזרחים יורים ראשונים לפני החיילים וזה אומר דרשני. במשך כל השנים צה"ל ומשרד המשפטים הלכו לכנסים האלה ואת ההשלכות אנחנו רואים היום. לכן לא הורסים בתי מחבלים ולא מגרשים אותם כי ארגוני השמאל מגישים עתירות וגם תובעים את צה"ל במקרים של הריגת מחבלים".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "מדובר בהשתלמות מקצועית המתקיימת מדי שנה בנושא של משפט בין-לאומי, בדגש על משפט בין-לאומי הומניטרי. משתתפים בה מרצים מהאקדמיה, יוצאי מערכת הביטחון ואנשי חברה אזרחית. היועמ"ש רואה חשיבות בהשתתפות נציגי המדינה בהשתלמות כדי להציג את העמדות המשפטיות של מדינת ישראל ולקדם אותן מול עמדות אחרות. הצלב האדום הוא ארגון בין-לאומי בעל מעמד רשמי בישראל, מכוח אמנות בינלאומיות שמדינת ישראל חתומה עליהן. האגודה לזכויות האזרח היא ארגון חברה אזרחית לגיטימי שפועל להגנה על זכויות אדם ואזרח".