ריבלין לחקלאים: ''נילחם עליכם''

​​​​​​​נשיא המדינה ביקר במרכז המבקרים של מו"פ ערבה תיכונה. ''חקלאות ישראלית היא ערך, ולהיות חקלאי במדינת ישראל זו ציונות''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשע"ט

ריבלין בביקורו
ריבלין בביקורו
צילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (חמישי) במרכז המבקרים של מו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית.

אל הנשיא התלוו יו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור, ראש מועצה אזורית ערבה תיכונה אייל בלום, ראש מועצה אזורית תמר דב ליטבינוף וחבר הכנסת חיים ילין.

בביקורו סייר הנשיא בחממות המחקר בליווי מנהל מו״פ שמוליק פרידמן - שם ראו את מגוון הירקות והפרחים מזנים חדשים המפותחים בערבה, וכן את דגי הנוי והאלמוגים.

בחממות הייעודיות לניסוי ופיתוח הוצגו לנשיא זני פלפלים ייחודיים, חצילים רזים ומאורכים, זני פרחים חדשים ומרהיבים ועגבניות מסוגים שונים. לחקלאים שדחקו בו לנסות עוד עגבניית שרי הסביר הנשיא בחיוך: ״חברים, זה ממש כמו לאכול סוכריות וזה לצערי ממש אסור לי״.

לאחר מכן, ביקר הנשיא בדוכני התערוכה החקלאית הגדולה בישראל ביומה השני. בתערוכה הפתוחה לקהל הרחב, הציגו מעל 200 חברות מהארץ ומהעולם את פסגת הפיתוחים הטכנולוגיים בתחומי החקלאות, הנוי, המים, איכות הסביבה, חשמל סולרי ועוד.

כיום התוצרת החקלאית מאזור הערבה מהווה כ-60% מייצוא הירקות הטריים וכ-15% מייצוא פרחי הקטיף מישראל. התוצרת נסמכת על עבודה ופיתוח של מו"פ ערבה תיכונה וצפונית. פיתוח ואקלום זנים חדשים, צבעוניים, טעימים ובריאים, העומדים בתקנים - יוצרים יתרון כלכלי לחקלאים.

״מי שמכיר חקלאים וחקלאיות יודע שחקלאות ודאי וודאי בישראל בעת הזו היא מלחמה,״ אמר הנשיא בפתח דבריו והמשיך: ״מלחמה על מכסות המים ומלחמה על מכסות פועלים והיטלי ייצוא. מלחמה במזיקים ובעפיפוני תבערה, ומאבק מול רשתות השיווק על מתח רווחים. מלחמה על הזכות לגדל, ומאבק על החלקות סמוכות הגדר שרוב השנה אי אפשר לגשת אליהן.

"וגם כשזה כך אתם ממשיכים ללחום. עולים על הכלים לפנות בוקר ויורדים מהם בסוף היום. משתפרים, לומדים שיטות חדשות, משדרגים כלים, מטמיעים טכנולוגיה. נלחמים בפשיעה החקלאית תוך שאתם עושים מאמץ להגדיל את תפוקת היבולים ולחסוך בעלויות. אתם ממשיכים ללחום כי אתם מאמינים שלהוציא לחם מן הארץ זו לא רק שאלה של רווחיות, זו שליחות. וכן, מותר לכם להרוויח למי ששואל. כי חקלאות ישראלית היא ערך, ולהיות חקלאי במדינת ישראל זו ציונות״.

עוד הוסיף הנשיא: ״התנועה הציונית חלמה לא רק על בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. התנועה הציונית חלמה על עם ששב להיות תחת גפנו ותחת תאנתו. על יהודי שמעבד את אדמתו על חקלאים וחקלאיות שמפריחים את השממה, מוציאים תנובה מאדמת המדבר. היא חלמה על דורות של יהודים שמגדלים את מזונם בזיעת אפיים, אבל רואים ברכה בעמלם. המלחמות שלכם, האתגרים שלכם החקלאים הם אתגריה של מדינת ישראל. ההצלחות שלכם הן ההצלחות שלנו, והכישלונות שלכם, הדם, היזע והדמעות חייבים להיות גם הן של כולנו. כמו אז כשהיינו ילדים גם היום במקום בו תחרוש המחרשה את התלם האחרון שם יעבור גבולנו״.

״ואני איתכם כאן היום כדי לשוב ולומר לכם שהחקלאות הישראלית היא מעמודי התווך האסטרטגיים של מדינת ישראל,״ אמר הנשיא והדגיש: ״חקלאות היא כלכלה, חקלאות היא ביטחון, והכי חשוב חקלאות היא עצמאות. החקלאות הישראלית היא קו חזית. והאחריות שלנו היא לדאוג לכם לחקלאים ולחקלאיות שמחזיקים את הקו הזה. אתם תמשיכו ללחום את המלחמה הזו ואנחנו, אנחנו נלחם עליכם״.

בתום דבריו נפרד הנשיא מידידו, שר החקלאות אורי אריאל ואמר: לקראת סיום דבריי, אני רוצה להיפרד מידיד אמת שלי כבר שנים רבות. אדם שליווה עוד בכנסת את החקלאות הישראלית, שר החקלאות היוצא אורי אריאל. אורי שהוא בן קיבוץ, שנשוי לבת קיבוץ, היה שר חקלאות חרוץ, יסודי ורציני, איש שטח אמיתי. אנחנו רוצים לומר לך תודה אורי, על השנים הרבות שלך בזירה הציבורית כחבר כנסת וכשר. תודה לך אורי, תודה לכם החקלאים על עמל יום יומי".

שר החקלאות אריאל אמר בעצרת: "באתי להגיד לכם תודה. תודה על מה שאתם, תודה לחקלאים, תודה על יישוב הארץ, תודה על השמירה בגבולות תודה על הפיתוח בכל תחומי החיים ובעיקר בחקלאות. ישנם מספר נושאים אותם אנו ממשיכים לקדם. ראשית, חזרה, להכשרות הקרקע עבור המתיישבים שחוזרים. שנית, יישוב צופר והחקלאים שנמצאים במובלעת. בנוסף, אנחנו נמצאים בהכנת החלטת ממשלה להכנסת עובדים מירדן ככוח אדם קרוב ובהכנת מחליטים על תוספת של 6000 של חקלאים בכל הארץ. באתי להגיד לכם תודה, תודה רבה".