משכן הכנסת
משכן הכנסתצילום: הלל מאיר/TPS

אחד המכרזים המדוברים במערכת הבריאות בישראל מגיע בימים אלו לשלבי הסיום, לקראת בחירתו של רופא הכנסת הבא.

11 רופאים בכירים צלחו את הליך המיון הראשוני לתפקיד ובשבועות הקרובים יוחלט מי ימלא את מקומו של רופא הכנסת המיתולוגי, ד"ר יצחק ליפשיץ, אשר יוצא בקרוב לגמלאות.

רופא הכנסת אחראי בכל רגע נתון על בריאותם של נבחרי העם, כולל שרים וראש ממשלה, וכן מאות העובדים ואלפי המבקרים במשכן, הפוקדים את המקום מדי יום ביומו.

בשנות כהונתו כרופא הכנסת, היה ד"ר ליפשיץ אחראי לשלומם של 6 ראשי ממשלה עוד מתקופתו של יצחק שמיר, 8 יושבי ראש כנסת, חמישה נשיאים ולמעלה מ-500 חברי כנסת בעבר ובהווה. הוא רופא מוערך שעמד מאחורי הקלעים בכמה ממוקדי ההחלטות החשובים בהיסטוריה של מדינת ישראל וזכה בשלל פרסים ועיטורים לאורך ארבעה עשורים כרופא.

בשנת 2017 זכה גם בעיטור ההוקרה מיו"ר הכנסת ח"כ יולי יואל אדלשטיין על כך שהקים את יחידת "איילת" למצבי חירום בכנסת. יחידה זו נבנתה ע"י ד"ר ליפשיץ לטובת טיפול באירועים רפואיים פרטניים או המוניים המתרחשים בכנסת.

"האחריות למי שימלא את מקומי היא גדולה מאוד", אומר ד"ר ליפשיץ, "התפקיד הזה מהווה כלי עזר להתנהלות השלטון המרכזי ומסמל את המשכיותו. ח"כים שהופכים לשרים וזוכים להמשך המעקב הרפואי הרציף דווקא במשרותיהם הכ"כ אקטיביות כשגורל אזרחי המדינה נתון להחלטותיהם, הצבעותיהם והאופן שלפיו הם קובעים את אורחות חיינו במדינה. מדובר בתפקיד רגיש מאד, טעון ומורכב שמתבסס על אמון, עבודה קשה ואינטנסיבית סביב השעון .24 ואף יותר שעות בהיכלי מליאת ומשכן הכנסת. במהלך קביעת תקציב, ישיבות לילה לחוקים מעצבי דמותינו כלפי העם והעולם. אינטנסיבי במשמעות של השגחה רפואית על חכים שמובאים מבתי חולים להשתתפות בהצבעות גורליות לקיומינו. ומרבית העבודה בו לא תסופר לעולם משום שצנעת הפרט של המטופלים היא הראשונה במעלה, נבחרי ציבור ועובדי כנסת כאחד".

מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ, המפקח על הליך המכרז לתפקיד הבכיר, אמר, "על פי תנאי המכרז רופא בית המחוקקים שייבחר חייב להיות רופא בעל שיעור קומה ומומחיות מקצועית ברפואת משפחה או רפואה פנימית, בעל היכרות מקיפה של מערכת הבריאות בארץ ועוד. אך יש דבר אחד אותו אני מחפש בתפקיד הזה לא פחות– על רופא הכנסת להיות בנאדם רגיש דיסקרטי ואנושי".