טהרלב בגבעה
טהרלב בגבעה צילום: האגף לתרבות יהודית

לכבוד ט"ו בשבט, הזמינה המחלקה לתרבות יהודית במתנ"ס גבעת שמואל את המשורר, הפזמונאי והסופר יורם טהרלב למופע סוחף המשלב את שיריו האהובים מכל הזמנים.

הקהל הרב שגדש את האולם התרבות שר בהתלהבות רבה את 'ההר הירוק תמיד', 'קום והתהלך בארץ', 'זר של נרקיסים', מחרוזת שירי להקות צבאיות, ועוד ועוד. עופר כץ ליווה בכישרון רב על הפסנתר.

המופע שילב קטעי קישור משעשעים של טהרלב, המסכמים בהומור ובחרוזים שבעים שנות הוויה ישראלית - צה"ל, דור התש"ח, התפתחות השפה העברית, והמחלוקות בעם, בכנסת ובבית הכנסת.

טהרלב גם חד חידות על נושאים שונים המופיעים בשיריו, וחידות הגיון מרתקות על שמות המלחינים של שיריו. הקהל גילה בקיאות רבה בחומר, לשמחת כולם. יורם טהרלב הצעיר ברוחו, חד ושנון, העניק לקהל חוויה תוססת ומרעננת של חורף.

בסוף המופע התרחש רגע מרגש במיוחד, כאשר נציגי המחלקה לתרבות יהודית העניקו לטהרלב זר פרחים לכבוד יום הולדתו שחל סמוך לאירוע.

אורי וייס, ממונה תרבות יהודית בגבעת שמואל, סיכם: "שמחנו מאוד לראות את ההערכה והאהבה של הציבור ליורם, שבוע לפני האירוע כבר לא נותרו מקומות באולם ובמופע עצמו ניכר שהקהל התחבר למסע שהעביר אותנו יורם דרך השירים המרגשים שלו. נמשיך להביא לציבור אמנים ותכנים שישמחו את התושבים".

טו' בשבט בקניון
צילום: תרבות יהודית

מעלה אדומים: לקראת טו' בשבט, הפעיל האגף לתרבות יהודית בשיתוף מרכז זהות להעמקת היהדות הפועל בעיר בניהולו של יאיר פינגרהוט, פעילות ייחודית בקניון העירוני שכללה בין השאר סדנאות יצירה לילדים כמו 'ראשי דשא' ותחנות שונות.

הילדים והוריהם נהנו גם מהצגה שהועלתה ע"י תיאטרון בוביני שאף היא עסקה כמובן בנושא שבחה של ארץ ישראל.

הרעיון לקיים אירועים דווקא בקניון החל לפני מספר שבועות כשבנות השירות של 'מעלה אורה' -מרכז זהות הפועל בעיר, הציעו להנהלת הקניון להביא פעילויות בעלות תוכן יהודי. ראוי לציין שהנהלת הקניון הגיבה בשמחה ובהתלהבות ושיתפה פעולה באופן מלא עם היוזמה.

בשבת שירה התארחו פייטנים רבים בבתי כנסת בשכונות השונות בעיר ובמוצאי שבת הנגן והזמר עופר חתוכה הנעים את הערב בשירים וסיפורים מטוב הארץ.

לוקחים אחריות
צילום: תרבות יהודית

צפת: ההתמודדות התרבותית והחינוכית עם אמצעי המדיה היא התמודדות חדשה שבעבר כמעט ולא נצרכנו להתמודד עמה ולכן העיסוק כיום בנושאים אלו חשוב מאוד.

האגף לתרבות יהודית בצפת שיתף פעולה עם ארגון 'לוקחים אחריות' בכנס משמעותי שהביא הדרכה בנושאים אקוטיים אלו. בכנס השתתפו מאות צעירים בגילאים שונים אשר שמעו שיחות מרבנים ומרצים מעולים שידעו לדבר בשפתם ולתווך להם את האתגרים העומדים בפנינו בצורה טובה הנותנת כלים ידע ומרץ לפעול בשמחה ולהתחזק בחיי קדושה, יראת שמים ובריאות נפשית גם בתוך העולם הווירטואלי.

חודש ירוק
צילום: תרבות יהודית

חבל יבנה: בשנים האחרונות מקיימת הרשות בחבל יבנה "חודש ירוק" מידי חודש שבט. גם השנה נהנים תושבי החבל ממגוון פעילויות המשלבות ערכים יהודיים עם ערכי שמירה על הסביבה.

ילדי החבל נהנו משתי הצגות שנדדו בין היישובים, "שלמה המלך והדבורה" המספר את המדרש המפורסם, ו"לב אמיץ" הקושר בין ערכים יהודיים וסביבתיים בסיפור על ילד המתגייס להציל את היער שבו גדל.

בכל אחת מהפעילויות התנסו הילדים בעבודות של מיחזור ויצירה סביב נושאים שונים. בני הנוער יצאו לסיורים בסביבת היישוב שחיזקו את הזיקה והקשר שלהם למורשת המקומית ושילבו בין אהבת הטבע ללימוד משותף.

גם למבוגרים הייתה הזדמנות לחקור את הקשר בין שני עולמות הערכים: ב"טיש בשבט" עם משה להב – "הטיש הגדול" והזמר יהודה אליאס, ערב לימוד וניגון לקראת ט"ו בשבט שנערך בשיתוף מכון יעקב הרצוג וגם במעגל תפילה "אז ירננו כל עצי היער" עם יצחק מאיר שהתקיים ביום חמישי בקבוצת יבנה בשיתוף עידו עפרוני, לקראת שבת, עם חמין וכיבוד מיוחד.

ט"ו בשבט מקזבלנקה לירושלים וסעודת יתרו
צילום: תרבות יהודית

מגדל העמק: 650 אנשים ונשים, מבוגרים וזקנים, הגיעו ליהנות מערב ייחודי ומקיף בו שרו הפייטן והזמר יובל טייב ומשה לוק שירים ופיוטים מקזבלנקה, טוניס וירושלים. הקהל נהנה מערב בלתי נשכח של שירים ישנים וחדשים, ידועים ולהיטים, שירים מבית אבא ומשולחן השבת והשמחות.

התחלנו בשולחנות ערוכים ופתוחים לקהל ועליהם פירות ט"ו בשבט ומטעמים מהמטבח הטוניסאי היהודי, כנהוג בסעודת יתרו הנחגגת בכל שנה ביום חמישי בלילה שלפני פרשת יתרו, בה מסופר על מתן תורה ובה הילדים הקטנים חוגגים ומקבלים את התורה.

סדר ט"ו בשבט חגיגי
צילום: תרבות יהודית

קריית ביאליק: במעמד ראש העיר אלי דוקורסקי, מנהלי אגפים בעירייה ונציגי קק"ל, נערך סדר ט"ו בשבט חגיגי למתנדבים בקריית ביאליק. מדריכה מטעם קק"ל הסבירה על מנהגי החג, שתינו את ארבע הכוסות, אכלנו פירות יבשים, ענינו על חידות בנושא החג ולסיום שרנו ורקדנו.

הזוג המאיר פנים
צילום: תרבות יהודית

לכיש: בערב יום שני, כ"ב שבט, זכינו לארח במועצה האזורית לכיש את ידידיה מאיר וסיוון רהב מאיר. הייתה נוכחות מרשימה של למעלה מ-200 איש שנהנו משיחה מעניינת ומחכימה.

תודה לכל העוזרים להצלחת הערב: ראש המועצה, האגף לתרבות יהודית, רכזות הקהילה בישובים: נטע, בני-דקלים, וכרמי-קטיף. תודה גם לתושבי נטע ולמדרשת הדרום שאירחה את האירוע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו