סלולר
סלולרצילום: ISTOCK

צה''ל מעודד קצינים ונגדים להצטרף לתוכנית הסלולר שנרקמה עבורם בשיתוף חברת סלקום, אך לא מגלה להם כי ייאלצו לוותר על פרטיותם כדי ליהנות ממחירי הסלולר האטרקטיביים.

משרתים שבוחרים בחבילות תקשורת שגובשו עבורם בהסכם בין משרד הביטחון לסלקום, חותמים על חוזה שמתיר לצה''ל לחדור למכשיר ולבצע חיפוש במידע שנאגר בו, לצפות בפירוט החשבונות ופירוט השיחות, וכן לנטר את השימושים המבוצעים במכשיר.

החוזה, שהגיע לידי ערוץ 7, קובע כי גם משרד הביטחון יהא רשאי לצפות בפירוטי חשבונותיהם של הקצינים והנגדים, לרבות פירוטי השיחות וכל שאר השימושים שביצעו במכשירי הסלולר.

בחודש אפריל 2018 זכתה חברת סלקום מחדש במכרז צה"ל ומשרד הביטחון, ותמשיך לספק להם שירותי סלולר ב-3 השנים הבאות. היקף המכרז הוא 12 מיליון שקל ובמסגרתו קצינים ונגדים יכולים להצטרף לחבילת הסלולר המתאימה עבורם וליהנות מהטבות השמורות למשרתי צה''ל בלבד.

ר', נגד בשירות קבע שביקש בימים האחרונים להצטרף לחבילת סלולר של סלקום, הופתע לגלות את הסעיף שמפקיע את זכותו לפרטיות. "לא מבין למה צריך לוותר על כל זכות חוקית לפרטיות במכשיר, ולמה לתת לצבא גישה למכשיר שלי, כולל לשירים ולהודעות הוואטסאפ. זה טירוף''.

מדובר צה''ל נמסר בתגובה: ''כחלק משיפור המעטפת למשרתים, החל צה״ל בתכנית הסלולר החדשה שכוללת הטבות משמעותיות ברכישת חבילות סלולר ומכשירים לקצינים, לנגדים ולאזרחים עובדי צה״ל.

''בתהליך ההצטרפות להסדר מובא לידיעת החיילים, טרם החלטתם אם להצטרף אליו, כי גורמי צה"ל מוסמכים לפי חוק לבצע פעולות שמטרתן הגנה על בטחון המדינה ומניעת דלף מידע. ככל שפעולות אלה נדרשות, הן מתבצעות תוך שמירה על זכויות הפרט ובהתאם לחוק ופקודות הצבא''.