אלשיך: לא ניהלתי מערכה נגד נתניהו

"שילמתי בחיים שלי עשרות פעמים על קבלת החלטות לרוב לא פופולאריות ולא נרתעתי", אמר מפכ"ל המשטרה לשעבר בכנס ירושלים.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ז' באדר תשע"ט

מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך, השתתף אחר הצהריים (שלישי) בכנס ירושלים של העיתון בשבע.

תחילה נשאל אלשיך על הפרישה ממערכת הביטחון לאזרחות, "האזרחות היא תענוג צרוף. יש יותר זמן לקרוא או לכתוב ואולי יש ספר בקנה. אם יש משהו שמתסכל אותי בכל הקדנציה שלי ועדיין מתסכל אותי: לכל מקום בו הלכתי נשאלתי על חקירות ראש הממשלה. הייתי רוצה לדבר על דברים אחרים".

"יש לי הרבה סיפוק אחרי כל השנים האלה כי המשטרה פתחה את זרועותיה וקיבלה את השיגעונות שלי וזרמה איתי לכל מיני שינויים שעשינו", אמר.

בהמשך התייחס לחקירות נגד ראש הממשלה נתניהו והאם הן נעשו כדין, "לא הייתי עושה דבר אחרת בכל מה שקשור לחקירות נתניהו כי הציבור לא מבין שחקירה של איש ציבור נעשית רק בהנחיות של היועץ המשפטי לממשלה. אני לא פסיכולוג ולא פרשן ולא יודע אם הייתי ממשיך בתפקידי כמפכ"ל עוד שנה אלמלא חקירות ראש הממשלה. תמיד שמתי את טובת העניין מול עיני ולא את האינטרס האישי שלי".

"אדייק את הדברים שאמרתי בעניין ראש הממשלה: המשטרה צריכה לבדוק ולהגיע לחקר האמת ואם בסוף נקבע שמה שהמשטרה רואה כאמת אינו אמת, זה פוגע בתדמית המשטרה. החלק השני בעבודת המשטרה הוא קשור לדיני הראיות וכאן יש פרשנויות. אם המשטרה בדקה את העובדות והפרקליטות החליטה כך או אחרת זה לא קשור אל המשטרה ותדמיתה.

אני לא שופט אף אחד וזה לא תפקידי לשפוט את ראש הממשלה. המשטרה מייצרת סיכומים ומעבירה למשרד המשפטים ובסיכומים שכמובן עוברים את היועץ המשפטי לממשלה, המשטרה פרסמה נוסח מאוד ברור של מה היא רואה כמסקנות החקירה הזו. לדעתי לכל אדם עומדת חזקת החפות".

לא ניהלתי מערכה נגד נתניהו אלא נתתי גיבוי לפקודיי ולדעתי זה תפקידי. אומרים שיש לי עור עבה ואני מסכים עם זה אבל לא בטוח שלפקודים שלי לשעבר יש את הכוח הזה ולכן הייתי חייב לעשות את מה שעשיתי. בסופו של דבר תפקידי הוא להגיע לחקר האמת, להיות אחראי על העבודה של מה שתחת אחריותי וזהו".

עוד הדגיש "בראיונות לא הוצאתי אף לא מילה בעניין חקירת ראש הממשלה. הדרך היחידה הייתה באמצעות הודעות לעיתונות בצורה רשמית. גם בראיון עם אילנה דיין לא אמרתי מילה אחת על חקירת ראש הממשלה. |

שילמתי בחיים שלי עשרות פעמים על קבלת החלטות לרוב לא פופולאריות ולא נרתעתי. אמשיך לעשות זאת גם בעתיד. לא ארצה להיכנס לדיון סביב מי שחקר את ראש הממשלה ומדוע. ביום בו הציבור יצטרך לדעת, הכל יהיה גלוי. לקחת משפט שנאמר כסברה אחת מתוך כמה בדיון שעסק בדברים רבים ולהפוך את זה לנושא תקשורתי, זה דבר לא נכון.

אני לא חושב שבמקרה הזה זה הגיע אפילו לידי מראית עין. לא תפקידי להחליט אם ראש הממשלה צריך לפרוש לאחר הגשת המלצות המשטרה או אחרי כתב אישום. אם כתב האישום יסתכם באישומים חמורים פחות מאשר המלצות המשטרה, לא אהיה מתוסכל אלא אם ייקבע כי העובדות שאנחנו ציינו בהמלצות אינו נכון".

"אין ולו שורה אחת בכל ההחלטות הללו שלא נעשתה בתיאום מלא עם היועץ המשפטי כולל התזמון וכולל ההודעות שאושרו מילה במילה על ידי היועץ המשפטי. פרסום ההמלצות שפורסמו ביום עזיבתי תואם באופן מלא עם היועץ המשפטי ובאישורו. כל פעולות החקירה הושלמו ביום חמישי. עברו אישור ביום שישי וההמלצות פורסמו ביום ראשון. אין לזה שום קשר לפרישתי.
אחרי שימונה מפכ"ל למשטרת ישראל אסכים לדבר ולומר מה דעתי בעניין התאמתו של יורם הלוי לתפקיד המפכ"ל. למה מטילים את זה לפתחי? אני הדחתי אותו?


לגבי חקירת גל הירש אני יכול לומר רק דבר אחד בלבד, זו חקירה מתנהלת ואיני יכול לומר דבר וחצי דבר על זה. אני אומר בוודאות שהמשטרה לא מעכבת את החקירה מסיבה כלשהי. אבל אין לי אפשרות לומר עוד דבר וחצי דבר על חקירה מתנהלת".

לגבי צ'יקו אדרי אמר כי "עד לרגע זה לא קראתי את מה שמכנים מסמך אלשיך... המשטרה אינה גוף פרטי של אף אחד. המשטרה חייבת לדווח כל מיני דיווחים בהתאם לחוק ולתקנות. המשטרה חייבת לדווח לשר על התאמה תעסוקתית של עובדיה בלי קשר למינוי מפכ"לים וכדו'. מפכ"ל לא אמור לתת חוו"ד למינוי מפכ"לים וגם בוועדת גולדברג לא הבעתי את דעתי בנידון הזה. התעקשתי לא להביע את דעתי בעניין הזה".

"השאלות היחידות שעניתי הן שאלות עובדתיות בלי קשר לשאלה מי ראוי לתפקיד המפכ"ל. היות ולא ישבתי בדיוני הוועדה אלא רק נקראתי למסור עדות, ואני צרכן תקשורת כמו כולם, אז מתוך הדברים שפורסמו עולה כי הם כנראה לא מתאימים לתפקיד המפכ"ל. אם ניצב יורם הלוי לא היה ראוי לתפקיד ניצב הייתי שולח אותו הביתה. הבאתי אותו לירושלים ונתתי לו גיבוי מלא. אבל אני לא קובע מי יהיה מפכ"ל ומי לא.

אחרי שימונה מפכ"ל למשטרת ישראל אסכים לדבר ולומר מה דעתי בעניין התאמתו של יורם הלוי לתפקיד המפכ"ל. למה מטילים את זה לפתחי? אני הדחתי אותו? אני הייתי צריך להגיש את שמו כמועמד למפכ"ל? משטרת ישראל שלחה לשר את כל המידע הדרוש בעניין התאמה המקצועית של עובדיה. יתכן שיש מי שמתאים להיות ניצב ולא מתאים להיות מפכ"ל".

אלשיך מטיל את כל האחריות על השר ארדן, "השר ידע את כל מה שהוא צריך לדעת על המועמדים למפכלות חודשים מראש. המשטרה היא זו שמדווחת והמסמך הוא כל מה שהמשטרה אמורה לדווח. העדות שלי היא מה שאני טיפלתי בו והייתי צריך להעיד לא אני קובע מי יהיה מועמד למפכ"ל ומי יהיה מפכ"ל..."