ממתחם הכנסיה ואליו
ממתחם הכנסיה ואליו צילום: בועז כהן

בועז כהן, תושב העיר העתיקה, מספר ביומן ערוץ 7 על התקדמות המהלכים המשפטיים מול החפירה הבלתי חוקית של מנהרה מפנימיית צוערי כנסיית דורמציון, פנימיית 'בית יוסף', מתחת להר ציון ועד לכנסייה עצמה.

בראשית הדברים מבהיר וקובע כהן כי באשר לעצם קיומה של המנהרה אין ספק. הוא עצמו ביקר במנהרה והלך לכל אורכה. על נסיבות הגעתו למנהרה וביקורו בה הוא מסרב לתרום מידע, אך מעיר כי במידה ובעקבות המהלך המשפטי הצפוי, במידה ויידרש על ידי השופטים, יחשוף את הפרטים.

כהן מציין כי חילוקי הדעות עם אנשי רשות העתיקות מתמקדים אך ורק בשאלת התוואי של המנהרה. בעוד הוא משוכנע שהתוואי עובר מתחת לקבר דוד, טוענים ברשות כי התוואי אינו עובר מתחת הקבר. לדבריו על פי התוואי המשוער של רשות העתיקות המנהרה עוברת מתחת מגרש כדורסל השייך לכנסייה היוונית, אך הוא משוכנע למעלה מכל ספק שאנשי כנסיית 'דורמציון' לא היו מעזים לחפור מתחת שטח השייך לכנסייה היוונית.

"לפני שנה הגשתי תלונה לעירייה לרשות העתיקות למנהל מקרקעי ישראל, לחגית משה ולגורמים נוספים

דוד קורן, יועץ ראש העיר, לקח על עצמו את הטיפול", מספר כהן ומתאר את מסלול המנהרה הנפרסת לאורך כ-600 מטרים, בגובה של מטר ו-80 ס"מ וברוחב של 1.7 מטר. לדבריו הביקור במקום מגלה כי לא מדובר בחפירה קדומה אלא בחפיר שבוצע לפני 12 עד 13 שנים. להבנתו המנהרה נחפרה על מנת לאפשר לפרחי הכמורה לעבור מבניין הפנימייה שלהם ועד לכנסייה ישירות ומבלי לצאת אל הרחוב.

"הרשויות ידעו מזה ולא יכולים להתעלם. הם פשוט נתנו להם. דוד קורן מטפל בדבר הזה, אבל הוא כתב שהוא בשיח עם אנשי הכנסיה ורק אם לא יהיה פתרון הוא יגיש תלונה".

בדבריו מעיר כהן כי הוא משוכנע שבמהלך חפירת המנהרה נמצאו גם ממצאים ארכיאולוגיים שהועברו לידי הכנסייה ללא פיקוח ובקרה. "מדובר באתר לאומי", אומר כהן ומספר כי הוא נשאל אם היה רוצה לראות את המקום נאטם והשיב בשלילה: "אמרתי שלא לאטום. הנזק כבר נעשה, אבל מדובר בשטח ציבורי וצריך לפתוח את המנהרה לציבור, שיתפללו מתחת קבר דוד".

בימים אלה מנסח עורך דינו של בועז כהן, עו"ד דוד דרעי, כתב תביעה בדרישה לחייב את רשות העתיקות ואת המדינה "לראות איך דבר כזה קרה ולמה לא מתערבים", אומר כהן השב וקובע כי למרות כל פניותיו לשורת גורמים ואישים הרשויות נמנעות מלהתערב במציאות שנוצרה במקום.

מרשות העתיקות נמסר בתגובה כי "נציגי רשות העתיקות מפקחים על הפעילות בקבר דוד מדי יום. מדובר על אתר חשוב, בעל היסטוריה עשירה ומרתקת. הטענות המוצגות בכתבה אינן עוסקות בארכיאולוגיה, אלא בגיבוב המצאות חסרות שחר".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר במעבר תת קרקעי שמחבר בין כנסיית דור מציון לבין בניין בשם בית יוסף המשמש כסמינר ומגורי סטודנטים. המדובר במעבר שהוקם לפני שנים רבות ולא נעשו במקום כל עבודות חפירה בשנים האחרונות והוא אינו מתקרב כלל למתחם קבר דוד".