חתונה
חתונהistock

אליזבטה נקרסובה בת ה-26 שנולדה בלבוב - אוקראינה, עלתה לארץ לבדה לפני תשע שנים במסגרת תוכנית נעל״ה.

לאחר לימודיה בפנימיה החקלאית, אליזבטה שירתה בצ"״ל והכירה בחור ישראלי ממוצא מזרחי שעימו החליטה להתחתן.

כאשר ניגשו יחד לרבנות כדי להירשם לנישואין, נמסר לאליזבטה שהמסמכים אשר נמצאים בידיה לא מספיקים על מנת להוכיח שהיא יהודייה.

אליזבטה החלה לבדוק איך מבצעים "בירור יהדות", התקשרה לאמה שגרה בעיר לבוב והופתעה לגלות שהיא איננה אמא הביולוגית.

אליזבטה גילתה כי נולדה לאבא ולאישה יהודייה שלא היו נשואים. היא ננטשה בבית יתומים, לאחר כמה שנים אביה התחתן עם אישה אחרת שעמדה על כך שיקחו את הילדה חזרה הביתה. אביה של אליזבטה ואשתו לקחו אותה לביתם וכך היא גדלה - לאביה הביולוגי ולאם מאמצת.

בהמשך, ההורים התגרשו ואליזבטה נשארת אצל אמה המאמצת. הדבר היחיד שהיה ברור וידוע זה שהאם הביולוגית של אליזבטה היא יהודייה.

כאשר הגיעה אליזבטה לאגף ״שורשים״ בארגון רבני צהר, הם סייעו לה ומצאו שמי שרשם את הלידה של הילדה זו הסבתא מצד האבא, שעמדה על כך לרשום את הלידה אחרי 9 חודשים, וכנראה היא זו שהתעקשה להוציא את אליזבטה מבית היתומים.

לאחר מכן התחילו ב״שורשים״ לחפש פרטים על אמא שלה, והתברר שהאמא גם היא היתה ילדה מאומצת, ואומצה על ידי סבא וסבתא שלה – ההורים של האמא.

הבירורים הרבים העלו שעל אף כמה דורות של הורים מאמצים, אליזבטה היא יהודייה גם מצד אביה הביולוגי וגם מצד אמה הביולוגית.

בית הדין הרבני לא היסס והעניק לאליזבטה 'אישור יהדות' שאיתו תוכל להירשם לנישואין כדת וכדין, ולהינשא לבחיר ליבה בחודש אוגוסט הקרוב, כאן בישראל.

"אני מתחתנת באוגוסט ולמרות שיש עוד הרבה זמן בכל זאת התחלנו את כל התהליך של בירור יהדות כי אמרו לי שלעולים חדשים זה לוקח יותר זמן", מסכמת אליזבטה שמתגוררת כיום בנתניה. "הגענו לרבנות ולבית הדין בחיפה, שם הפנו אותנו למרכז לבירור יהדות ׳שורשים׳ ומכיוון שלא היה מספיק מסמכים שמוכיחים את היהדות שלי, הרב אלימלך פרייבסקי עזר לנו והיה נחמד והעניק לנו תחושת ביטחון מההתחלה ועד הסוף".