מחאה כנגד הופעת התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניו יורק

פעילי BDS מחו נגד הופעת התזמורת הפילהרמונית הישראלית באולם הקרנגי הול. הקונסול דני דיין: שום מחאה לא תעצור את התרבות הישראלית.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשע"ט

מחאה נגד הופעת התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניו יורק
מחאה נגד הופעת התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניו יורק
צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק

אתמול (ראשון) אחר הצהריים (שעון ניו יורק), התזמורת הפילהרמונית הישראלית הופיעה בניו יורק באולם הקרנגי הול היוקרתי, בנוכחות הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין, כחלק מסיבוב הופעות שהחל בסוף השבוע האחרון ויסתיים ביום שבת.

המסע בארה"ב נערך בסיוע ארגון ידידי הפילהרמונית באמריקה והקונסוליה הכללית בניו יורק. במסגרת סבב ההופעות, הגיעו לארה"ב יותר מ-100 חברי התזמורת בהובלת המנצח יואל לוי - שהחליף ברגע האחרון את מאסטרו זובין מהטה שחלה. הסולן בקונצרט הניו יורקי היה הכנר יצחק פרלמן.

מספר ימים לפני הופעתם החלה מחאה ברשתות החברתיות כנגדם בהובלת ארגון עדאלה, קבוצת "אמנים פעילי זכויות אדם" שמשתייכת לתנועת החרם (BDS). הארגון קורא לחרם תרבותי על ישראל וטוען כי "המדע, התרבות והאקדמיה של ישראל מנסים לטשטש את הפשעים האיומים שלה נגד האנושות".

אתמול, מחוץ לאולם הופעתם של התזמורת הפילהרמונית הישראלית התקיימה הפגנה עם עשרות משתתפים כנגד הופעת התזמורת וכנגד התרבות הישראלית. ההפגנה דימתה תזמורת גם היא לצד שלטי BDS וקריאות קשות: "צריך להחרים מוסדות תרבות ישראלים כמו התזמורת הפילהרמונית השותפה לשלטון האפרטהייד הישראלי", "מדינת ישראל פוגעת בתרבות פלסטינית: סוגרת תיאטראות, לא מאפשרת לאירועי תרבות להתקיים ואוסרת על אמנים פלסטינים לטייל", "ישראל שוללת באופן שיטתי את זכויותיהם הבסיסיות של הפלסטינים בין אם הם חיים תחת כיבוש צבאי ישראלי, כאזרחים לא שוויוניים בישראל או כפליטים, את זכותם לשוב למולדתם".

דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק: "אני גאה על הגעתה של התזמורת הפילהרמונית לארה"ב, התרבות הישראלית מבוקשת בכל העולם ומהווה גאווה ישראלית. זו לא הפעם הראשונה שגורמים קיצוניים אנטי ישראלים מארגנים מחאה כנגד תרבות ישראלית. שום מחאה לא תעצור את התרבות הישראלית מלפרוח בישראל ומחוצה לה. הכלבים נובחים והמנגינה שלנו נמשכת".טוען....