היסטוריה בישראל: מערכת ה-VAR הופעלה

אחרי שנכנסה לשימוש בפעם הראשונה בהיסטוריה במונדיאל האחרון וכבר החלה לפעול בליגות מרכזיות באירופה, מערכת ה-VAR הגיעה גם לישראל

נרי וייס - ערוץ 7 , ד' באדר תשע"ט

המערכת המיוחדת על גבי המסכים
המערכת המיוחדת על גבי המסכים
צילום: רויטרס

מרגישים כמו באירופה. זה זמן רב שראשי ענף הכדורגל בארץ נערכים להגעתה של מערכת ה-VAR ארצה, כשבמשך זמן רב עמלו בהתאחדות לכדורגל ובמנהלת הליגות בכדורגל להכשיר שופטים ועובדים לעבוד עם המערכת ההיסטורית שנועדה למנוע טעויות שיפוט.

אחרי עבודת הכשרה והטמעה מאומצת, אמש (שישי) נכנסה המערכת הייחודית לשימוש ראשוני בישראל, כשזו נוסתה במשחק חי במסגרת ליגה א' בין הכח רמת גן למכבי שעריים.

המערכת היא למעשה טלוויזיה בעזרתה יכול שופט המשחק הראשי לקבוע החלטות קריטיות למשחק ולפסוק מבלי להסתמך רק על תחושת בטן ועוזרים - אלא לראות זאת בהילוך חוזר באופן מיידי. בכך ענף הכדורגל משתווה ביכולותיו הטכנולוגיות לענף הכדורסל, בו שופטים הולכים לא מעט פעמים אל מוניטור הטלוויזיה בכדי לבחון החלטות גבוליות.

עם זאת, לא בכל רגע נתון ובכל מקרה יכול שופט המשחק להיעזר במוניטור הטלוויזיה, כשישנם ארבעה סוגי החלטות שיפוטיות שניתן לסקור על ידי שופט הוידאו - הבקעת שערים ואם הייתה עבירה במהלך שהביא לשער, החלטות על בעיטות פנדל, החלטות על שליפת כרטיס אדום ישיר וטעות בזיהוי בשליפת אחד מהכרטיסים.

התהליך עצמו מתחיל כאשר שופט הווידאו ועוזריו סוקרים את המהלך הנידון על צגי וידאו הנמצאים בחדר התפעול, עם סיוע של מפעיל ההילוכים החוזרים. התהליך יכול להיות יזום על ידי השופט המבקש את הסקירה, או על ידי שופט הווידאו המבצע מעצמו את הבדיקה כדי לראות אם הוא צריך להמליץ על סקירה של השופט.

אם שופט הווידאו מאמין שיש טעות ברורה בשיפוט, הוא יצור קשר עם השופט לגבי השיפוט הזה. השופט יכול אז או לחלוק על עצתו של שופט הווידאו, או לבצע "סקירה על המגרש" על ידי הליכה למקום על הקווים המיועד לכך, כדי לסקור את הווידאו עם העזרה של שופט הוידאו. השופט רשאי להפסיק את המשחק כדי לשנות החלטה שיפוטית, או כדי לבצע "סקירה על המגרש", אבל הוא לא אמור לעשות זאת כאשר אחת הקבוצות נמצאת באמצע מהלך התקפי.

הדרך הרשמית לבקש סקירת וידאו היא כשהשופט מסמן צורת מלבן עם האצבעות - צורה המסמלת מסך וידאו.

אמש, במהלך המשחק במסגרת ליגה א', בו נעשה השימוש לראשונה בכדורגל הישראלי במערכת המיוחדת, נעשה בה שימוש פעמיים.

שמוליק שטייף, שישב בניידת עם המערכת אמר לאחר הניסוי הראשוני המוצלח כי "זה היה ניסוי כלים מצוין, משחק עם לא מעט אירועים שאפשר לנו לבחון את כל מה שאנחנו מתאמנים לקראתו מזה מספר חודשים. כל הגורמים הרלוונטיים, צוות השיפוט, האנשים בניידת וכמובן הטכנולוגיה, היו בסנכרון מלא. זה חשוב לא רק לטובת קבלת ההחלטות הנכונות, אלא גם כדי לקצר את הזמן בו הן מתקבלות כדי להבטיח את שטף המשחק".

שטייף אמר כי כוונתם של ראשי הכדורגל הוא להכניס את המערכת לשימוש בליגת העל בכדורגל כבר בעוד 5 מחזורים - במשחקי הפלייאוף של העונה. "נמשיך לתרגל ולהתנסות כדי להגיע מוכנים למשחקי הפלייאוף בליגת העל בהתאם להחלטת ההתאחדות והמנהלת".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il