טקס הסמכת רואי חשבון. ארכיון
טקס הסמכת רואי חשבון. ארכיון צילום: Yonatan Sindel/Flash90

1,656 רואי חשבון חדשים יקבלו מחר (שני) את הרישיון לעסוק במקצוע בטקס חגיגי שעורכת מועצת רואי חשבון במשרד המשפטים בשיתוף עם לשכת רואי חשבון בבנייני האומה בירושלים.

הטקס יתקיים במעמד מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי חשבון, עו"ד אמי פלמור; מנהל רשות המסים, ערן יעקב; ונשיאת לשכת רואי חשבון, רו"ח איריס שטרק. במהלך הטקס יוענקו אותות הוקרה למצטיינים ורישיונות רואי חשבון, וכן יחולקו תעודות חבר בלשכת רואי חשבון למצטרפים אליה.

טקס הענקת הרישיונות השנתי מגיעה על רקע הודעת המועצה מהחודש שעבר על ביטול צפוי של שנת ההשלמה, שייכנס לתוקף ביחס למי שיתחילו את לימודיהם בשנת הלימודים תשפ"א (אוקטובר 2020).

ניתן להתרשם מהנתונים, כי מדיניות המועצה הנוכחית, שעל ביטולה הוחלט לאחרונה, מייצרת כיום תמריץ מובהק לסטודנטים להשתתף שנת ההשלמה ולמעלה מ-90% מהסטודנטים אכן לקחו בה חלק.

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור: "אני שמחה כמדי שנה לברך את רואי החשבון החדשים, שמקבלים ממדינת ישראל רישיון לעסוק באחד המקצועות החשובים והרגישים במשק הישראלי. אנחנו נמצאים בעיצומם של מהלכים משמעותיים לשינוי מסלול ההכשרה וההסמכה של רואי החשבון, במטרה ברורה למשוך צעירות וצעירים מוכשרים וערכיים למקצוע, ולהתאים את מסלול ההכשרה וההסמכה לאתגרים החדשים והמגוונים של הכלכלה המודרנית".

רו"ח איריס שטרק נשיאת לשכת רואי החשבון: "אנו גאים בדור הצעיר של רואי ורואות החשבון שמקבלים רישיונות ובמצטרפים ללשכה. רואי החשבון הם שומרי הסף וחוד החנית של הכלכלה הישראלית. לפני ארבע שנים היה עודף היצע, וכעת אנו בגל של חוסר ברואי חשבון, ומקווים שיותר צעירים יבחרו בכך בשל האופק המקצועי, וכבסיס להתפתחות לתפקידי ניהול בכיר. למעלה ממחצית המסיימים השנה הן נשים. אני שמחה ומקווה שיותר נשים יבחרו בראיית חשבון, ושמכ 30% רואות חשבון כיום, נגיע לשוויון בשנים הקרובות".

בטקס השנה יוענקו כאמור 1,656 רישיונות לרואי חשבון חדשים לעומת 1,791 בשנה הקודמת. כ- 1500 מתוכם (90%) סיימו תואר ראשון ושנת השלמה במוסד אקדמי. רק כ- 70 מקבלי רישיון (4%) עשו זאת במסלול הלא אקדמי ועברו את כל 14 בחינות הרישוי. 51 אחוזים ממקבלי הרישיונות הן נשים.