הוחרמה ספינה של נשים פרו-פלסטיניות

בית המשפט בחיפה החרים אונייה שהשתתפה ב"משט הנשים" לרצועת עזה ב-2016.

ערוץ 7 , א' באדר תשע"ט

ספינה במשט לעזה. ארכיון
ספינה במשט לעזה. ארכיון
צילום: רויטרס

בית המשפט לימאות בחיפה קיבל היום (רביעי) את בקשת המדינה להחרים אונייה בשם Zaytouna-Oliviac אשר נעצרה על ידי חיל הים באוקטובר 2016 בדרכה לרצועת עזה.

על האונייה היו פעילות "זכויות אדם" שביקשו למחות על הסגר הימי שהטילה מדינת ישראל על רצועת עזה.

הספינה יצאה מברצלונה בדרכה לישראל, עגנה בספר נמלים ואספה נוסעות נוספות. במהלך ההפלגה הצהירו מארגנות המסע כי בכוונתן להגיע לרצועת עזה ולעגון בנמל העיר עזה כמחאה על הסגר הימי.

כשהתקרבה הספינה לחופי ישראל, בהיותה במרחק של כ-20 מייל מאזור הסגר, החלו נציגי חיל הים לשלוח לספינה תשדורות וקריאת להימנע מהפרת הסגר, והוצע לשנות את נתיב השיט ולעגן בנמל אשדוד. במשך מספר שעות נמסר לפעילות שעל הספינה כי אם לא ישנו את נתיב השיט, הספינה תיתפס ותובא לנמל אשדוד וכי ישנה אפשרות כי תוחרם.

לאחר שהוברר כי הספינה ממשיכה בדרכה לעזה, פעלו כוחות חיל הים על מנת לעצור אותה. חיילים עלו על הספינה והובילו אותה לנמל אשדוד. על רקע זה ביקשה המדינה מביהמ"ש אישור תפיסתן והחרמתן של ספינות המנסות להפר את סגר הימי שהוטל סביב רצועת עזה.

בפסק הדין נדרש בית המשפט לשאלת חוקיות הסגר, פירט את התנאים הנדרשים לחוקיות הסגר הימי וקבע כי "מהאמור מתחייבת המסקנה כי המצב ההומניטארי ברצועה אינו תוצאה של הסגר הימי דווקא".

בהקשר לכך בית המשפט דחה את טענת באי כח האניה לפיה די בראיה כללית של נזק שהסגר הימי הוא אחד הגורמים לו, על מנת לקבוע את אי חוקיות הסגר הימי. בית המשפט התבסס בין היתר על כניסת הסחורות וציוד הומניטארי לרצועת עזה דרך המעברים היבשתיים.

עוד קבע בית המשפט כי "הניסיון להפר את הסגר הימי כאמצעי לביטוי מחאה מנוגד למשפט הבינלאומי המנהגי, פוגע באינטרס הציבורי ופוגע בתכליות הטלת הסגר ובמיוחד בתכלית של החלשת כוח עמידתו של ארגון החמאס ברצועת עזה".

עוה"ד ד"ר הדר מסורי מפרקליטות מחוז חיפה –אזרחי אמר בתגובה כי ''מעבר לכך שפסק הדין מהווה נדבך נוסף בחומת מגן משפטית כנגד ניסיונות חוזרים ונשנים לקעקע את הלגיטימיות המשפטית והציבורית של הסגר הימי אותו הטילה מדינת ישראל, הוא כולל גם קביעות תקדימיות, אשר אחת מהן – הנוגעת לשאלת מחאה אל מול החרמה שטרם נדונה בפסיקה''.