פשיטת המשטרה על ישיבת פרי הארץ
פשיטת המשטרה על ישיבת פרי הארץצילום: ארכיון

פורום 'הורים שוחרי צדק' מפרסם היום (שני) קריאה למתפקדי הליכוד לתמוך בשורת מועמדים שכהגדרת הפורום "לא נכנעו לתקשורת, ותמכו בנערים החפים מפשע מישיבת "פרי הארץ" שנעצרו בידי השב"כ".

חברי הפורום, הכולל הורים מרחבי הארץ שהתגייסו לטיהור שמה של ישיבת 'פרי הארץ' ולמאבק לחשיפת אירועי הלילה בו נהרגה עיישה א-ראבי, מצטטים את דבריהם של חברי הכנסת והשרים המומלצים לטעמם להתמקם בצמרת רשימת הליכוד לכנסת.

ראשונת המומלצים היא חברת הכנסת נאווה בוקר שצייצה בטוויטר: "עדיף שהשב"כ יעסוק במניעת הטרור הפלסטיני הרצחני ולא בעינוי נערים יהודים".

השר יריב לוין מופיע גם הוא ברשימה לנוכח דבריו בראיון ל'הארץ': "אי אפשר שלא להתקומם נוכח הצביעות הזו של אותם אנשים, שמספיק בדל של אירוע שאפילו לא נבדק, והם כבר יודעים שהצד היהודי הוא האשם".

גם השרה מירי רגב כלולה ברשימת המומלצים על דבריה לפיהם "מסתמן תהליך לא הוגן ולא צודק שנמשך שנים כלפי יהודים. צריך לבדוק ולבקר גם את השב"כ. הלוואי שכל ערבי שזורק אבנים היה מקבל טיפול כזה".

חבר הכנסת אורן חזן מצוטט אף הוא בדבריו בערוץ 7: "אני לא מאמין שאותם נערים עשו את המעשה שמייחסים להם". עוד מצוטט ח"כ חזן כמי שדרש שהחקירות יתנהלו "במסגרת זכויות אדם" וכמי שקבע כי "הטרור הוא לא יהודי, הטרור הוא ערבי".

מומלץ נוסף ברשימת פורום ההורים הוא חבר הכנסת מיקי זוהר שצייץ: "לא ייתכן שהשב"כ יתייחס לנערים יהודים כאל מחבלים". כך גם סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, כלולה ברשימה על דבריה לפיהם "לצערי הרב ראינו נערים ערבים שמשתחררים על יידוי אבנים כאילו כלום לא קרה. אנחנו לא רואים את אותה מידת חומרה כלפי נערים פלשתינים שזורקים אבנים".

גם מועמדים בפריימריז של הליכוד שכעת אינם בכנסת נכללים ברשימת מומלצי פורום ההורים. הפורום מציין את אריק קלנר (מחוז חיפה) על שפעל להעלאת הסוגיה בפני שרים וחברי כנסת, דו שאין (מחוז מרכז) שפעל אף הוא להגברת המודעות הציבורית והתקשורתית לפרשה וכן צחי דיקשטיין (מחוז יש"ע) ש"פעל רבות בעניין", כדברי ההורים המציינים גם את המכתב ששיגר לשרת המשפטים בנושא מעצרם של תלמידי הישיבה.

בפורום מפיצים גם מעין "שו"ת" ובו פרטים אודות אירועי הלילה בו אירע האירוע, מעצרם וחקירתם של הנערים. על האירוע עצמו כתבו ההורים: "מדובר על ליל שבת, בזמן זה שהו התלמידים ביחד עם אחד הרבנים בסעודת שבת ואף בשעות שלאחריה. על פי הדיווחים- בשעות אלו התרחש רצח האישה, בכביש הממוקם במרחק כחצי שעה הליכה מהישיבה. אלא שבזמן זה, כאמור, היו התלמידים בישיבה". על קשירת שמם של תלמידי הישיבה לאירוע למרות העיתוי התמוה, ערב שבת, כותבים ההורים כי "כפי הנראה, מכיוון שהישוב היהודי הקרוב ביותר למקום האירוע הוא רחלים, ובו נמצאת הישיבה, קבעו גורמי השב"כ מראש שתלמידי הישיבה קשורים לאירוע. ה"ראיה" היחידה שהייתה בידיהם בשלב זה היא קרבת הישיבה למקום האירוע והגדרתה ע"י הגורמים כ"קיצונית", לאור מראה הנערים חבושי הכיפות הגדולות ועטורי הפאות. כן, זה גרוע בדיוק כפי שזה נשמע. התלמידים סומנו בגלל מראם ובגלל השתייכותם לציבור מסוים".

בהמשכו של המסמך מגוללים חברי הפורום את התואנות בשמן נחקרו העצורים בפרשה, את דרכי חקירתם ומציינים כי "לאחר כשבועיים מהמעצר שוחררו ארבעה מהעצורים. בידי השב"כ נשאר עצור אחד- צבי נריה לב. גם הוא, כמו כולם- אוחז באליבי מוצק כאשר היה בזמן האירוע עם רבו וחבריו. לעדות הרב שתמכה באליבי- סרבו להתייחס! לצערנו השב"כ הגיש כתב אישום נגד צבי נריה על סמך ראיית DNA דלילה".

על אותה ראיית DNA מציגים בפורום מספר שאלות ותהיות: "א. אי אפשר לדעת מתי הדנ"א הגיע לחפץ הנדגם, ייתכן שהוא הגיע ימים, שבועות או חודשים קודם לאירוע הנחקר. ב. לראיות דנ"א יש תקפות סטטיסטית מוגבלת, ואמינותן תלויה גם באופן שבו בוצעה הבדיקה, באמינות המעבדה, ובאחוז האנשים באוכלוסיה היכולים להתאים לאותו פרופיל דנ"א. ג. פענוח ראיית דנ"א בדומה לראיות פורנזיות אחרות, גם הוא גורם השנוי במחלוקת בין המומחים בתחום. כמצוין בכתב העת "עלי משפט", המהווה מקור לפסקי דין רבים, 61% (!) מעדויות מומחי התביעה בתיקים שנבדקו היו פגומות ולא תקפות. הרשעות במקרים כאלו התקבלו עקב כך שלנאשם לא היו את המשאבים הדרושים להצגת חוות דעת של מומחה מטעמו. ד. גורם בכיר במכון לרפואה משפטית ("אבו כביר") חשף בערוץ 20 כי באופן תמוה האבן לא נשלחה לבדיקה במכון, זאת בניגוד להסכם עם המשטרה לפיו בכל מקרה בו יש גופה יש להעביר את הממצאים אליהם לבדיקה. הפעם באופן חריג מי שביצע את בדיקת ה DNA על האבן הייתה מעבדת זיהוי פלילי של המשטרה".