הליך חקיקה היסטורי להנצחת השואה

חברת קונגרס יזמה חוק שייצור לרפורמה בהנצחת השואה והטמעתה במערכת החינוך האמריקאית. דני דיין: מהפכה בתחום לימוד השואה בארה״ב.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשע"ט

התקיפות האחרונות נגד יהודים מחייבות פעולה חינוכית מעמיקה
התקיפות האחרונות נגד יהודים מחייבות פעולה חינוכית מעמיקה
צילום: הקונסוליה הכללית בניו יורק

חברת הקונגרס קרולין מלוני הכריזה היום (שני) במרכז להיסטוריה יהודית בניו יורק על תחילת הליך חקיקה היסטורי שיביא לרפורמה בהנצחת השואה והטמעתה במערכת החינוך האמריקאית.

החוק הדו-מפלגתי בשם "Never Again Education Act" יכניס את לימודי השואה לתכנית הלימודים במערכת החינוך האמריקאית, יעודד מוסדות חינוך להעמיק בלימודי השואה ויצור תכנית חדשה שתיתן למערכת החינוך את הכלים והמשאבים ללימוד השואה ברחבי ארה"ב: לימוד הלקחים החשובים שלה וההשלכות הנוראות של שנאה ואנטישמיות.

החוק גובש עקב העלייה המשמעותית של האנטישמיות והפשעים האנטישמיים ברחבי ארה"ב. סקר שנערך לאחרונהעל ידי ועידת התביעות, ארגון המטפל בהעברת פיצויים מממשלת גרמניה לניצולי שואה, מצא כי 31% מהאמריקאים ו-41% מהמילניאנס מאמינים כי שני מיליון יהודים או פחות נרצחו בשואה. 41% מהאמריקאים ו-66% מהמילניאנס לא יודעים מה הוא אושוויץ. 52% מהאמריקאים מאמינים כי היטלר עלה לשלטון בכוח.

על פי הליגה נגד השמצה, האירועים האנטישמיים בארצות הברית זינקו בכ-60% בין השנים 2016 ל-2017. בנוסף, נתוני משטרת ניו יורק מצביעים על 180 אירועים אנטישמיים ב -2018, עלייה של 22% לעומת 2017, ועלייה של 38.6% מ-2016.

כיום ישנה חובת לימודי שואה רק ב-8 מדינות ברחבי ארה"ב: קליפורניה, פלורידה, אילינוי, אינדיאנה, מישיגן, ניו ג'רזי, ניו יורק ורוד איילנד. למרות תכניות פיתוח מקצועיות מוצלחות בתחום לימודי השואה, תלמידים רבים אינם זוכים לחשיפה מספקת לחינוך על אירועי השואה ועל הרלוונטיות שלהם לחייהם: מקורות לימוד שואה מעטות במערכת החינוך ותכניות הכשרה במרכזים פרטיים יקרים.

החוק יספק מעטפת מקצועית, פיננסית ולוגיסטית יחד עם מרכזי חינוך ללימוד שואה כדי להבטיח שהתלמידים יקבלו גישה היסטורית מדויקת ומרתקת על השואה. במסגרת החוק תוקם קרן פדרלית לחינוך השואה, שתממן מענקים לתכניות חינוך השואה. בנוסף, יוכשרו מחנכים, יפותחו ספרי לימוד וסמינרים.

חברת הקונגרס מניו יורק קרולין מלוני אמרה כי "הקהילה היהודית בארה״ב תחת מתקפה. עלינו לעמוד על המשמר במאבק בשנאה ולהבטיח שהנוער שלנו ילמד ויבין את הזוועות של השואה ואת חוסר הסובלנות והקנאות שגרמו לה. זו לא התשובה לאנטישמיות אבל זה צעד חשוב בדרך לשם, רק כך נוכל לממש את ההבטחה 'לעולם לא עוד'".

הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין, אמר כי "שארלוטסוויל, פיטסבורג והתקיפות הפיזיות האחרונות נגד יהודים בברוקלין מחייבות פעולה חינוכית מעמיקה. החוק יוביל למהפכה בתחום לימוד השואה בארה״ב, ימנע את השכחת העבר וחיוני להבטחת העתיד. המציאות שבה רוב הקהל הצעיר בארה"ב לא יודע מהו אושוויץ מעוותת ויש לתקנה. מהפכה זו תאפשר לתלמידי ארה"ב להבין למה החיה האנטישמית יכולה להיהפך".