מנהלת הליגה מגיבה לטענות מכבי ת"א

במסיבת עיתונאים מיוחדת, הגיב יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורסל, שמואל פרנקל על מחאת אוהדי מכבי ת"א ואיום הקבוצה לפרוש מהליגה

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשע"ט

פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
אתר מנהלת ליגת ווינר סל

אחרי מאבק ממושך, חלקו אלים מילולית, במנהלת ליגת העל בכדורסל החליטו להגיב למחאת אוהדי מכבי ת"א וקבוצתם. במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיימו היום (שני), תקף יו"ר מנהלת הליגה, שמואל פרנקל, את התנהלותה של מכבי ת"א וטען כי זו היחידה שנלחמת במנהלת הליגה.

כזכור, במשחקיה האחרונים של האלופה מת"א, תקפו אוהדי הצהובים את יו"ר מנהלת הליגה בצורה מילולית, כשבנוסף אף נתלה שלט עם הכיתוב "הפיינל-פור הוא ביזיון", וכן כיתובים שהונחו על כיסאות בכירי המנהלת.

מחאת האוהדים הצהובים מת"א הינה בשל שיטת הפיינל-פור שלטענתם הובטחה להם כי תשונה החל מהעונה הקרובה, כשקבוצתם הצטרפה למחאה והוציאה הודעה כי הם מגבים את אוהדיהם. לאחרונה ערכה הקבוצה סקר טלפוני בו בחנו אפשרות לפרוש מהליגה הישראלית, איום שתקופה ארוכה נשמעת מבכירים במועדון התל אביבי.

כאמור, היום במנהלת הליגה בחרו להגיב לטענות של מכבי ואוהדיה כשיו"ר המנהלת, שמואל פרנקל נשא דברים.

"מנהלת הליגה לא שוקטת ולא נחה ואנחנו עם הפנים קדימה", פתח פרנקל את מסיבת העיתונאים.

יו"ר המנהלת הציג את השיפורים שנעשו תחתיו במנהלת הליגה מאז החל לכהן בה כיו"ר, כשאמר: "הזמנתי אתכם גם כדי לדבר מהלב, אני בימים האלה מסכם שש שנים כיו"ר מנהלת הליגה. ביומי הראשון נתקלתי באתגר להיות יו"ר של 12 קבוצות, שלכל אחת יש אינטרס שונה. צריך להיות קוסם כדי לתפעל את זה, זו ליגה מקצוענית ותחרותית. רואים כמה הכל תחרותי, רואים משחקים בין המוליכות לאלה מהתחתית ששום משחק שמתחיל לא יודעים איך ייגמר. אנחנו גם עם רייטינג גבוה, בדקנו את זה, אנחנו למעשה כמעט חצי מהכדורגל. לפני כמה שנים היינו בשליש או ברבע. השנה גם יש לנו שיא של 5 קבוצות באירופה, ארבע מהן מקבלות מאיתנו כסף. אתמול ישבנו עם יניב מזרחי מנס ציונה ושמענו מה הליגה האירופאית עושה לנס ציונה וכמה הוא מברך על זה".

מיד לאחר מכן התפנה פרנקל לענות לטענות מכבי ת"א ואוהדיה: "בשבועיים האחרונים אני במתקפה אישית מכיוון מכבי ת"א, ואנשי מכבי לא מגבים".

"אני אוהד של מכבי 40 שנה ואוהב כדורסל ישראלי. למרות זאת לפני שנה וחצי בחרו בי בפה אחד לקדנציה נוספת. ראו שאני יו"ר של כולם ולא קבוצה אחת, וזה נתן את האות לעוד קדנציה. מכבי קבוצה חשובה לליגה ולהיפך. צריך לעשות הכל כדי שהם יישארו בליגה. שמעון מזרחי אמר שהליגה זה הלחם והחמאה של מכבי, ששואפת להתחרות על כל התארים. לפני כחצי שנה ראינו את השמחה כשהם זכו באליפות. קיבלתי לא מעט מסרונים של אוהדי מכבי שתומכים בי".

פרנקל סיפר כי לפני כשנתיים היה משבר עם מכבי, אז הוא נפגש איתם בניסיון לשנות את שיטת המשחק, שעל פי טענת האוהדים זו הובטחה להם על ידו באותה הפגישה. "נפגשנו איתם והגענו להסכם שענה על המחלוקת. נקבע גם בין השאר שהפיינל פור יכריע את האליפות עד 2019/2020. ראשי מכבי הגיעו להסכם הזה".

פרנקל לא שולל אפשרות לשנות את השיטה לשיטת הסדרות בחזרה, לפי רצון האוהדים המכבים, כשאמר כי זה לא יקרה בקרוב. "לאור התחזקות הליגה, הכרעת האליפות עם סדרות תעלה לדיון בישיבה הבאה. יש קבוצות שהתחזקו, יש אולמות, וחשבנו שהגיע הזמן לעשות סדרות. יש כל מיני אלטרנטיבות, אבל בטוח שנמצא את הנוסחה הנכונה. אני בעד סדרות, אמרתי את זה כל השנים. לא חושב שיבטלו כבר השנה את הפיינל פור. מדברים על השנה הבאה".

עם זאת אמר פרנקל כי "אנחנו קוראים למכבי להמשיך את הדיאלוג מולנו ולהפסיק את הפגיעה החד צדדית בנו ובמוניטין של הליגה היקרה לנו כל כך. אנו סבורים שהגדלת היורוליג פוגעת בליגות המקומיות. אין לנו טענות מקבוצות אחרות, מכבי זו היחידה שנלחמת כל הזמן במנהלת. בזמן האחרון הטונים עלו, ויש כאלה במכבי שגם שמו את כל הכישלונות של השנים האחרונות על החוקים של המנהלת. לא יכולנו לשבת מהצד ולא להתייחס לדברים. למכבי יש קהל נהדר ושחקנים נהדרים, ואי אפשר להתעלם מכל מה שהיא מעלה בתקשורת באופן פומבי".

"קיבלתי מהארגון הגדול של האוהדים של מכבי מסרונים של אהדה בלתי רגילה. ביקשו שאפגש עם נציגי האוהדים שמחו, ישבנו איתם למחרת והסברתי להם שאני בעד סדרות ושזה נושא שעומד לעלות. חשבתי שבזה יסתיים העניין. הופתעתי מאד לאחר מכן, לא יכול להיות שאני משלם על כרטיסים ובאמצע המשחק הם יבואו ויפריעו לכל מי שיושב שם ולי, ויקללו. ציפיתי ממכבי שיקראו להם ויקחו את המנויים, כי הם מצולמים".

פרנקל מתח ביקורת על מכבי שמצד אחד הולכת ומתלוננת על אוהדי הפועל ת"א, ומצד שני אינה מענישה את אוהדיה כשאמר: "זו אותה מכבי שהתלוננה על מה שקרה בדרבי, וראיתי שהבוקר הפועל עמדה לדין על מה שקרה, וצר לי על הפועל כי הם משלמים על מיעוט שפוגע. לי אין למי להתלונן. מה אעשה, אצלצל לג'ורדי ברתומאו (מנכ"ל היורוליג - נ"ו)? הדבר האחרון שאנחנו רוצים לעשות זה לפגוע במכבי. היא מביאה לנו כבוד. אנחנו לא יכולים להגיד שאנחנו אשמים בזה".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il