ח"כ קארין אלהרר
ח"כ קארין אלהרר צילום: פלאש 90

מהומה לא קטנה נרשמה כאשר יו"ר הכנסת דודי אמסלם כינה את בני גנץ "אוטיסט" ותגובתו של ח"כ יאיר לפיד, אב לילדה אוטיסטית, לא איחרה לבוא. בן כספית ואריה אלדד שוחחו עם חברת מפלגתו של לפיד, ח"כ קארין אלהרר, על הסערה התורנית.

"אמסלם כבר התנצל על דבריו. אני לא סובלת מנכות – יש לי נכות. אני נמצאת בכנסת גם כדי לשנות את הסטיגמות על האנשים. אנשים עם מוגבלות הם אנשים, ביום שבו נבחר ציבור מתראיין לרדיו ואומר 'מה הוא אוטיסט' הוא מחזיר אותנו לימים שמהם אנחנו מנסים לצאת. אדם עם אוטיזם זה לא קללה אלא מצב נתון".

כבר אסור לשאול 'מה אתה אידיוט'?
"לפני עשר שנים היו אומרים 'מה אתה הומו'? היום אתה לא תעז לשאול זאת כך. דודי אמסלם לא התכוון להצהיר שלגנץ יש מוגבלות אלא שהוא אדם אטום כסוג של קללה. כשאתה רוצה לומר דברים בשם הפריימריז ובשם הרצון לדבר על חקירות ראש הממשלה אז הכל מותר כולל להשתמש בנכותם של אנשים. אני מאחלת ליום בו זה יהיה ברור ולא נצטרך את השיחה הזאת. גם ינון מגל סבר שאחרים גם מדברים ככה. אני כולי תקווה שאף אחד לא מדבר ככה".

תזכירי לנו מה היה עם אורן חזן? הוא קרא לאילן גלאון חצי בן אדם. אין ספק ששניהם חטאו בלשונם. על ברק אמרו שהוא אוטיסט פוליטי.
"אם זה היה ילד ברחוב הייתי מצפה שאמא שלו תסביר לו למה לא דבר ככה. אני מצפה מנבחרי הציבור שלי לא ידברו ככה תחת המיקרופון".

כשמישהו נכנס בך במהלך נסיעה את לא תגידי לו 'מה אתה עיוור'?
"זה לא אותו דבר. זו השוואה שאינה במקומה. כשאתה מתראיין ברדיו ואתה מעביר דף מסרים ברור שמחזיק את נושא החקירות וכמה אנשים מושחתים כמו ראש הממשלה".

אמרת עכשיו שאמסלם טמבל כי אין לו דעות משלו.
"זה לא מה שאמרתי. יש לו טיעון שהוא רוצה לומר ומשתמש בכל שפה כדי לומר זאת. הוא אכן התנצל על דבריו אבל יש גבולות שלא צריך לעבור עליהם. אני מאחלת ליום בו לא נצטרך לעשות עבודה של הסברה מדוע לקרוא למישהו אוטיסט ממקום של קללה".

בנושא אחר, מה לגבי המגעים לאיחוד עם חוסן לישראל?
''מתקיימים מגעים בין בני גנץ ללפיד. ברמה המפלגתית אנחנו ממשיכים לעבוד ומצפים לבחירות. לדעתי בני גנץ הוא אדם ראוי, הוא היה רמטכ"ל והוא אומר דברים שאני מאמינה בהם".

יצליחו את יאיר לפיד להיכנס למערך עם שתי ידיים על ההגה?
"טרם שאלו את דעתי בנושא, כרגע אנחנו לא בשלב הזה. יש עתיד היא מפלגה מעולה שיודעת לעבוד יחד. יש לנו אנשים מעולים ואני שמחה שאני נמצאת בה ולא בשום מקום אחר. בסופו של דבר יש גם אידיאולוגיה וזה דבר ששוכחים בניסיון להפיל את ביבי. מפלגת יש עתיד קוראת לתקן את חוק הלאום ולהכניס את המילה 'שוויון'. אני רוצה לעמוד בהבטחות שלנו. אני מקווה שבסופו של דבר יקרה מה שטוב למדינת ישראל".

איחוד כזה טוב למדינת ישראל?
"אם הוא יקדם את הדברים החיוביים - בוודאי שכן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו