ארגוני שמאל מתעלמים מהחוק

61 אחוז מארגוני השמאל הקיצוני עוברים על חוק השקיפות ולא מדווחים על תרומות שקיבלו מממשלות זרות; 42% מהם ספגו ירידה בהיקף התרומות

ערוץ 7 , כ"ד בשבט תשע"ט

ארגוני שמאל מתעלמים מהחוק-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: iStock

דו"ח חדש של תנועת "אם תרצו" מעלה כי מאז חוקק "חוק השקיפות", קרוב ל-61% מארגוני השמאל הקיצוני המקבלים תרומות מישויות זרות, עוברים לכאורה על החוק מכיוון שלא פירטו את היקף התרומות אותן קיבלו או שפירטו בצורה חלקית את הכספים שהגיעו מממשלות זרות.

על פי נתוני המחקר, בין השנים 2015-2017 רק 38 אחוזים מהארגונים נענו לדרישת החוק ופרסמו את סך תרומותיהן המלא אותן קיבלו ממדינות וקרנות זרות.

כזכור, חוק השקיפות אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת במהלך חודש יולי 2016 מתוך מטרה לחשוף את התרומות שניתנות על ידי ממשלות וישויות זרות לארגוני שמאל קיצוני.

החוק יצר מנגנון שקבע כי כל ארגון שעיקר מימונו מגיע מישויות זרות יהיה חייב לדווח על כך לרשם העמותות ואף לציין זאת בפרסומיו הרשמיים, לרבות אתר האינטרנט שלו. כאמור כ-61 % מאותם הארגונים עברו על החוק לכאורה ולא דיווחו בצורה ראויה על הכספים שאותם קבלו מממשלות זרות.

ממצאי המחקר הראו כי חלה ירידה דרסטית של 42% בהיקף התרומות שאותם קיבלו ארגוני השמאל הקיצוני בין השנים 2015-2017.

על פי ממצאי הדו"ח, 30 מתוך 39 הארגונים סבלו מירידה במימון ממשלות זרות באותן השנים.
לשם הדוגמא, בשנה 2015, מימון על ידי ממשלות זרות לארגוני שמאל קיצוני עמד על 65,429,313 ₪, בשנת -2016 עמד על 57,947,963 ₪ ובשנת -2017 עמד על 53,309,56 ₪.

ארגונים כמו בצלם, שוברים שתיקה, 'מי מרוויח מהכיבוש' והמוקד להגנת הפרט, זכו להגדלת התמיכה בהן על ידי ממשלות זרות. לדוגמא, 'המוקד להגנת הפרט' המסייע בבג''ץ למשפחות מחבלים זכה לתרומה גבוהה יותר וקיבל מעל ל-1.75 מיליון ₪.

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו", אמר כי ''תופעה בה ממשלות זרות מממנות ארגוני תעמולה נגד חיילי צה"ל וארגונים הפועלים להגנה משפטית על מחבלים בבית משפט תוך עידוד לחץ בינ"ל על ישראל היא תופעת אנטי דמוקרטית מיסודה.

"אנו שמחים לראות כי חוק השקיפות המורחב מצליח לבלום חלק מהתרומות המגיעות מצד ממשלות זרות אך עצוב לראות איך אותן הארגונים מצפצפים על החוק ומבזים את שלטון החוק. אנו קוראים לרשם העמותות לפתוח מיידית בחקירה נגד אותם הארגונים. לציבור בישראל נמאס מארגוני הדה-לגיטמציה שחותרים תחת המדינה ותחת חיילי צה"ל. הגיע הזמן לסלק את אותם ארגונים ממדינת ישראל אחת ולתמיד", הוסיף פלג.