ה BDS הוא השלמה של קמפיין טרור בינ"ל אלירן אהרון

החוקר דן דייקר, מומחה ללוחמה ב-BDS במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מתייחס בראיון לערוץ 7 להתנהלותו הבעייתית של ארגון 'ג'יי סטריט' בזירה הבינלאומית.

"בראש ובראשונה 'ג'יי סטריט' מקבל את מדינת ישראל בתנאי אחד, שישראל מקבלת את פתרון שתי המדינות, ולא רק מקבלת אלא מתחייבת לבצע את הפתרון. 'ג'יי סטריט' לא מקבלת את המדינה כפי שהיא אלא רק אם היא תקבל את הרעיון הזה שנכשל פעם אחר פעם".

מוסיף דייקר היבט בעייתי נוסף בהתנהלותה של 'ג'יי סטריט' ומציין כי הארגון מהווה גשר לעידוד סטודנטים להצטרף לארגונים רדיקאליים יותר. לדבריו השפעתו הרבה של 'ג'יי סטריט' באקדמיה האמריקאית מובילה סטודנטים שמתחילים את פעילותם במסגרת הארגון מגיעים לפעילות בארגונים קיצוניים יותר. "סטודנטים אומרים לעצמם למה לי להישאר ב'ג'יי סטריט' כשיש לי ארגונים שמאלניים ורדיקאליים יותר, וזה ש'ג'יי סטריט' לא תומכת בישראל ללא תנאי זהו השורש של הבעייתיות".

דייקר מציין כי בין תורמיו של הארגון בולט מאוד ג'ורג' סורוס, איל ההון היהודי-הונגרי האנטי ישראלי. לטעמו הבעייתיות נובעת מהתפיסה השולטת ביהדות אמריקה ולפיה ייעדה המרכזי הוא תיקון עולם ומדינת ישראל אינה מתאימה לתפיסה אוניברסאלית זו, בהיותה מדינת הלאום היהודי. זאת בעוד עד לפני שלושה עשורים התפיסה הלאומית היהודית של מדינת ישראל התאימה לתפיסתה של יהדות אמריקה.

חילופי השלטון בבית הלבן והיות טראמפ הנשיא הידידותי ביותר לישראל לא מניבה שינוי בגישת הקהילה היהודית בארה"ב. דייקר רואה כפרדוקס את ההצבעה היהודית לדמוקרטים בהיקפים של שמונים אחוזים, "שיעור גבוה מזה לא סובל את נשיא ארה"ב, שהוא התומך ביותר בישראל בעשורים האחרונים. טראמפ לא פופולארי בלשון המעטה, למעט אצל החרדים והאורתודוקסים".

על הקשר בין 'ג'יי סטריט' לארגוני ה-BDS, אומר דייקר כי אמנם באופן רשמי מתנגד הארגון לתופעת ה-BDS, -אך בפועל "לא רואים את הארגון נלחם ב-BDS, כך שיש שם מדיניות מעורפלת שמטעה את החברים שלהם וגורם לתסכול רב בישראל".

להערכתו אם הארגון יחליט לשנות את תפיסתו ולקבל את ישראל ללא תנאי יש סיכוי שהארגון יהיה גורם שיבלום את הנהייה שמאלה לרדיקאליות של צעירים יהודים רבים בארה"ב.

"המילים 'שתי מדינות לשני עמים' הפכו למעין תיאטרון זול. במדינת ישראל מבינים שהביטוי הזה הוא אשליה, וגם בארה"ב מבינים את זה אבל לוקחים את זה לכיוון שלש שלילת קיומה של מדינת ישראל וחלופה של מדינה פלשתינאית במקום מדינת ישראל. ארגון 'ג'יי סטריט' נמצא בין לבין והארגון הזה צריך לקבל החלטה שאם הוא פרו ישראלי כפי שהוא טוען הוא צריך לחבק את ישראל ולא לתמוך את תמיכתו באשליית שתי המדינות, אשליה שכל מי שעיניים בראשו מבין שהוא לא קיים".

על מצבם של ארגוני ה-BDS בשנים האחרונות אומר דייקר כי ארגונים אלה מתחזקים בקמפוסים האמריקאים. "הם נמצאים בכ-250 קמפוסים ומאוד קשה למצוא את שורשי הכסף. אנחנו יודעים שגורמים עויינים כמו קטאר ואיראן גם הם מקורות הכסף של ארגונים כאלה. מהצד השני ישראל הרשמית נלחמת דרך משרדו של גלעד ארדן, המשרד לעניינים אסטרטגים, יחד עם ארגונים נוספים, בצורה מאוד טובה.

''יש מאמץ חסר תקדים כדי לחשוף את ארגוני ה-BDS ואת הקשרים שלהם לארגוני טרור. זו המשימה הגדולה כאן כי בסופו של דבר ה-BDS הוא השלמה של קמפיינים לטרור בינלאומי של חמאס, ג'יהאד אסלאמי ואחרים".

נשיא ג'י סטריט, ג'רמי בן עמי, אמר לערוץ 7 בתגובה לדברים: ''ג'י סטריט תומכת בישראל, בזכות של העם היהודי למדינה בארץ ישראל ובזכות של ישראל להגן על עצמה. אנו לא מביעים תמיכה אוטומטית לכל מדיניות של הממשלה בישראל - כמו רוב הישראלים. למחשבה לפיה מי שמעביר ביקורת נגד מדיניות ישראל הוא אנטי ישראלי או אפילו אנטישמי אין שום תמיכה בקרב יהודים אמריקאים או ישראלים והיא מנוגדת להיסטוריה היהודית שלנו.

''לבוחרים בישראל יש כמובן את הזכות לקבוע מה תהיה המדיניות של המדינה אך לאמריקאים יש את אותה זכות לקבוע מה המדינה שלהם תעשה לאור אותה מדיניות", הדגיש.