אזכרה לאורי אורבך ז"ל
אזכרה לאורי אורבך ז"לצילום: נאוה שפירא

עשרות בני משפחה, חברים וידידים השתתפו באזכרה לאורי אורבך ז''ל שנערכה ביום שישי בבית העלמין במודיעין, במלאת ארבע שנים לפטירתו.

אורבך ז''ל כיהן כשר לאזרחים ותיקים וחבר כנסת, והיה סופר ופובליציסט, מאנשי התקשורת הבולטים בציבור הדתי לאומי.

העיתונאי חגי סגל, חברו של אורבך עוד מימי "נקודה" בשנות ה-80 ועורך "מקור ראשון", הזכיר כי "אורי צבר אהדה רבה, הרבה מעבר למרחבי המפלגה הלא גדולה שאליה השתייך. אין ספק שהיתה לו תרומה גדולה להישג המופלא שלה בבחירות 2013 ולא רק מפני שהציע את הכיסא הראשון לאדם אחר - צעד נדיר בחיים הפוליטיים.

"הוא לא היה פוליטיקאי מחמד וידע גם לנשוך כשצריך", סיפר סגל. "מעולם לא הוטל ספק ביושרה שלו ולכן הפופולריות שלו נסקה. היה לי מוזר שאורי נעשה כה ידוען, מוכר, נערץ ואפילו החכם שבחבורה, אבל הוא קנה את זה ביושר ולכן לא שוכחים אותו. עדיין מצטטים אותו המון, כמעט כל יום. 'אורי אמר, אורי כתב, אורי סיפר'.

"הציבורי הרחב לא שכח, הציונות הדתית כמובן לא שכחה. מי אם לא עליו נאנחו חז''ל 'חבל על דאבדין ולא משתכחין'. חבל מאוד", כך סגל.

שרת המשפטים איילת שקד סיפרה באזכרה: "הכישרון יוצא הדופן שהיה לאורי מאפשר לנו לחיות איתו כל הזמן. מדי פעם כשאני צריכה לנאום במליאת הכנסת אני אומרת ליוחאי 'תמצא לי משהו שאורי כתב', ואני מקריאה את מה שאורי כתב וזה באמת הכי מתאים. הוא היה רחב אופקים ושנון בצורה יוצאת דופן.

''אומרים שלכל אדם יש תחליף אבל לאורי אין תחליף. אין אדם עם כזה כישרון, שידע לשלב בין דברים ולעשות הכול בדרך נעימה. הוא ידע להילחם על המון דברים אבל המלחמות איתו היו נעימות. הוא חסר לנו תמיד וכל הזמן'', אמרה שקד.

בבתי כנסת רבים ברחבי הארץ חולקו בשבת האחרונה סוכריות לילדים עם שירו של אורי אורבך ז''ל - ''אולי בשבת יזרקו סוכריות''. זו מסורת שהחלה אחייניתו של אורבך, אפרת מוסקוביץ, בשבת בימי השבעה.

ילדי כיתה ב' מבית הספר חמ"ד אורים בשומרון הכינו מארזים לבתי הכנסת של היישובים באזור, המורות קראו מתוך ספריו של אורי, סיפרו שהיה השר לאזרחים ותיקים, וכל הילדים קיבלו משימה - להתקשר לסבא וסבתא לפני שבת.