הרב יחיאל אקשטיין
הרב יחיאל אקשטיין צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב יחיאל צבי אקשטיין, מייסד ונשיא הקרן לידידות, הלך לעולמו בגיל 67 לאחר שלקה בלבו בירושלים.

הקרן בנשיאותו מגייסת כחצי מיליארד ש"ח בכל שנה למען מדינת ישראל ומטרות יהודיות שונות.

אקשטיין היה בחבר הנאמנים של הג'וינט, של קרן היסוד ושל הסוכנות היהודית. הוא כתב שבעה ספרים, בעיקר בנושאי יחסי נוצרים-יהודים.

הרב אקשטיין נולד בקנדה, ובהיותו נער למד ב-MTA, הישיבה התיכונית של "ישיבה יוניברסיטי". לאחר מכן למד בישיבת "כרם ביבנה" ואז חזר לישיבה יוניברסיטי, שם הוסמך לרבנות בידי הרב יוסף דב סולובייצ‘יק והשלים תואר ראשון, תואר שני ודוקטורט. הוא שימש כמרצה באוניברסיטת קולומביה.

''הקרן לידידות'' שהקים הרב אקשטיין מגייסת תרומות בעיקר מנוצרים אוונגליסטים התומכים בציונות בארצות הברית וברחבי העולם וחלקם הקטן מתרומות של יהודים ברחבי העולם וישראלים. הקרן גייסה מאז הקמתה יותר מ-1.3 מיליארד ש"ח לביצוע מגוון פרויקטים חברתיים בישראל.

הקרן סייעה בעשורים האחרונים לאוכלוסיות הפגיעות ביותר בחברה הישראלית ובקרב הקהילות היהודיות בעולם. מיליוני בני אדם להם סייעה הקרן שייסד הרב אקשטיין חייבים לו את תודתם.

הקרן לידידות תסבסד קייטנות

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לרב אקשטיין: "אדם גדול. יהודי גדול. ציוני גדול. הרב יחיאל אקשטיין, איש חסד צדקה וחזון, הלך מעימנו היום. תרומתו לעם בישראל ולמדינת ישראל תשאיר את חותמה לדורות. יחד עם רבבות רבבות בישראל ומחוצה לה אנחנו כואבים ואבלים היום עם משפחתו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, ספד: "עם ישראל בארץ ובתפוצות איבד הערב מנהיג שפעל למענו שנים רבות דרך מפעל החיים המפואר שהקים במו ידיו - 'הקרן לידידות'. עם הרב אקשטיין זכיתי לפעול יחדיו בתחומי חברה, רווחה, תפוצות ועלייה. תנחומיי למשפחתו, חבריו וכל מכריו ועובדי הקרן".

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, אמר כי "כל מי שעושה דרכו בשרוולים השונים בנתב"ג נתקל בדמותו של הרב אקשטיין. הרב ידע להגיע אל הפריפריה ולסייע שם היכן שהתקשתה המדינה. בעשייתו בארץ תרם רבות לחוסן הלאומי.

''פגשתי אותו לא פעם גם בעשייתו בחוץ לארץ, שם פעל לחבר בין יהדות התפוצות לישראל ובחיוך גדול שיחסר לנו עתה ידע לבנות גשר ייחודי של קירוב לבבות. אני תקווה שתמצא הדרך למלא את החלל הגדול שמותיר אחריו איש מעשה גדול", הוסיף ראש מועצת אפרת.

שר החקלאות אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ספד "אבידה גדולה לעם היהודי בלכתו של הרב יחיאל אקשטיין מייסד הקרן לידידות. בעשייתו פעל למען יהודים רבים בארץ בעולם, סייע לאוכלוסיות הפגיעות ביותר בחברה הישראלית. בפעילותו תרם רבות לחוסן הלאומי ופעל למען קירוב לבבות. אני שולח תנחומים למשפחה ולחברי הקרן לידידות".