בעל עסק לא רשם הכנסות: "חיכית לאחותי"

פקחי רשות המסים ביצעו ביקורות ב-169 בעלי עסקים בעיר נצרת ובסביבתה. רואה חשבון הסביר: ''הייתי מבולבל''.

רעות הדר , ל' בשבט תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

פקחי רשות המסים ביצעו ביקורות ב-169 בעלי עסקים בעיר נצרת ובסביבתה.

התוצאות הראו כי בקרב 17% מהעסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.

בביקורת שנערכה במכבסה בשפרעם, נמצא יומן קלנדרי המשמש למעקב אחרי הכביסה ללקוחות והתשלום בגינה. בדיקת היומן העלתה כי לא נרשמו הכנסות בסכום של 1,775 ₪, שהתקבלו ממספר לקוחות שונים עבור שירותי כביסה.

בעל המכבסה שנותר ללא מילים אמר למבקרים כי אין לו מה לומר להם. במרפאת שיניים נמצא מסמך עסקי המעיד על טיפולים שעשה הרופא והסכומים שקיבל. מהמסמך עלה כי ארבעה תשלומים בסך 4,000 ₪ לא נרשמו בספרי העסק. תשובתו המפתיעה של רופא השיניים היתה: "המשטרה תפסה לי את הספרים, החזירו לי אותם לפני שבוע ולא הספקתי לרשום".

מבדיקת תנועת הבנק של אדריכל מנצרת נמצאו הפקדות של 3 צ'קים בחשבונות של האדריכל, שלא תועדו בספרי העסק. תשובתו לפשר הדבר: "הצ'קים עבור תכניות בניה בכפר משהד- צ'ק אחד נפרע וחיכיתי שהצ'ק השני יפרע ואז אוציא חשבוניות אחת על שני הצ'קים. לגבי הצ'ק הנוסף לא יודע מה מקור הצ'ק". ההסבר שניתן על ידי האדריכל לא שכנע את המבקרים שהעבירו את תיקו למחלקת התביעות לאחר שנחקר.

במהלך הביקורת הגיעו המבקרים גם למספר משרדי עורכי דין באזור, אצל אחד מהם נבדקו תנועות חשבון הבנק שהעלו כי 4 העברות בנקאיות שהועברו אל חשבונו מההוצאה לפועל, בסך 11,613 ₪, לא נרשמו בספרי החשבונות, כמו גם צ'ק שנמצא ברשותו בעת הביקורת, על סך 6,900 ₪. עורך הדין נימק: "את הצ'ק קיבלתי בשבת בבית, ביום ראשון אנחנו לא עובדים והיום לא הספקתי עדיין לרשום. לגבי ההוצאה לפועל, אני מחכה להם לפירוט לגבי איזה לקוחות הסכומים שהעבירו לי כדי להוציא להם קבלות".

תשובה דומה נמסרה ממשרד עורכי דין אחר, אף הוא מסכנין, שלא רשם הכנסות מצ'קים ומהעברות בנקאיות שהתקבלו מהוצאה לפועל בסכום של 10,032 ₪. במקרה זה טען עורך הדין שהוא ממתין למכתב מההוצאה לפועל כדי לדעת את מי מהלקוחות לזכות. מבדיקת תיק תיעוד חוץ של רואה חשבון, נמצא ספח של צ'ק בסכום של 4,000 ₪ שלא היו רשומים בספרי החשבונות שלו. ההסבר שנתן רואה החשבון היה: "אחת החברות שאני מייצג שילמה על חשבון אחד התיקים, באותה תקופה עברתי תאונת דרכים והייתי מבולבל".

כמה מבעלי העסקים שבוקרו בחרו להעביר את האחריות למעשיהם אל בני משפחתם, כך למשל משווק גלידות מנצרת שלא רשם בספרי העסק 1,450 שקלים שהופקדו לחשבונו. לטענתו, אחיו מטפל בצ'קים והוא צריך לשאול אותו. כך גם בחנות למכירה ולתיקון אופנים מנצרת בה נמצאה מתחת למגירת הקופה של העסק, קופה מברזל ובתוכה שני שוברי אשראי בסכום של כ-440 שקלים שלא נרשמו בספרים. גם במקרה זה העביר בעל החנות את האחריות לאחיו וטען "אחי אחראי על הוצאת החשבוניות ואילו אני רק מוכר ללקוחות".

בעל פנצ'ריה מנצרת שלא רשם הכנסות בסך 600 ₪ הסביר: "אתמול לא עבדנו, קיבלתי את הכסף בשבת וחיכיתי לאחותי שתבוא היום ותרשום". בעל חנות למכירה ולתיקון אופנים מנצרת שמתחת למגירת הקופה שלו נמצאה קופה ממתכת בה נמצאו 800 שקלים במזומן. בדיקת ספריו של בעל החנות הראתה שלא נמצא כל רישום לסכום זה. בעל החנות מיהר להסביר: "קיבלתי את הצ'ק מהשכן שלי, רציתי להסב אותו לספק וברח לי מהראש ולא רשמתי".

פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.