עו"ד הראל ארנון: "ראש הממשלה מנסה לפעול בניגוד להחלטת הממשלה"

במהלך דיון שהתקיים הבוקר (חמישי) בבית המשפט העליון, איים פרקליט המדינה, ד"ר יובל רויטמן, כי המדינה עלולה לתת תשובה התומכת בדרישתם של הרפורמים שיכולו להתפלל ברחבה המרכזית אם לא ימומש מתווה הכותל.

הדיון עוסק בעתירותיהם של עמותת "בצדק" ושל "נשים למען הכותל" נגד מתווה הכותל ונגד עבירות הבניה שנעשו, לכאורה, במתחם של הרחבה הדרומית.

מדבריו של נציג הפרקליטות עולה כי אם העותרים לא ירפו מבחינה משפטית ולא יתנו לרפורמים את הרחבה הדרומית, אז הם יעשו יד אחת עם הרפורמים ועם בג''ץ ויסכימו לדרישתם לאפשר טקסים רפורמיים בתוך הרחבה המרכזית של הכותל.

לדברי העותרים, בטענה הזאת של פרקליט המדינה, הפרקליטות מנסה להלך אימים על הציבור בישראל ועל הממשלה. בהמשך הדיון אף הבהיר עו''ד רויטמן כי ברור לכל שהרבנות הראשית מתנגדת התנגדות נחרצת לבנות רחבה רפורמית במקום.

מנכ"ל התנועה המסורתית, ד"ר יזהר הס

עו"ד הראל ארנון, המייצג את אחד מהעותרים, אמר במהלך הדיון "יש לנו כאן יש מחטף חוקתי - משטרי ממדרגה ראשונה. ראש הממשלה מחליט באופן אישי לקדם החלטה המנוגדת להחלטת הממשלה, בניגוד לוועדה סטטוטורית קיימת. מפטר שרים ולא מקיים דיון או לא מזמין את מי שמתנגד לעמדתו וכך הוא מעביר את ההחלטה".

"החלטת וועדת השרים לענייני עתיקות איננה חוקית, והתקבלה בדרך עקלתון ומנוגדת לחוק יסוד הממשלה", הוסיף עו"ד הראל ארנון במהלך הדיון.

עו"ד אמנון לורך, המייצג את הארכיואלוג הבכיר דן בהט, אמר בדיון כי "העתירה היום מצביעה על משבר חוקתי ומשטרי. לא פחות".

"ראש הממשלה מנסה לפעול בניגוד להחלטת הממשלה, מהדלת האחורית להעביר את המתווה. לא כי הוא רצה ודחה, אלא כי הממשלה החליטה להשהות והוא מנסה מהדלת האחורית. השאלה היא האם בית המשפט והרשויות המנהליות הם כלי שרת בידם לפעול בניגוד להחלטת הממשלה? כן או לא? בלי קשר לשאלה על תוכן המתווה, האם הוא טוב או לא טוב".

עו"ד ארנון הוסיף "יש פה שאלה שמעוררת משבר חוקתי מהמעלה הראשונה. בית המשפט לא יכול לתת יד לפעולה של ראש הממשלה, שבנושא הזה הוא שר לכל דבר ועניין, שמחליט לקדם מדיניות אישית המנוגדת להחלטת הממשלה. מאוד פשוט".

עו"ד אלדד רבינוביץ, המשתתף גם הוא בעתירה מטעם עמותת בצדק, דיבר גם הוא בפתח הדיון ואמר "הדיון היום עוסק בעבירת בניה מהחמורות ביותר שיש באתר ארכיאולוגי מהחשובים בעולם שנעשית על ידי הממשלה או של חברות מטעמה. יש כאן מטרה שמקדשת את האמצעים ואנחנו מאוד מקווים שבית המשפט ישים סוף לדבר הזה ולא ייכנע לרגישות כזאת או אחרת ולא יאפשר את ניצול השררה לממשלה לעשות ככל שעולה על רוחה. כל אדם שסוגר מרפסת באים איתו את הדין. לא יכול להיות שהממשלה תינצל מהדין בעניין הזה".