ישראל גנץ בשטח
ישראל גנץ בשטח צילום: דוברות

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ נותן גיבוי מוחלט ללוחמי כיתת הכוננות, שפעלו לדבריו באירוע ליד עדי-עד במסירות תוך סיכון חיים.

בראיון לערוץ 7 הוא מדגיש כי הנשקים לא הוחרמו אלא נשלחו לבדיקה, "הנשקים נלקחו על ידי משטרת ישראל לבדיקה, זה נאמר מראש, בדיוק כפי שנלקחו הנשקים של החיילים שהיו באירוע לבדיקת מצ"ח. במקביל הצבא מספק נשקים חלופיים לכיתות הכוננות כדי שהם ישארו עם מענה ויהיה בטחון לתושבים".

והוא מוסיף: "אפשר להיות רגועים, הצבא עיבה את מערך האבטחה באזור היישובים. אני לא רוצה להיכנס לפרטי הכוחות אבל בהחלט נוספו עוד לא מעט כוחות. אני בקשר גם עם אלוף הפיקוד גם עם מפקד המחוז, הנשקים יועברו לכיתות הכוננות בהקדם".

גנץ מצפה כי החקירה תתנהל בצורה מכובדת מול לוחמים שפעלו כפי שמצופה מהם, "אנחנו עוקבים מקרוב אחר חקירת המשטרה ומקווים שהיא תתפתח בצורה מכובדת. צריך לזכור שאנשי כיתת הכוננות הם חיילים, מהרגע שהם הוזנקו הם חיילי צה"ל לכל דבר ועניין ואנחנו מגבים אותם בדיוק כמו שאנחנו מגבים כל חייל צה"ל".

"אנשי כיתת הכוננות הם אזרחים שפועלים תחת הנחיות צה"ליות כלומר כל אזרח שמוגדר כיתת כוננות הוא מקבל את נשקו מצה"ל ומרגע שהוא מוקפץ הוא תחת המעטפת של צה"ל והוא חייל לכל דבר ועניין. כמובן שחלים עליו הכללים שחלים על חיילי צה"ל כמו הוראות הפתיחה באש, הוא מחויב לפעול בשיקול דעת נכון אבל צריך לזכור שלא מדובר באזרחים שלוקחים את החוק לידיים אלא הם חלק ממערך הבטחון שצה"ל מעניק לאזרחי מדינת ישראל. הם ישתפו פעולה עם כל חקירה שתהיה אבל אנחנו מצפים ודורשים שהחקירה תתייחס בכבוד לחיילי צה"ל שביצעו את עבודתם בצורה הטובה ביותר".

לדבריו, כל ההקלטות מוכיחות שהלוחמים אכן היו חשופים לסכנת חיים, "בהקלטות שהעברנו לכל הגורמים עולה בברור שהכוחות שהיו בשטח דווחו על סכנת חיים בקשר. הם חיכו לתגבורת למעלה משלושים דקות עד שצבא הגנה לישראל חבר לאנשי כיתת הכוננות. אנחנו מדברים על סדר גודל של ארבעים עד חמישים דקות, זו הפרספקטיבה שצריך לראות את הדברים ואנחנו מקווים שהחקירה תסתיים במהרה".

ראש מועצת בנימין מקווה שהחקירה תסתיים במהירות, "אני מבין שכשיש אירוע שיש בו הרוג ופצועים צריך לתחקר אותו, צריך ללמוד אותו, צריך להבין אותו, השאלה הגדולה איך החקירה מתנהלת. נכון לרגע זה לפי מה שאני שומע ממפקד המחוז במשטרה וגם מאלוף הפיקוד החקירה תהיה עניינית ומתוך הבנה שהלוחמים פעלו תחת מה שהם הבינו כסיכון חיי אדם.

״הנושאים האלה יבדקו, אנחנו עוקבים מקרוב אחרי החקירה, אנחנו דואגים שהאנשים האלה שהם אזרחים שיוצאים כדי להגן על אחיהם תוך שהם משאירים בבית את האישה והילדים, יזכו ליחס המתאים. זה מה שאנחנו מצפים שכוחות הביטחון יתנו להם. הם ישתפו פעולה עם הבדיקה, אבל הבדיקה צריכה להיות מתוך נקודת המוצא שמדובר באנשים שהקריבו הכול כדי לעזור לחבריהם והיו בסכנת חיים. נכון לרגע זה אני מבין שגם הצבא נותן להם גיבוי מלא תחת הנחה שהנושא הזה ייבדק ויוסקו מסקנות בהמשך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו