ביים פציעה כדי לא להתחרות בישראלי

מאחורי מדליית הכסף של שגיא מוקי בתחרות הגראנד-סלאם פריז עומד שוב ג'ודוקא איראני שביים פציעה בכדי לא להתחרות בישראלי

נרי וייס - ערוץ 7 , ז' באדר תשע"ט

שגיא מוקי בפעולה
שגיא מוקי בפעולה
צילום: רויטרס

שוב מדינות ערב מערבבים בין פוליטיקה וספורט. יומיים עברו מאז זכה שגיא מוקי במדליית הכסף בתחרות הגראנד-סלאם פריז, בענף הג'ודו. הג'ודוקא הישראלי המוכשר צלח חמישה קרבות בדרך לגמר, שם הפסיד בתום דרמה גדולה ליריבו הגרמני, לאחר עזרה ממערכת ה-VAR ומצלמות הטלוויזיה.

עם זאת, נראה כי הדרמה סביב קרב הגמר לא הייתה היחידה סביב מוקי, בתחרות היוקרתית שהתקיימה בצרפת, כשמסתבר כי שוב חדרה הפוליטיקה לספורט מצידן של מדינות ערב והספורטאים המייצגים אותן.

בסוכנות הידיעות האיראנית דיווחו כי הג'ודוקא האיראני, סעיד מולאי ביים פציעה בשלב רבע הגמר והפסיד בכוונה ליריבו הקזחי כדי שלא לפגוש את שגיא מוקי בשלב חצי הגמר. היה זה כשמולאי שהבין שבשלב הבא מחכה לו מוקי, עמד במקום באמצע הקרב מול יריבו הקזחי ברבע הגמר ונתן לו להפיל אותו באיפון תוך 18 שניות בלבד מתחילת הקרב.

בקרב על מדליית הארד שהתקיים לאחר מכן, האיראני מולאי כבר הרגיש הרבה יותר כשהשקיע בו ואף ניצח, אך מיד בסיומו "נפצע" שוב, זאת בכדי שלא לעלות על הפודיום עם מוקי.

"מולאי נאלץ להפסיד כדי לא לפגוש את הציוני מהשטחים הכבושים של ירושלים", נכתב בידיעה שגרמה ללא מעט בלאגן במדינה המוסלמית.

באופן מפתיע, לא מעט אזרחים איראניים יצאו נגד ההחלטה של הג'ודוקא הערבי לביים פציעה בכדי לא לפגוש את יריבו הישראלי. רבים יצאו בביקורת על רשויות המדינה האיראנית והגדירו זאת כ"החלטות מוזרות שרק משרתות את היהודים".

"סעיד הוא לא האיוב של ישראל והיה צריך להילחם עד הסוף. עד כמה המצב הזה יימשך?", כתב אחד האזרחים במדינה.

אגב, זו אינה הפעם הראשונה בה הג'ודוקא האיראני מולאי מביים פציעה בכדי שלא לפגוש את מוקי, כשבגראנד-סלאם שהתקיים לפני מספר חודשים באבו-דאבי, שם רשמה ישראל היסטוריה גדולה כשהתחרתה לראשונה באופן גלוי ורשמי על אדמת מדינה ערבית, ביים מולאי פציעה בשלב חצי הגמר כדי לא לפגוש את מוקי בקרב על מדליית הזהב.

מולאי, אלוף העולם, ניצח ברבע הגמר את יריבו הקנדי אך משהבין כי הוא עלול לפגוש את מוקי בשלב הגמר, ביים פציעה כשצלע בירידה מהמזרן ובתוך 34 שניות פרש בשלב חצי הגמר ופונה על אלונקה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il