יו"ר קק''ל דני עטר שהתארח הבוקר (שני) בכנס ירושלים ה-16, סיפר מדוע ישראל זקוקה לקרן הקיימת לישראל גם בשנת 2019, והביע התנגדות נחרצת לריצה משותפת של מפלגת העבודה ומרצ.

"קרן קיימת היא הרבה יותר מאשר מה שהציבור יודע", אמר עטר בראיון ליאיר שרקי. ''קק''ל היא לא רק כמות העצים שאנחנו נוטעים. זה גם מפעל המים, שבילי אופניים ופעילויות חינוכיות אך בעיקר גאולת הארץ.

"אף אחד לא יודע שאנחנו גם בימים אלה נאבקים בהזרמת הרבה מאוד כסף מהאמירויות לישראל, שמחכים לקבלנים במצב כלכלי לפני פשיטת רגל כדי להשתלט על אדמות במרכז הגליל, בשרון ובנגב''.

עטר גילה כי ''בשנה האחרונה קנינו קרקעות בשווי של 500 מיליון שקל. תקשיבו טוב למה שאני אומר: לא ירחק היום ותכנית החלוקה תעשה חסד איתנו. הרשות הפלסטינית הקימה ארגון תואם לקק"ל והיא פועלת בלב הארץ, במרכז הגליל ובמרכז הנגב.

"כדאי שתדעו שמגבול הלבנון ועד ג'נין יש רק 15% של יהודים. זה הכל. תארו לעצמכם שמנהריה ורצועת החוף, עד חיפה, עד בית שאן ועפולה, ישנם רק 15% יהודים. ואני יודע שרכישת קרקעות לא מספקת, יש לנו תוכנית 2040 שמטרת להביא עד שנת 2040 מיליון יהודים לנגב והגליל. וזה אני אומר לכם, ציבור דתי לאומי, למרות שאני ממפלגת העבודה. אני אומר לכם שאני רואה שמי שעוסק היום בהתיישבות זה הציבור הדתי''.

עטר הזכיר כי בחודשים האחרונים קק''ל העבירה לקיבוץ כפר עציון וראש צורים למעלה מאלף דונמים, שישמשו למגורים ''אמרתי לשר הביטחון לשעבר - יש לכם בסיס צבאי בגוש עציון על קרקע שאפשר לבנות עליה, תעבירו את הבסיס למקום אחר, ואנחנו נבנה פה 1,700 יחידות דיור. אני רוצה לומר שהוא נענה בחפץ לב ובמהירות".

יו"ר קק''ל, איש מפלגת העבודה, אמר כי ההתיישבות ''זו הדרך הנכונה של מפלגת העבודה וכאשר סוטים מהדרך מאבדים את הציבור. אני לא חושב שזה התחיל באבי גבאי, אדרבה, אני מקווה שזה יסתיים אצלו. מפלגת העבודה צריכה לחזור לערכים הללו של בנייה ויישוב הארץ. אני לא רוצה להתייחס לשאלה אם היום המפלגה מדי שמאלית, משום שזה תהליך ארוך. השאיפה לשלום היא שאיפה של כל עם ישראל".

עטר דחה מכל את האפשרות שמפלגת העבודה תרוץ בבחירות עם מפלגת מרצ. "ממש לא. אני חושב שהדבר הכי חשוב כרגע הוא לשאול כיצד נביא חצי מיליון יהודים לגליל ומיליון יהודים לנגב. אם לא נעשה את זה נאבד את ארץ ישראל. לא נחזיק פה מעמד בלי הגליל, הנגב, רמת הגולן והבקעה".

עטר נשאל האם הוא מתכוון לשוב לחיים הפוליטיים וענה "בוודאי. אסיים את תפקידי בקק"ל ואחזור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו