"חומת מגן" נגד BDS

הישג משמעותי במאבק נגד ארגוני החרם: הסנאט האמריקאי אישר הלילה להתקדם לקראת הצבעה על החוק נגד ה-BDS. מוביל החוק: מרקו רוביו.

ניצן קידר , כ"ג בשבט תשע"ט

הצלחה למרקו רוביו
הצלחה למרקו רוביו
צילום: CHRIS KEANE, רויטרס

הסנאט האמריקאי אישר הלילה להתקדם לקראת הצבעה על חוק המאשרר את הזכות של מדינות בארה''ב לחוקק חוקים נגד ה-BDS. יוזם החוק הוא הסנטור הרפובליקני תומך ישראל מרקו רוביו מפלורידה.

סעיף החוק המתייחס ל-BDS מגבה את החקיקה המדינתית בארה"ב נגד חרמות על ישראל. נכון להיום ב-26 מדינות בארצות הברית ישנה חקיקה או צו-מושל נגד חרם על ישראל. כל 26 החקיקות אומצו בשלוש וחצי השנים האחרונות. בין המדינות שהעבירו חקיקה שכזו נגד ה-BDS ניתן למנות את ניו-יורק, פלורידה, אילינוי, טקסס, קליפורניה, ניו ג'רזי, מישיגן, ווסיקונסין ומדינות נוספות.

השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן קיים פגישות מדיניות רבות בשנים האחרונות עם מושלים וחברי סנאט ובית הנבחרים כדי להסביר את סכנת ה- BDS והצורך לקדם צעדים קונקרטיים כנגדו. בין השאר הוא נפגש עם הסנטור רוביו ביוני 2017 ודן אתו על צעדים נגד ה- BDS, ועם המושלים של מדינת ניו יורק, פלורידה, אילינוי ומיזורי.

במשרד לנושאים אסטרטגיים מציינים כי החוק הינו "חומת מגן" נגד יוזמות חרם על ישראל בארה''ב וייצר הרתעה לחברות בינלאומיות מלנקוט מדיניות חרם: "החוק ירתיע חברות רב לאומיות שלא להיכנע ללחץ להחרים את ישראל. חברות שיחרימו את ישראל יעמדו מול 26 מדינות בארה''ב שיהיו מנועות על פי חוק להשקיע ו/או לקיים התקשרות עם חברות אלו. במצב כזה, החברות יחשבו פעמיים לפני קבלת החלטה להחרים את ישראל", אומרים במשרד.

השר ארדן בירך את הסנטור מרקו רוביו והסנטורים הנוספים אשר קדמו את החוק ואמר כי "החוק שצפוי להיות מאושר בקרוב בסנאט הוא בעל חשיבות אדירה במאבק נגד ארגוני ה-bds האנטישמיים. העובדה שהחקיקה הראשונה שהסנאט החדש מאשר, עוסקת בצעדים נגד אלה שלא רוצים כאן מדינה יהודית, היא עדות ניצחת לברית החזקה שבין ישראל לארה"ב ולהבנה שנוצרה אצל בני בריתנו אודות ארגוני החרם".