בשל אלימות: משחק הכדורגל הופסק

משחק הכדורגל במסגרת המחזור ה-23 בליגה הלאומית בין בית"ר ת"א/רמלה להפועל פתח תקווה הופסק בדקה ה-82. הסיבה: אלימות קשה ביותר

נרי וייס , ד' באדר תשע"ט

אבנים
אבנים
צילום: ISTOCK

לצד החגיגות בדבר הכנסת מערכת ה-VAR לשימוש בישראל לראשונה, הכדורגל הישראלי חווה אמש שוב אירוע אלימות קשה ביותר שכמעט והסתיים במוות.

אחרי התפרעויותיהם החוזרות ונשנות של אוהדי בני סכנין מליגת העל בכדורגל, הפעם היה זה במסגרת המחזור ה-23 בליגה השניה, הליגה הלאומית, כשבית"ר ת"א/רמלה, קבוצת הבת של מכבי ת"א, אירחה את הפועל פתח תקוה.

זריקת אבנים שהתקיימה מחוץ לתחומי האצטדיון בדקות הסיום של המשחק, לעבר יציע האוהדים מפתח תקווה, גרמה למהומה גדולה ביציע האורחים ולפגיעת ראש של אחד מהם, ואלה בלית ברירה נמלטו אל כר הדשא ולתוך תחומי המשחק.

המשחק הופסק באופן מיידי על ידי שופט המשחק, כשבאותו הזמן עמדה התוצאה על 0:1 לזכות המארחים מתל אביב.

גם פניה של כרוז האצטדיון לאוהדי פתח תקוה לשוב אל היציע לא התקבלה, מאחר שאלה חשו מאויימים.

כחצי שעה לאחר התקרית החמורה, הוחלט על ידי שופטי המשחק שלא לחדש את המשחק, ובמנהלת הליגה אמרו כי הם רואים את האירוע בצורה חמורה ביותר. עוד איימו במנהלת הליגה כשאמרו כי "כל עוד לא יובטח ביטחון האוהדים, על ידי העירייה והקבוצה, נפעל שלא ישחקו באיצטדיון".

הערב (מוצאי שבת) הודיעה משטרת ישראל כי עצרה ארבעה חשודים ביידוי האבנים לעבר הקהל האורח באצטדיון ברמלה. כשכל הארבעה הינם אוהדי הקבוצה המארחת - בית"ר ת"א/רמלה.

על פי חקירת המשטרה, ארבעת החשודים התעמתו עם אוהדי הפועל פתח תקוה ביציע, הוצאו החוצה על ידי המאבטחים ואז החלו לזרוק מכל הבא ליד, מעבר לחומות האצטדיון ולעבר יציע האורחים.

במועדון הכדורגל של הפועל פתח תקווה, שנרכש רק לפני שבועיים על ידי אוהדי הקבוצה, אמרו כי "אוהדי הפועל פתח-תקוה היו אתמול קורבן לאחד האירועים הכי שפלים וחמורים שקרו בכדורגל הישראלי. מאות אוהדים שהיו מרוכזים וסגורים ביציע אחד, קיבלו מטר של אבנים וסלעים, שנזרקו בכדי לפגוע בקהל המכיל גם נשים וילדים. פגיעה בראש מסלע כזה יכלה בקלות להוביל לתוצאה חמורה יותר ולעלות בחיי אדם".

לדברי ראשי המועדון ממלאבס, "בזמן שאנשי בית"ר תל אביב/רמלה מתעסקים בלהתנער מאחריות כדי לא להיענש בהפסד טכני והפחתת נקודות, אנחנו עסוקים בלהתאושש מהטראומה ובעיקר לתמוך בילדים שנפשם נחבלה באופן קשה מהאירוע. למזלנו האירוע החמור לא גבה חיי אדם שבאו לראות כדורגל".

בפתח תקווה תקפו בחריפות את המועדון שממול מרמלה, כשאמרו כי "עד עתה, הנהלת בית"ר תל אביב/רמלה לא הייתה אשמה במה שקרה, אך על פי תקנון ההתאחדות לכדורגל באחריותם לדאוג לביטחונם של האוהדים כחלק מאחריות הקבוצה המארחת. במקום לנסות לשחזר את המציאות, הם מנסים לשכתב אותה, באופן דמגוגי וחסר אחריות תוך כדי הפניית אצבע מאשימה לקהל אוהדי הפועל פתח-תקוה, בשל תגרה שקרתה לפני האירוע המרכזי. נציין שגם אותה תגרה הייתה בגלל אוהדי בית"ר תל אביב/רמלה שנכחו ביציע של הפועל פתח-תקוה, כתוצאה מאבן שנזרקה לכיוון האוהדים בתוך תחומי האצטדיון".

"הציפייה מהנהלת בית"ר תל אביב/רמלה היא לקחת אחריות ולפעול לחקר האמת, ובפרט באירוע בו נשקפה סכנה ממשית לחייהם של אוהדים רבים, כולל ילדים. הניסיון של הנהלת בית״ר תל אביב/רמלה לא רק להתנער מאחריות, אלא לשקף מציאות אחרת על ידי מצגי שווא, חצאי סיפורים, היתממות, ושקרים, הם לא רק ניסיון שפל ופתטי, אלא גם כזה שנותן לגיטימציה ללינץ׳ חסר הפרופורציות שבוצע באוהדינו. מבחינתנו זה מציג את מועדון בית״ר תל אביב/רמלה גם כאשם, ולא רק כאחראי.

הסלעים שנזרקו אתמול לא פגעו רק באוהדי הפועל פתח-תקוה, אלא גם בהתאחדות לכדורגל ובמנהלת הליגות לכדורגל שדורשות ומנסות לפעול לכדורגל נקי מאלימות. האבנים הללו פגעו במותג הכדורגל הישראלי, והחזירו אותנו שנים רבות אחורה למקום בו יציע הכדורגל אינו מקום בטוח וחייהם של אוהדים הינו הפקר. מועדון הפועל פתח-תקוה לא יקח חלק בפסטיבל סביב העונש שצפוי לבית"ר תל-אביב/רמלה, ולו בשל העובדה שהיום הכדורגל הפך לשולי ופחות חשוב לצד הפגיעה הקשה באוהדינו.

אנו סומכים על משטרת ישראל שתעשה את עבודתה כדי לאתר את המתפרעים ותמצה איתם את הדין. אנו סומכים על מנהלת הליגה, ההתאחדות לכדורגל, היועץ המשפטי של ההתאחדות, ותובע ההתאחדות, שיבינו את חומרת האירוע שמשתקפת מכל התיעודים, התמונות, הסרטונים, ומצלמות הטלוזיה, כדי להביא לענישה חמורה מספיק שתעביר את המסר נגד האירועים החמורים שפגעו בכולם, ושתייצר הרתעה כדי שאירוע כזה לא יקרה שוב", אמרו בהפועל פתח תקווה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il