הלוחמים שבלעדיהם אף תותחן לא יכול לפתוח באש

בלי צוותי המטאורולוגיה הלוחמים שעל התותחים לא יוכלו לפגוע בצורה המדויקת ביותר במטרות האויב. פגשנו את ה"חזאים" של חטיבת האש.

תגיות: צה"ל תותחנים
מיכאל אוריה, אתר צה"ל , ז' באדר תשע"ט

הלוחמים שבלעדיהם אף תותחן לא יכול לפתוח באש-ערוץ 7
"חמושים" בבלונים
צילום: דובר צה"ל

שאלתם את עצמכם פעם מהו התהליך שמבצעים לוחמי חיל התותחנים כדי לשגר פגז הישר אל המטרה העוינת שהוגדרה להם? אולי תופתעו לגלות כי מאחורי כל מטח לעבר קווי האויב, עומד מערך שלם ומיוחד שדואג להבטיח את התנאים המיטביים לפגיעה ביעד.

מצפון ועד דרום, לאורך כל ימות השנה, לוחמי ולוחמות מערך המטאורולוגיה של גדוד 611 מחטיבת האש, הלוא הם "החזאים" של חיל התותחנים, פרוסים בשטח ומחכים לשעת פקודה. תפקידם שונה מאוד משל יתר הלוחמים בחיל, אך היכולת שלהם משמעותית ביותר - לנתח ולחזות את מזג האוויר בגזרה, ולהעביר נתונים מדויקים אל חבריהם שעל התותחים, כדי לכוון באמצעותם את הירי. כל זאת, תוך ידיעה ברורה כי כל זליגה תרחיק את הפגז יותר ויותר מהמטרה.

"עוצמת האש של חיל התותחנים בזמן לחימה היא אדירה, ולכל פגז שאנחנו יורים יש כתובת מדויקת", מדגיש רס"ן אור זוהר, סגן מפקד הגדוד. "כדי שנצליח באמת לתמרן את הפגזים שלנו באוויר ולנווט אותם אל היעד במדויק, אנחנו חייבים לדעת בדיוק עם איזה מזג אוויר אנחנו מתמודדים בזמן התעופה. זהו תפקידם של החזאים שלנו".

כדי שצוותי החיזוי ישיגו את המידע הנדרש מהם, הם "חמושים" בבלונים גדולים ומיוחדים, אשר ניתן להפריח לשמיים באמצעות גז הליום. הם שולחים אותו מעלה יחד עם מכשיר מודד מיוחד הקשור לזנבם, וכך הם מקבלים נתונים על מהירות הרוח, הטמפרטורה, המשקעים והלחות הסוררים בגובה בו עשוי לשהות הפגז בעת מעופו.

"כל צוות בשטח מונה ארבעה חזאים, האמונים יחד על הפרחת הבלון, מעקב אחר הנתונים באמצעות מערכות חיזוי מתקדמות, פענוח הנתונים והעברת ה'מבזק' המטאורולוגי לכוחות בשטח", מפרט רס"ן זוהר. "כל התהליך, מרגע ההקפצה לביצוע המשימה בעת התחממות בגזרתם ועד לירי הפגז מקנה התותח, צריך לקחת פחות מ-10 דקות, ולכן אנחנו מחייבים אותם להיות הכי מהירים ומקצועיים בעבודה שלהם, כדי שנעמוד במשימה הגדולה שלנו - להגיב במהירות ועוצמה אדירה".

לפגוע במדויק ובעוצמה באויבים שלנו
צילום: דובר צה"ל

עוד מבהיר רס"ן זוהר, כי לולא החזאים, יכולת התותחנים לפגוע במטרה תעמוד על 40% בלבד, לעומת האחוזים שלהם לפגוע במדויק במידה ויבצעו את שקלול נתוני מזג האוויר כנדרש, שיהיו גבוהים בהרבה. "צריך להבין שאף פעם אין 100% הצלחה, ויש המון גורמים שיכולים בתוך שניות להשתנות בצורה קיצונית, כמו משקעים ומהירות הרוח. אבל כל עוד נדע לנתח נכון את מזג האוויר, הסיכויים שלנו לפגוע באויב יהיו טובים יותר בצורה משמעותית".

יש לציין כי לא בכל יום החזאים נדרשים להפריח בלונים לאוויר, אולם בעת התחממות ביטחונית באחד הגבולות, הגדוד נדרש לבצע את עבודתו בתדירות גבוהה במיוחד, מסביב לשעון, לפעמים גם לתקופות של חודשים ארוכים.

"לאף תותחן אין הרשאה לבצע ירי כל עוד אין לו מבזק מתוקף ביד", הוא מדגיש. "אנחנו יודעים מהן ההשלכות של פגז שלא יפגע במטרה וכיצד זה עלול להשפיע על המערכה כולה, ומצד שני אנחנו יודעים שפגז שיפגע בול במטרה יקדם אותנו משמעותית בדרך אל הכרעת האויב".

ההכרה בחשיבות הגדוד למערך הארטילריה של צה"ל, מביא גם לשינויים גדולים במבנה שלו, כאשר בטווח הזמן הקרוב צפוי להיחנך מרכז חדש, שירכז את כלל צוותי המטאורולוגיה הפרוסים בגזרות בארץ לכדי מקום אחד, בו יתרכזו טובי החזאים בצה"ל, ויביאו יחד בזמן אמת ובמהירות את תחזיות מזג האוויר לכל נקודה שידרשו.

"אנחנו ממשיכים להתפתח כל הזמן במטרה להקדים את האויב", הוא מסכם. "המשימה שלנו היא להגן על המדינה שלנו, לפגוע במדויק ובעוצמה באויבים שלנו ולנצח כל קרב אליו ניקרא".