האב השכול: משפט אזריה חוזר על עצמו

אביו של יובל מור יוסף הי"ד נזעק נגד מעצר לוחמי נצח יהודה, "מה ציפו מהם - שיגישו קפה לרוצחי חבריהם?".

בני טוקר , כ"ה בשבט תשע"ט

זירת הפיגוע בצומת גבעת אסף
זירת הפיגוע בצומת גבעת אסף
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS

מוטי מור יוסף אביו של סמ"ר יובל מור יוסף הי"ד שנרצח בפיגוע בגבעת אסף תוקף בערוץ 7 את ההחלטה להגיש כתב אישום נגד חמשה לוחמים מגדוד "נצח יהודה" הנאשמים שהיכו פלסטינים סייענים למחבלים שרצחו את חבריהם יובל מור יוסף ויוסף כהן הי"ד.

האב השכול טוען כי נעשתה טעות בעצם שליחת החברים לעצור את הסייענים, "בעיניי זה חמור מאוד לעצור את החבר'ה ששרתו עם יובל מאז הטירונות במשך שנה וחצי. לשלוח אותם בסמוך לפיגוע שבו נרצחו חבריהם לתפוס את הסייענים כשהם בכזה מתח נפשי, זו הייתה טעות יסודית של המפקדים בשטח. מה ציפיתם מאותם חיילים שיתפסו את הסייענים יעשו להם קפה ויחבקו אותם".

לדבריו היו צריכים לשלוח פלוגה אחרת למשימה, "הם היו עם הבן שלי שנה וחצי, הם פגועים נפשית ומנטלית מהאירוע, היו צריכים לשלוח פלוגה אחרת ועובדה שהיום הגדוד עדיין נמצא באותו אזור אבל את הפלוגה העבירו למקום אחר. נעשתה כאן טעות יסודית".

מור יוסף מוסיף טוען כי מדובר כאן במשפט אזריה 2, "אילולא הסייענים המחבל לא היה רוצח, לא היה לו נשק או רכב עם לוחית ישראלית בלי הסייענים. אני חושב שהם צריכים לקבל את העונש החמור. זה שעצרו אותם והכו אותם בדרך, מה זה להכות אותם הם היו צריכים להיענש הרבה יותר חמור. איפה נשמע במדינה מתוקנת שחיילים נותנים את כל מרצם ושנותם הטובות ביותר והולכים ליחידות קרביות ובסוף עוצרים אותם כי הם היכו את הסייענים, משפט אזריה חוזר על עצמו".

הוא תוקף גם את אלה שדיברו נגד תפקוד הלוחמים בפיגוע, "זו בושה וחרפה מי שמדבר עליהם, הם לוחמים מהשורה הראשונה ושמענו את זה מאלוף הפיקוד ומהאוגדונר. יש אנשים שאני לא יודע אם שווה להזכיר את שמם שמדברים ככה כי הם חרדים אז חושבים שהם סוג ב'"

מהסנגוריה הצבאית, המייצגת את החיילים, נמסר: "מדובר בכתב אישום שמוטב היה שלא היה מוגש מלכתחילה. אנו סמוכים ובטוחים שבסופו של המשפט יתבררו העובדות והנסיבות ופני הדברים ייראו אחרת. מדובר בלוחמים מצטיינים, מלח הארץ, שחבריהם ליחידה נרצחו רק לפני חודש בידי מחבל ואשר נכפתה עליהם סיטואציה בלתי אפשרית - להוביל למעצר את המחבלים שהיו מעורבים ברצח חבריהם.

"למרבה הצער, כתב האישום שהוגש משקף חוסר הבנה מצד המערכת למצב הבלתי אפשרי שבו היו נתונים החיילים. במהלך המשפט יהיה צורך לבחון גם את הפער במענה שהיו אמורים לקבל החיילים לאחר האירוע, הן מבחינת המפקדים והן בהיבטי מערך בריאות הנפש".