בית כנסת הושחת בירושלים

אלמונים פרצו לבית כנסת בשכונת קריית יובל וגרמו נזק כבד לרהיטים ולספרי התורה. "אירוע חמור שמזכיר תקופות אפלות של העם היהודי".

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ג בשבט תשע"ט | עודכן: 09:31

אלמונים פרצו במהלך הלילה (רביעי) לבית כנסת בשכונת קריית יובל בירושלים וגרמו נזק כבד לרהיטים ולספרי התורה.

כוחות משטרה הוזעקו למקום ופתחו בחקירה. עקב חומרת האירוע הוחלט במשטרה הוקם צוות חקירה מיוחד וכל כיווני החקירה נבדקים.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, אמר "הבוקר התוודענו למקרה מזעזע של חילול בית כנסת והשחתת ספרי תורה בקריית יובל. אירוע חמור שמזכיר תקופות אפלות של העם היהודי, לא ניתן לפשעים כאלה להתרחש בימינו.

"שוחחת עם מפקד מחוז ירושלים כרגע ואני בטוח שמשטרת ישראל תשים ידה במהרה על הפושעים", הוסיף ליאון.

הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, הגיב בזעזוע להשחתת בית הכנסת בקרית יובל.

"הלב היהודי מתפלץ למראה ספרי תורה מתגוללים בבזיון נורא שחוללו ע״י בני בליעל בתוך בית הכנסת. על הרשויות להפוך כל אבן, להגיע אל הפושעים ולמצות איתם את מלוא חומרת הדין. על כל אותם שנחשפו לזוועה, לקבל על עצמם תענית או לפדות אותה בצדקה וכן כל יהודי שכבוד התורה יקר לליבו, יקבל על עצמו יום של לימוד תורה בתענית דיבור להגדיל ולחזק כבוד התורה שחולל", אמר הרב יוסף.

ח״כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) הגיב אף הוא על חילול ביהכנ״ס. ״כואב הלב לקום בבוקר ולשמוע על חילול בית הכנסת בשכונת קריית יובל, ברמה בזויה של פריצה לארון הקדוש ושפיכת חומצה. אני סמוך ובטוח שמשטרת י-ם תשקיע את כל האנרגיה והמשאבים על מנת למצוא את אותם פורעים, שבמקומם מאחורי סורג ובריח״.

יו״ר ש״ס השר אריה דרעי הגיב להשחתת בית הכנסת ואמר כי "הזדעזעתי עד עמקי נשמתי ממראות החילול המחפיר שהתרחש הלילה בבית הכנסת ״שיח ישראל״ של הקהילה הצרפתית בקריית יובל בירושלים. אין לב יהודי שלא מתפלץ ממראות כאלה הזכורים מאירועים קשים בהיסטוריה היהודית.

"קשה להאמין כיצד מתרחש פוגרום אנטישמי ומזוויע כזה בבית כנסת, כאן בארץ ישראל, בהיכל שנקרא על שמו של יונתן סנלדר הי״ד שנרצח עם שני ילדיו בטבח המזעזע בטלוז שבצרפת".

דרעי הוסיף כי "הבוקר אפנה למפקד מחוז ירושלים במשטרה, להבין כיצד ארע הדבר הנורא הזה ולדרוש ממנו למצות את מלא חומרת הדין עם הפורעים. לא ניתן לאירוע שכזה לעבור בשקט במדינת ישראל".

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב אף הוא ואמר כי "אלו מראות קשים שמזכירים תקפות אפלות בהיסטוריה של העם שלנו. אני קורא לרשויות האכיפה לעשות כל מה שצריך כדי לאתר באופן מיידי את המבצעים ולהעמידם לדין".

בית הכנסת שהושחת בקרית יובל
צילום: דוברות המשטרה

ח"כ אורי מקלב הגיב ואמר כי "מעשה זה מזעזע ומבחיל עד עומק הנפש, מעשים אלו הינם תוצאה ישירה של הסתה ושינאה זאת לא פעולה רגעית אלא פעולה מתוכננת ומושקעת, חילול הקודש הנורא הזה צריך לזעזע את אמות הסיפין והקמת קול זעקה וצעקה בכל הארץ. פעולה זו אינה של אדם בודד אלא ישנו ציבור שמרוצה חס ושלום ומבליג מכך. התעלמות והמעבר לסדר היום או חסר המעש זה המבחן הציבורי כנגד מעשים נוראיים אלו".

שמואל מרציאנו, חבר סיעת ש"ס בעיריית י-ם, אמר בראיון לרדיו 'קול חי' כי מעשה החילול מזכיר תופעות של אנטישמיות בחו"ל. "אני מדבר איתך מבית הכנסת שחולל ועדיין רועד כולי. אני שומע הרבה על אנטישמיות בחו"ל, ומסתבר שבירושלים עיר הקודש זה גרוע הרבה יותר. זה מזעזע".

מ״מ ר״ע י-ם אליעזר ראוכברגר קרא לתושבים המקומיים לערוך חשבון נפש. ״אני קורא לכל הגורמים הפועלים נגד הציבור החרדי בקריית יובל, לעשות חשבון נפש ולראות עד היכן ההסתה הזו פועלת ולאיזה מעשים היא מובילה. להסתה יש תוצאות משלה. אני קורא להם לחדול מיד מדרככם״.טוען....