משפחות "קולומביה" - בבית הנשיאלע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה אירחו היום (ראשון) את שבע המשפחות של חברי הצוות שנהרגו באסון מעבורת החלל קולומביה, ביניהם האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל.

המשפחות הגיעו ארצה בהזמנתה של רונה רמון ז"ל אשר ביקשה כי לראשונה יגיעו המשפחות בשבוע החלל לביקור ויקחו חלק באזכרה של אילן. רונה לא זכתה לארחם אך לבקשת ילדיה התכבדו הנשיא ונחמה בקבלת המשלחת בבית הנשיא.

בטרם החל המפגש התכנסו ילדיהם של רונה ואילן ז"ל, טל, יפתח ונועה בלשכת הנשיא לשיחה אינטימית יותר ומשם המשיכו למפגש עם יתר המשפחות. את המפגש הוביל מנכ"ל קרן רמון רן לבנה לצד אוולין האסבנד-תומפסון, רעייתו של מפקד משימת המעבורת, ריק הסבנד.

המשפחות העניקו לנשיא תמונה שצולמה במתקן השיגור במהלך 2002, מספר חודשים לפני האסון, בה נראים סרבלי הטיסה של האסטרונאוטים, תלויים זה לצד זה כשדגל ארה"ב מעטר את שרוולם של סרבלי הטיסה השייכים לאסטרונאוטים האמריקאים וביניהם שרוול סרבלו של אילן ז"ל המעוטר בדגל ישראל.

המעבורת הייתה הראשונה שביצעה במהלך שירותה 28 משימות לחלל והטיסה 160 אסטרונאוטים. ב-1 בפברואר 2003, לאחר משימה בת 16 ימים בחלל, התפרקה המעבורת בכניסתה לאטמוספירה כאשר על סיפונה שבעה אסטרונאוטים ואסטרונאוטיות, בהם האסטרונאוט הישראלי הראשון אל"ם אילן רמון.

המשפחות ומשתתפים נוספים הגיעו ארצה לכבוד שבוע החלל הישראלי שחל בימים אלה ואותו יזמה רונה רמון ז"ל. השבוע מתקיים בהובלת סוכנות החלל של משרד המדע, ובו נערכים כנסים מקצועיים ואירועים חינוכיים בהם לוקחים חלק למעלה מ-100,000 ילדים.

אוולין הסבנד-טומפסון הודתה לנשיא על המעמד ואמרה: "אנחנו כולנו כל כך גאים בכם, וגאים בקרן רמון שהקמתם. אלה רגעים בהם המר נמסך במתוק, זה קשה ומרגש, אבל אנחנו גם מסתכלים קדימה לעתיד ושמחים להיות פה."

טל רמון, בנם של אילן ורונה ז"ל ואח של אסף ז"ל, הודה בשם המשפחה למשתתפים ואמר: "ההגעה שלכם הנה מאד משמעותית עבורנו ואנחנו שמחים כל כך לראות אתכם שוב."

הנשיא הצטרף גם הוא לברכות ואמר: "הבית הזה, הוא הבית שלכם. אני מקווה שבכל פעם שתגיעו ארצה תרגישו כאילו שבתם הביתה. אתם מגיעים לכאן לא כאורחים אלא כמשפחה. כשאנו חושבים על שבעת חברי הצוות של קולומביה, אנו מרגישים כאב עצום, אך גם גאווה אינסופית. הם טסו לשמיים כדי להרחיב את גבולות הידע האנושי." עוד אמר הנשיא: "כל ישראלי זוכר איפה הוא היה לפני 16 שנה כששמע את החדשות הנוראיות. הסיפורים על האמיצים והאמיצות מהמעבורת הפכו לחלק מסיפורה של מדינת ישראל."

"רק לפני חודש נפרדנו מרונה רמון," הוסיף הנשיא, "רונה כיבדה את המורשת של בעלה ובנה, דרך קרן רמון, הבאה להבטיח שלצעירים מכל רקע - תהיה הזדמנות להגשים את חלומותיהם. זה מה שאני מאמין ששבוע החלל הישראלי מסמל. נטיעת השראה בדור הבא, בכולנו, לא רק כדי לחקור את המסתורין שבחלל, אלא גם לבנות עולם טוב יותר כאן על כדור הארץ."

רן לבנה, מנכ"ל קרן רמון הודה לנשיא על קיום המפגש והאירוח ואמר: "שבוע החלל הישראלי כולל יותר ממאה אירועים חינוכיים בכל רחבי הארץ. זו השראה גדולה, בהובלת סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע. רונה תמיד אמרה שהאירועים האלה מגדילים את המשפחה שלה. היא הייתה צריכה לשבת כאן ליד הנשיא היום, והיא כל כך חסרה לנו."