ניו ג'רזי: 2.5 מיליון ד' פיצוי לבניית בית כנסת

עיריית קליפטון בניו ג'רזי תשלם פיצוי של 2.5 מיליון דולר לקהילת 'שומרי תורה' ותאפשר לבנות את המרכז הקהילתי שיכלול בית כנסת

בן שאול , כ"ט בשבט תשע"ט

ניו ג'רזי: 2.5 מיליון ד' פיצוי לבניית בית כנסת-ערוץ 7
ניו ג'רזי
צילום: ISTOCK

מזה עשור נאבקת אגודת ישראל בארה"ב כדי לאפשר לקהילת 'שומרי תורה' בעיר קליפטון, ניו ג'רזי, לבנות את המרכז הקהילתי שלה, כולל בית כנסת.

מי שמנע את מימוש המיזם היא העיריה המקומית בטענות של פרוצדורה וחלוקה אזורית.

בימים האחרונים שינתה העיריה גישתה בשל ההבנה שהיא עלולה להפסיד במאבק משפטי והחליטה לשלם פיצוי של 2.5 מיליון דולר לקהילה ולאפשר לה לבנות את המרכז ובית הכנסת.

ההסדר, בסך 2.5 מיליון דולר, הינו ההחזר הכספי הגדול ביותר במסגרת החוק הפדראלי הקשור לשימוש בקרקעות לצורכי דת שנחקק בשנת 2000, על פיו נאסר על מועצות מקומיות הטלה או מימוש של תקנות חלוקה לאזורים או שימוש אחר בקרקעות באופן הפוגע במידה משמעותית בחופש הדת של אדם, אסיפה, או מוסד.

"אגודת ישראל באמריקה היתה שותפה בניסוח החוק," מסביר מנהל משרדי אגודת ישראל בניו ג'רזי, הרב אבי שנאל, "ולאחרונה היינו מעורבים במספר תיקים בניו ג'רזי, בהם נעשה בהצלחה שימוש בכלי חיוני זה, בהגנה על חופש הדת וכך נעשה גם במקרה זה".

קהילת 'שומרי תורה' יוצגה ללא תשלום בבית המשפט על ידי משרד עורכי הדין ווייל, גוטשל ומנג'ס, שפעל למנוע סחבת משפטית והתדיינות ממושכת.

"מעתה אנו מצפים לעבוד בשיתוף פעולה עם עיריית קליפטון, כדי שנוכל סוף־סוף להקים את הבית הרוחני החדש שלנו", אמר נשיא הקהילה דוב גרוס.