עו"ד גדי בלושטיין
עו"ד גדי בלושטייןצילום: יח"צ

"מדובר בהחלטה ערכית-מוסרית ברמה הכי גבוהה", כך אומר עו"ד גדי בלושטיין, על החלטת הוועד הפראולימפי הבינלאומי לשלול את אירוח אליפות העולם בשחיה ממלזיה.

עו"ד בלושטיין ממשרד עורכי הדין עמר, רייטר, ז'אן, שוכטוביץ ושות', הוא מי שעמד מאחורי הקלעים בהחלטה שהתקבלה היום בדירקטוריון הוועד הפראולימפי הבינלאומי, כשזה משמש הן כעורך הדין של הוועד הישראלי והן כחבר וועדת הכספים של הוועד הבינלאומי.

בראיון לערוץ 7 סיפר עו"ד בלושטיין על השתלשלות העניינים, החל מההחלטה על קיום התחרות במדינה הקיצונית וכלה בהחלטה שהתקבלה היום על שלילת האירוח ממנה.

"המלזים קיבלו את הזכות לארח את אליפות העולם בשחיה ב-2017 וכבר אז חתמו על הסכם סטנדרטי של הוועד הפראולימפי הבינלאומי לפיו כל ספורטאי רשאי להגיע ולהתחרות באליפות העולם בשחיה. זהו לא הסכם שנבנה במיוחד למלזים אלא כזה שכל מדינה מארחת חותמת עליו בכדי שאף ספורטאי לא יודר מתחרות כלשהי בשל צבע עורו, מוצאו או דתו".

עו"ד בלושטיין סיפר כי כבר אז בוועד הפראולימפי הישראלי היו מוטרדים מההחלטה, נוכח העובדה כי מלזיה ידועה כמדינה שאינה מקיימת קשרים דיפלומטיים עם ישראל וראש ממשלתה ידוע כאדם קיצוני שונא ישראל מובהק.

"בזמן שביקרתי במשרדי הוועד הבינלאומי בבון שבגרמניה, התחלתי לשאול את חברי הוועד מה קורה עם אליפות העולם, האם בוודאות יוכלו הספורטאים הישראלים להתחרות באליפות שתתקיים במלזיה, ואלה ענו כי אין מה לדאוג.

לקראת סוף השנה האזרחית, בחודש דצמבר, הגברנו את הלחץ בניסיון לקבל תשובה מוחשית. דרשנו תשובה חד-משמעית, אם המלזים לא מתחייבים להכניס את הספורטאים הישראלים, שהתחרות תעבור למקום אחר", מספר עו"ד בלושטיין.

"צריך להגיד - מלכתחילה אמרו לי בהנהלת של הוועד הבינלאומי כי הם איתנו, בצורה מפורשת ובלי לגמגם. לא בגלל שזו ישראל כמו בגלל שזו תפיסת העולם שלהם - יש תקנון והתקנון מחייב שתהיה השתתפות מלאה ללא כל אפליה. אבל כל זה היה כפוף להחלטת דירקטוריון הוועד הבינלאומי".

עו"ד בלושטיין מספר כי "לקראת הישיבה שהתקיימה בסוף השבוע האחרון הפעלנו לחצים רבים, כל חברי הוועד הפראלימפי הישראלי. המסרים שיצאו אלינו מתוך הישיבה היו חד משמעיים - שהם יעמדו מאחורי התקנון והדרה של הספורטאים הישראלים לא תתקבל. בוועד הפראלימפי הבינלאומי אין משחקים, אין מקום לפוליטיקה".

לשאלה מדוע בכלל ניתנה הזכות למלזיה לארח את אליפות העולם היוקרתית, על אף הידיעה כי זו לא תתן לספורטאים ישראלים להיכנס למדינה שראש ממשלתה נחשב לקיצוני ביותר בדעותיו נגד ישראל, אומר עו"ד בלושטיין כי המלזים פשוט עבדו על הוועד הבינלאומי.

"המלזים ידעו מראש כי לא יאפשרו לספורטאים ישראלים להתחרות, אבל חיכו עד לרגע האחרון עם ההחלטה הפומבית על כך כדי להעמיד את הוועד הבינלאומי בפני אין ברירה ובחוסר אפשרות להעביר את התחרות בזמן קצר למקום אחר".

לדברי עו"ד בלושטיין, ההחלטה של דריקטוריון הוועד הבינלאומי היום לשלול את הזכות ממלזיה לארח את התחרות הינה צעד יוצא דופן ברמה הכי גבוהה. "עם כל הבלאגן של להזיז את אליפות העולם עכשיו למקום אחר, מדובר בהחלטה ערכית-מוסרית ברמה הכי גבוהה, לקיחת אחריות שנדיר מאוד לראות בנוף הספורטיבי".

בנוסף, עו"ד בלושטיין לא שולל את האפשרות כי הוועד הבינלאומי אף יטול סנקציות כנגד המלזים: "ראינו כבר כיצד הושעו בעבר הספורטאים הרוסים מתחרויות בשל עבירה על תקנון הוועד, לא מן הנמנע שכך יקרה גם עכשיו והספורטאים המלזים יושעו מתחרויות עתידיות".

לדבריו של עו"ד בלושטייין "על הוועד הפראולימפי הבינלאומי הוטל לחץ קשה לקיים בכל זאת את התחרות במלזיה ואנחנו מברכים על החלטה שאלמלא הייתה מתקבלת, הייתה נותנת זריקת מרץ לכל הארגונים הקוראים להחרים את ישראל. זהו ניצחון הספורט במובן הכי פשוט של המילה".

עוד סיפר עו"ד בלושטיין כי לאחר ההחלטה היום, העלה פוסט בחשבון הפייסבוק הפרטי שלו על ההישג הגדול, בו כתב כי הוא נרגש שהמאמץ הצליח. "נתקלתי בקללות, צילומי צלב קרס ונאצות. הדהימה אותי התגובה על אירוע שהוא ספורטיבי בסך הכל, נראה שיש מי שרצה להפוך את האירוע לפוליטי".