המבקר: על שומרי הסף להמשיך בעבודתם בלי קשר לבחירות

בנאום שנשא בכנס של "התנועה למען איכות השלטון", התייחס המבקר במרומז להחלטות המצויות על שולחנו של היועמ"ש.

ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשע"ט

יוסף שפירא
יוסף שפירא
צילום: פלאש 90

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור השופט (בדימוס) יוסף שפירא אומר היום (שני) כי על שומרי הסף להמשיך לבצע את עבודתם ולפרסם את החלטותיהם בלי קשר לתקופת הבחירות.

בנאום שנשא בכנס של "התנועה למען איכות השלטון", נמנע המבקר מלהתייחס ישירות למועד פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניינו של רוה"מ נתניהו.

עם זאת ציין המבקר, "כשומרי סף, עלינו גם לזכור שלצד החובה היומיומית לפעול באופן אקטיבי לשמירה על הערכים של טוהר המידות, חובה מיוחדת היא לשמור על טוהר הבחירות שהוטלה על מבקר המדינה עפ"י חוק מימון מפלגות על תיקוניו, הכוללת גם קביעת קוים מנחים לרו"ח שנתמנו לבדיקת חשבונות הסיעות והמתמודדים. תקופת בחירות, ככלל, הינה תקופה רגישה ביותר, ותקופת הבחירות דהאידנא הינה רגישה שבעתיים, ואין צורך להרחיב על כך".

לדבריו, "בעת הזו, על עובדי הציבור ושומרי הסף לאפשר לנבחרי הציבור לנהל הליך דמוקרטי באופן תקין וענייני. על שומרי הסף להתעלם משיקולים שאינם ממין העניין ולהקפיד שכל החלטותיהם מתקבלות משיקולים מקצועיים בלבד. אין זה פשוט, אך זה אפשרי".

"אזכיר שבהתאם לעקרון זה לא דחיתי את פרסומם של דוחות הביקורת שהושלמו בתקופת בחירות קודמת עד לאחר הבחירות, ופרסמתי אותם באופן מיידי, ככל דוח שהיה מוכן לפרסום", ציין המבקר.

"בכך צעדתי בשדה חרוש, שכן כבר בפתיח לדוח מבקר המדינה לשנת 1999 (דוח שנתי 49), ציין המבקר גולדברג כך: ראוי הוא לזכור ולהזכיר כי גם כשרועמים קולותיה של תעמולת הבחירות, לא שותקת הביקורת, וכי גם בהגישו את דוחותיו לעת הזאת אין מבקר המדינה יורד לזירה הפוליטית ואינו נוטל בה חלק", הוסיף.

"הנה כי כן, מדיניות משרד מבקר המדינה היתה והינה לפרסם דוחות עם השלמתם, ולהימנע מלערב בהחלטה על מועד הפרסום שיקולים שאינם נוגעים לביקורת", סיים שפירא.