היסטוריה: שליחים ישראלים בנירנברג

לראשונה הגיעו לישראל מדריכים של תנועת בני עקיבא העולמית מנירנברג, שבה לא פעלו שליחים ישראלים מאז מלחמת העולם השנייה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשע"ט

היסטוריה: שליחים ישראלים בנירנברג-ערוץ 7
חניכי בני עקיבא העולמית בנירנברג
צילום: באדיבות תנועת בני עקיבא העולמית

בימים האחרונים הגיעו לישראל לראשונה מדריכים של תנועת בני עקיבא העולמית מנירנברג.

הם נטלו חלק בועידה בינלאומית בה השתתפו נציגי התנועה מכל רחבי העולם. המדריכים הנרגשים קיבלו בפעם הראשונה חולצות תנועה, העבירו מפקד ושרו את המנון התנועה.

לפני כחודש התאפשרה פריצת דרך, שראשי הקהילה היהודית בנירנברג מחכים לה כבר מספר שנים. זאת לאחר ייסוד פעילות נוער יהודי בעיר, שהיתה מעוז השלטון הנאצי, וממנה יצאה הבשורה להשמדת העם היהודי.

הקמת סניף בני עקיבא בעיר התאפשרה לאחר מגעים אינטנסיביים של ראש דסק גרמניה בבני עקיבא, אליוס פז, עם ראש הקהילה היהודית. השבוע חל יום השואה הבינלאומי ופז מציין כי חנוכת הסניף מקבלת משמעות מיוחדת דווקא בימים אלה.

איליה טרובמן, מנכ"ל התנועה בגרמניה, אמר כי יש חשיבות עצומה להפעלת סניף בנירנברג. "חיפשנו במשך כמה שנים שליחים שיתאימו לקהילה בנירנברג, אך התנאי היה שהם יהיו דוברי גרמנית וזה לא היה פשוט למצוא אותם".

לפני שנה נמצאו מועמדים מתאימים, מרים והראל פנקר. היא בת הקהילה בוינה, והוא ישראלי שהיה שם קב"ט. הם הכירו, התחתנו והחליטו להקים את ביתם בארץ.

טרובמן זימן אותם לנירנברג לראיון ולהיכרות עם הקהילה לכמה ימים כולל שבת. הם התרשמו ונענו להצעה.

"מרגש מאד, לראות את השליחים והמדריכים לובשים בגאון חולצות תנועה עם סמלי תורה ועבודה, במקום בו הצהירו הנאצים על השמדת העם היהודי", אומר טרובמן.

לדבריו, "במקום בו שכנה המפקדה הראשית שלהם, קיים היום מוזיאון ומרכז מבקרים ותלינו שם דגלי ישראל ודגל התנועה. הנאצים לא הצליחו, עם ישראל חי".