בצלאל סמוטריץ והרב רפי פרץ
בצלאל סמוטריץ והרב רפי פרץ צילום: הדס פרוש / פלאש 90

המגעים לאיחוד מפלגות הציונות הדתית נקלעו למבוי סתום ולהאשמות הדדיות. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עמיעד טאוב, המשנה ראש עיריית מודיעין ויו"ר מועצת הסניפים של הבית היהודי, על הסיכוי להליכה בנפרד.

"אני לא מוטרד מהפרסומים. בסופו של דבר המחבר יגבר על המפריד ואנחנו נרוץ יחד בבחירות הקרובות", אומר טאוב בביטחון וכשהוא נשאל על הדיווחים לפיהם הסכמות שכבר הגיעו אליהם הצדדים בוטלו בצאת השבת, הוא מעיר כי הוא "לא מכיר מו"מ שבפגישה הראשונה הכול נסגר. השיחות היו טובות. בסופו של דבר היו חלקים שהסכימו וחלקים שלא הסכימו להם, אבל אנחנו עוד בשלב מוקדם. יש עוד שבועיים וחצי לסגירת הרשימות והדברים יסתדרו לטובה".

על התחושה שלמפלגות הציונות הדתית אין את הלוקסוס לנצל את כל השבועיים וחצי שכן מפלגות אחרות נמצאות כבר בעיצומם של הקמפיינים, הוא אומר כי אכן "אין הרבה לוקסוסים. עברנו מכה לא פשוטה עם הפרידה ממי שהוביל את הבית היהודי בשנים האחרונות. היינו צריכים להרכיב מועצה, לבחור יו"ר ולהציג רשימה בזמן אפס. הכול נעשה בדוחק, אבל בעידן הנוכחי דברים גם יכולים להתיישר מהר מאוד כמו שהם נופלים מהר מאוד. אני מעריך שכמו שאיתרנו מועמדים ראויים ויו"ר, כך כשנסיים את סאגת המשאים ומתנים הדברים יתיישרו וחודש וחצי זה הרבה זמן ודברים יכולים להסתדר".

כשנשאל אודות עמדתו שלו על מבנה הרשימה המאוחדת, משיב טאוב: "מבחינתי אין שאלה על כך שהבית היהודי הוא הגורם המוביל. הבית היהודי קיימת בציבוריות הישראלית מאז 1956. יש לנו 30,000 מתפקדים, יש לנו כמעט 200 נציגים ברשויות המקומיות והרבה נציגים בשטח ואין שאלה לגבי הבכורה. אני חושב שגם בצלאל, שאני מאוד מעריך ואוהב אותו, יודע את זה, וההתבטאויות היו לצורכי מו"מ. אני לא רואה שום אופציה שהבית היהודי לא יקח את הבכורה בחיבור הזה, ועדיין אני חושב ששותפות אמת יכולה להיות בדברים שמעבר. כשמדובר במפלגות שביחד יוכלו להביא מספר סביר של מנדטים ולהיות כוח משמעותי בממשלה הבאה, יש מה לתת לכל הצדדים כדי שכולם יהיו מרוצים".

על הרב רפי פרץ, היו"ר החדש של המפלגה, מציע טאוב "לתת לו ימי חסד ויכולת להוביל את המחנה ולכן אנחנו עומדים מאחוריו היום". על ההערכות לפיהן דווקא חוסר הניסיון הפוליטי של הרב פרץ יביא אותו להצגת עמדה קשוחה יותר מול צוות המו"מ של 'האיחוד הלאומי', אומר טאוב כי מאחר ואין מדובר במפלגה צעירה יש לצידו של הרב פרץ די אנשים בעלי ניסיון פוליטי שמנהלים אתו את המו"מ. בהקשר זה הוא מזכיר את חברי צוות המו"מ, המנכ"ל ניר אובך, וחבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי.

"יש איזונים. הוא בא עם פחות ניסיון פוליטי ועם יותר יכולות בהנהגה. זה איזון נכון וטוב ויש מספיק אנשים שידעו לבצע את המהלכים הפוליטיים כדי שנוכל להתקדם הלאה".

באשר לאפשרויות החלופיות של חבירה לליכוד מחד ול'עצמה יהודית' מאידך, אומר טאוב כי אכן יש להודות בקיומן של אופציות שכאלה, אך "אף אחד, לא באיחוד הלאומי ולא בבית היהודי, רוצה בחבירה אחרת. לכולנו ברור שאנחנו רוצים הליכה במסגרת הציונות הדתית. שתי המפלגות מביאות את הגוונים היפים של הציונות הדתית, מהמתונים יותר ועד התורניים יותר. זו המסגרת הבסיסית והאינטרס של כולנו הוא ללכת יחד בבחירות הקרובות".

על הליכה עם הליכוד הוא אומר כי אכן "זו אופציה שיושבת על השולחן, אבל לא האופציה הראשונה שלנו, כמו ש'עצמה יהודית' היא לא האופציה הראשונה של בצלאל".