חושפים נתונים רחוקים. שורשים
חושפים נתונים רחוקים. שורשיםצילום: רבני צוהר

מיזם 'שורשים' של ארגון רבני 'צהר', מיזם העוסק בסיוע להוכחת יהדות תוך הפעלת רשת בינלאומית של איתור מסמכים ונתונים, מסכם את פעילותו לשנת 2018 עם למעלה מ-3000 תיקים שטופלו ונסגרו.

בארגון מספרים ומציינים כי "מיזם 'שורשים' עוסק מזה למעלה מעשור בסיוע להוכחת יהדות, עבור כאלפיים זוגות ישראלים בשנה, ונהנה מיתרון גדול, משום שהמלצותיה מקובלות על הממסד הרבני ובתי הדין. במהלך השנים פיתחו בשורשים רשת יוצאת דופן של קשרים, יכולות ואמצעי איתור שמאפשרים להגיע כמעט לכל מקום. היכולת הזאת מאפשרת לאלפי ישראלים שעלו ארצה עפ"י חוק השבות להיעזר בשורשים ולהוכיח את יהדותם".

כאמור, בשנה החולפת טופלו למעלה מ-3000 תיקי בירור ברחבי הארץ. התגלו סיפורי שורשים מרגשים אשר שינו לאנשים אלו את החיים מהקצה אל הקצה. "כל זאת נעשה בתבונה, ברגישות וביכולות היוצאות דופן של הרבנים אשר מסייעים לאזרחים אלו לברר את יהדותם".

יצוין כי הצורך בסיוע של 'שורשים' בא לידי ביטוי בעיקר לפני חתונה. על מנת להתחתן כדת וכדין, הזוג נדרש להוכיח את יהדותו אך לא פעם אין בידיהם מסמך כלשהו המוכיח זאת. מסמכים נדרשים יכולים להיות תעודת רווקות, כתובה של אימא או הסבתא וכיוצא באלה, אך כאשר מדובר ביוצאי קהילות שהיגרו ממקום למקום בשל מלחמות מסמכים שכאלה אינם בנמצא ונישואי זוגות מעוכבים. כמו כן ישנם מצבים נוספים שיש להוכיח יהדות, לפני קבורה ועוד.

ב'שורשים' מציינים כי "יתרה מכך, רבים אינם מודעים לכך, שגם אם אין הם נדרשים לבצע הוכחת יהדות כעת, הרי שככל שעובר הזמן שהוא גורם מכריע וקריטי במתן עדויות ושעון החול לאיתור העדויות הולך ואוזל, יהיה קושי גדול יותר לאתר את העדויות בגלל אותו דור של סבא וסבתא שהולך ונעלם. אי ההוכחה היום, עשויה להוות מכשול עבור הדורות הבאים שיישאר ללא הוכחה".

אורי שכטר, העומד בראש שורשים של ארגון רבני צהר: "יש לנו יכולות שפיתחנו במהלך השנים האחרונות אשר מאפשרות לנו להגיע למקומות נידחים ולפענח מקרים מורכבים ומסובכים, כל אלו על בסיס קשרים שיצרנו ועבודה דקדקנית ורגישה מכלל האנשים שעובדים בפרויקט. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לכל השותפים בפרויקט חשוב זה על מסירותם ועבודתם החשובה לעם ישראל. אני בטוח כי יחד נצליח גם בשנה הבאה להגיע לתוצאות טובות".

לאור הצלחת המיזם הוחלט על הרחבת הפרויקט ופתיחת סניפים חדשים במספר ערים ברחבי הארץ על מנת לסייע ללא תשלום לכל מי שמעוניין לאתר עדויות להוכחת יהדותו, אם מסיבות פרקטיות, ואם לטובת משפחתו ואם לדורות הבאים.