ברית האחים 2.0

ראשי שדולת ארץ ישראל מסכמים ארבע שנות עשייה, מפרגנים זה לזה ומסכימים שהמשימה המרכזית של הכנסת הבאה היא החלת ריבונות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ט

ראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ'
ראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יושבי ראש שדולת ארץ ישראל בכנסת, חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) ויואב קיש (הליכוד), מספרים לערוץ 7 על היערכות השדולה ל"תוכנית טראמפ" ומסכמים ארבע שנות עשייה משותפפת בכנסת היוצאת.

מיד אחרי הבחירות אנחנו צפויים לפרסום תוכנית המאה של טראמפ, אתם נערכים?

ח"כ קיש: "אנחנו נתנגד לכל תוכנית שתכלול עיקרת ישובים או מסירת שטחים או כל מהלך שיוכל לרמז למדינה פלסטינית. במידה והתוכנית תחיל ריבונות ומשילות באיו"ש אנחנו כמובן נחזק אותה".

ח"כ סמוטריץ': "כמו בכל תחום, גם בתחום המדיני ההגנה הטובה ביותר היא התקפה. השדולה מקדמת וצריכה להמשיך לקדם את החלת הריבונות ובכלל מאתיים מנה. כשמדברים על ריבונות ברור שאין מה לדבר על מסירת שטחים חלילה או הקמת מדינת טרור, ולא משנה באיזו מכבסת מילים.

"החשש הגדול ביותר שלי הוא שהליכוד יהיה חזק מידי ולא יהיה מימינו כח חזק שאפשר יהיה לסמוך עליו ואז נתניהו עלול ללכת על התכנית שהוא מגבש עם טראמפ בחודשים האחרונים. כדי שזה לא יקרה צריך לוודא שלנתניהו לא תהיה קואליציה בלי הציונות הדתית".

מה עשתה שדולת ארץ ישראל ב-4 שנים האחרונות?

ח"כ קיש: "חקיקה לריבונות והשיח סביב הנושא. אנחנו נמצאים בתחילתה של משימה שטרם הושלמה אך אנחנו מקווים להשלים אותה בקדנציה הבאה. בנוסף, קידמנו את חוק ההסדרה- הסדרת הישובים, חוק אורחות חיים והסדרת ההתיישבות הצעירה. הנושא השלישי הוא השוואת החקיקה. כל חוק שעובר בכנסת היום חייב להתייחס במקביל גם לאיו"ש וחקיקה חדשה שחלה עוברת בהתאמה גם על איו"ש".

ח"כ סמוטריץ': "מה שחשוב בפעילות השדולה זה שילוב הכוחות הנאמנים מכל המפלגות בקואליציה. יש הבדלים בין המפלגות והשדולה פועלת בתוך מורכבות פוליטית לא מבוטלת. החכמה היא לשלב את היתרונות של כל אחד מחברי השדולה בתוך המפלגה שלו. השילוב בין יואב לביני היה מושלם בקטע הזה. ליואב יש אומץ לעמוד על העקרונות שלו בתוך המפלגה שלו, גם מול ראש הממשלה, מה שיש למעט מאוד חברים בליכוד, ולא פעם היה תאום בינינו כך שכל אחד 'השתמש' בשני בתוך מפלגתו שלו כדי לקדם מהלכים לאומיים".

מה האתגרים של השדולה לכנסת הבאה?

ח"כ קיש: "האתגר המרכזי הוא ריבונות והמשך ההסדרה. בנוסף, ביטול המנהל האזרחי באיו"ש".

ח"כ סמוטריץ': "אני חושב שאנחנו משאירים למי שיבואו אחרינו בשדולה מערכת שעובדת טוב כשהמהלך המרכזי שהשדולה תהיה חייבת לקדם בכנסת הבאה הוא הריבונות. בנקודה הזו חייבים להבקיע. בין אם זה יהיה מעלה אדומים או מרחבי ההתיישבות. העיקר להבקיע".

רה"מ נתניהו רואה בשדולת ארץ ישראל דבר חיובי או שהשדולה מפריעה לו מבחינה מדינית?

ח"כ קיש: "השדולה לפעמים מאתגרת את רה"מ ותפקידנו הוא לדחוף את רה"מ ימין, יש לו הרבה אנשים וגורמים בינלאומיים שלוחצים עליו משמאל. השדולה מעבירה לחץ ברור מימין כדי לשמור על עמדות המחנה הלאומי".

ח"כ סמוטריץ': "היחסים של ראש הממשלה עם השדולה הם מורכבים. אף אחד לא אוהב שלוחצים עליו ודוחפים אותו למדיניות שהוא לא רוצה ליזום בעצמו. מאידך, ראש הממשלה מבין שהוא צריך את הלחץ הזה כדי לאזן את הלחצים הגדולים שמופעלים עליו מהצד השני, גם מישראל וגם מעבר לים. עד היום לא ברור לי אם יואב משלם מחיר מול רה"מ על העמדה הנחושה שלו או שהוא זוכה להערכה שלו על העמידה הזו. בכמה שיחות שהיו לי עם יואב על זה הוא לקח בחשבון גם שזה עלול לפגוע בו אבל זה לא הפחיד אותו. במובן הזה מה שהוא עשה דורש הרבה יותר אומץ ממה שאני עשיתי מתוך מפלגה ימנית יותר שהיא לא מפלגתו של ראש הממשלה. לי זה היה יותר קל".

איך עובד שיתוף הפעולה בשדולה? בין הליכוד והבית היהודי?

ח"כ קיש: "גם בצלאל וגם אני מאוד מחויבים להתיישבות ולמחנה הלאומי, הצלחנו לנווט בין האינטרסים השונים של המפלגות בדיוק בשביל למקסם לטובת ההתיישבות את הלחץ שהגיע לפעמים מהבית היהודי ולפעמים מהליכוד. שיתוף הפעולה עם בצלאל היה מצוין ומעבר לחברות יש גם עבודה מסונכרנת ומשותפת".

ח"כ סמוטריץ': ''אנחנו נמצאים בפוליטיקה כדי לקדם את מה שאנחנו מאמינים בו ולכן המחשבות על טשטוש לא קיימות בכלל. הפוליטיקה היא אמצעי ולא מטרה. וזה מה שמוצא חן בעיניי ביואב. מצאתי בו שותף אמיתי בקדנציה האחרונה. יואב הוא אח, אחד האנשים הישרים והאמינים ביותר שפגשתי בכנסת. מסוג האנשים שלמרות השיוך המפלגתי השונה מעולם לא חששתי להפנות לו את הגב. השיח בינינו היה מאוד ישיר והגון, גם כשלא הסכמנו על הדרך זה היה על השולחן ובתיאום''.

לסיום אומר קיש: "על אף שבצלאל ואני נמצאים במפלגות שונות במהלך העבודה איתו בשדולה מצאתי חבר אמיתי ואיש עבודה רציני שהולך אחרי האידיאולוגיות שהוא מאמין בהן בכל ליבו. בצלאל בחור כשרוני וחריף ואני חוזה לו עתיד מזהיר בפוליטיקה".