גשר אל העברית

מיזם משותף עם תיאטרון אורנה פורת יחבר בין ילדי הקהילות היהודיות בלונדון לבין השפה העברית כשפה מדוברת ולא רק כשפה תנ"כית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד בשבט תשע"ט | עודכן: 11:15

גשר אל העברית             -ערוץ 7
תיאטרון אורנה פורת ללונדון
צילום: יח"צ

יונתן גלון, מנכ"ל ארגון JNF UK, מספר ביומן ערוץ 7 על פסטיבל תיאטרון מיוחד שיפתח בשבוע הבא בבתי הספר בלונדון, פסטיבל תיאטרון בעברית מדוברת להעמקת ההיכרות עם העברית אצל התלמידים היהודים בבירה הבריטית.

על ארגונו מספר גלון כי הוא "הוקם ב1901 והיה מאוד משמעותי בהקשר של הקמת מדינת ישראל. כיום הארגון עוסק בגיוס תרומות, בעיקר מהקהילה היהודית והשקעה בפרויקטים פילנטרופים בישראל בעיקר בפריפריה בתחומי תרבות חינוך רפאה וסביבה".

על הפסטיבל התיאטרוני המתקרב לבתי הספר היהודיים בלונדון מספר גלון: "זה מתחיל מהבנה שלנו כארגון את הצורך לחזק את הקשר של הנוער והילדים עם ישראל. במסגרת הזו יצרנו פרויקט רחב לחינוך ולקשר עם ישראל, ובמסגרת הזו אנחנו מקיימים פסטיבל עברית מדוברת שבו יחד עם תיאטרון אורנה פורת וטלי צמח הפקות, ואנחנו מביאים הצגות בעברית לבתי הספר כחלק מפעילות חינוכיים שבנינו יחד איתם כשהדגש הוא על העברית כעברית מדוברת ולא רק תנ"כית".

גלון סבור כי לתלמידים היהודים בלונדון יש די כלים להבנת הצגה בעברית, אם כי "העברית שלהם היא יותר דתית תנ"כית. במסגרת שיעורי העברית בנינו תכנית להכנה של התלמידים כדי שיבינו את מה שקורה בהצגה ובמקביל עבדנו עם השחקנים על שילוב מילים באנגלית. המטרה היא שיבינו שהעברית היא שפה מדוברת ולא רק שפה עתיקה".

כשנשאל אם הילדים עצמם מעוניינים בקשר הזה עם העברית והמסורת היהודית, אומר גלון "אנחנו עובדים השנה עם 7000 תלמידים בגילאים שונים ומקהילות ורקעים שונים והתשובות שונות בהתאם, אבל ניתן לומר שהפרויקט מתקבל באהדה גדולה ובשמחה של הילדים שנחשפים לחוויה ייחודית וגם מצד הקהילות ומשפחות שמחבקות את היוזמ

יונתן גלון
צילום: יח"צ

ה הזו יחד עם יוזמות נוספות לחיבור הילדים של היום לשפה העברית".

באשר לסיכוי שמיזם שכזה יועתק ויגיע גם לקהילות יהודיות ברחבי העולם, מציין גלון כי מדובר ב"פרויקט די יקר שדורש מאיתנו השקעה רבה. הוא נעשה בעזרת גורמים שביקשו להיות אנונימיים ובתשלום קטן של ההורים. אני מאמין שאם הוא יצליח זה יעבור למקומות נוספים באנגליה, ואולי יעבור גם לקהילות אחרות בעולם. מאוד נשמח לשתף פעולה ולהעביר את החומרים שייצרנו לקהילות נוספות בעולם".