איתם ונעמה הנקין הי"ד
איתם ונעמה הנקין הי"ד ללא קרדיט צילום

שלוש שנים לאחר הירצחם של הרב איתם הנקין ורעייתו נעמה הי"ד בפיגוע ירי בשומרון, ראה לאחרונה אור ספר חדש של הרב הנקין "תערוך לפני שולחן" על משנתו וחייו של בעל ערוך השולחן שנמצא במחשבו כמעט בשלמותו.

אמו של הרב איתם הנקין הי"ד הרבנית חנה הנקין נדהמת מכך שהספר אזל מהחנויות, "הספר היצירה הראשונה והמעמיקה על חייו של בעל ערוך השולחן הרב יחיאל מיכל אפשטיין מגדולי אנשי ההלכה בדורות האחרונים פורס בפני הקורא את הרקע ההסטורי של קורותיו וכתביו זה ספר מרתק. אנחנו המומים מכך שהספר שיצא לאור לפני חודש אזל, וכעת נערכים להוצאה שנייה.

אנשים מתקשרים מארה"ב ושואלים איפה אפשר להשיג. באמת הייחוד של הספר מעבר לדמות שהספר עוסק בה היא העובדה שמדובר בכתיבה נדירה של בננו הי"ד שהיה תלמיד חכם רציני בעל כתב רהוט תמציתי ומרתק שכתב את הספר מתוך העולם התורני בו הוא חי, והספר לא נגוע ולא מיפה את הדברים, כתיבה ישרה ולכן הספר הפך ללהיט".

בחייו הוציא הרב איתם שלושה ספרים, וכעת זהו הספר הרביעי ובהחלט לא האחרון אומרת אמו, "הספר הראשון שהוא חיבר יחד עם הרב אברהם וסרמן 'לכם יהיה לאכלה' עסוק בהסתכלות ההלכתית על סוגיית חרקי המזון תוך התייחסות לפעילות ההלכתית הטכנולוגית בדורנו. הספר השני 'להכות שורש' אוסף של מכתבי הרב קוק לקרן קיימת ספר מרתק. כשבוע לפני הרצח הוא עבר על העימוד של הספר השלישי 'עיון בהלכות שבת באחרונים' הסבר שיטות האחרונים ספר למדני שהוא זכה להתרגש ולראות את העימוד שלו והוא יצא לאור אחרי הרצח".

הרבנית הנקין מספרת על התגלית שהובילה להוצאת הספר "תערוך לפני שולחן", "הספר הזה למעשה חובר בתקופות שונות והוא התחיל כמאמרים שהוא הדפיס בכל מיני כתבי עת. אנשים עקבו אחרי היצירה שלו על 'ערוך השולחן'. הרב פרופסור שמחה פישביין מארה"ב התפעל והציע לו להוציא את הספר על חשבונם בטורו קולג', הרב איתם הסכים אך כתוצאה מהרצח זה לא יצא לפועל, כך התברר לנו.

אחרי השבעה הבת הצעירה שלי שגרה במצפה יריחו והחתן לקחו את המחשב של הרב איתם הם פתחו את המחשב וגילו שהוא נעול עם סיסמא. היא חשבה קצת ואז נזכרה במעשה קונדס. כשהרב איתם היה נער יחד עם חבר שלו הם טיפסו על מגדל המים המפורסם בקרית משה ותלו סדין גדול עליו רשמו את הגימטריה של השמות שלהם. אנשים רבים בשכונה ידעו את זהות האחראים. הבת שלנו אמרה שהסיסמא זה בטח הגימטרייה של השמות שלהם והיא צדקה. אני אומרת אל תזלזלו במה שנראה לכם לפעמים מעצבן כי זה יכול להציל אותכם".

לדבריה הם גילו אוצרות נדירים במחשב של בנם, "יש שם תיקיות מסודרות כולל כמובן הפרקים והגרסאות של הספר האחרון שהיינו צריכים להצליב בין הגרסאות שנערך על ידי הרב ד"ר אליעזר בראט מבית שמש, אבל כל הספר הוא פרי עטו של איתם".

היא משוכנעת שזה לא הספר האחרון, "יש ארבעים מאמרים שלו שפורסמו לאחר מותו ואנחנו פרסמנו עוד עשרה ויש עוד ספרים בדרך. ספר על הרב קוק, על ארץ ישראל ושמיטה ואסופת מאמרים שתורגמה לאנגלית. היום אנחנו יודעים שהוא הכיר אנשים רבים מחו"ל שפנו אליו עם שאלות רבות ותרגמו את המאמרים לאנגלית, היו לו גם עשרות חברים חרדים שגילינו שהוא אף כתב להם באידיש".

הרבנית הנקין נדהמת איזה בן היה לה, "הוא התחיל לכתוב מגיל מאוד צעיר עוד לפני שהוסמך. אני באמת לא יודעת איך הוא הספיק כל כך הרבה בחייו הקצרים וחושבת לעצמי שאם היינו זוכים לשנים נוספות ממנו איך היה ארון הספרים מתמלא, זו אבדה גדולה. אבל זכינו ומודים להקב"ה שהוא השאיר לנו לבנים לנכדים ולכל עם ישראל עיזבון כזה עשיר. אני חושבת שכמעט לא היה בדורנו אדם שפרסם בקשת כל כך רחבה של כתבי עת מכל החוגים החל מכתב עת של חסידות סלונים, חיצי גיבורים, ירושתנו, המעיין של הרב קטן, כתב עת של ישיבות הסדר, תחומין, אלוני ממרא, אמונת עיתיך, אקדמות, ציון של אוניברסיטת תל אביב, ולא הזכרתי את כולם זו תופעה שלא קיימת ולכן צר לנו מאוד שהוא לא איתנו".