איל בן ראובן
איל בן ראובן צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת אייל בן ראובן, איש 'התנועה', מספר ביומן ערוץ 7 על ההיערכות במפלגתו לבחירות וקורא לבני גנץ להבין כי הוא זקוק לציפי לבני לצידו על מנת לאזן את מפלגתו הנוטה ימינה.

את השיחה עם גנץ פתחנו בהתייחסות לרשימת מפלגת העבודה, שותפתה עד לא מכבר של 'התנועה' ל'מחנה הציוני', כפי שנקבעה אתמול בבחירות הפנימיות. "זו רשימה טובה עם ראש בעייתי", מגדיר בן ראובן את הרשימה הנבחרת שעם מרבית חבריה עבד במהלך הקדנציה האחרונה במשותף. "הבעיה של העבודה היא הראש שלה".

בדבריו מרעיף חבר הכנסת בן ראובן שבחים על חבר הכנסת איתן כבל שמצא את עצמו במקום ה-15 ברשימה המשוכללת, מקום הנחשב לבלתי ריאלי, "לאחרונה העברנו יחד את איסור הפרסום לעישון. ראיתי עבודה של פרלמנטר מהרמה הגבוהה ביותר".

לטעמו "הנבחרת של העבודה איתנו הייתה לא פחות טובה מהנבחרת של בני גנץ, ואין לי דבר נגדו ואשמח אם נהיה יחד איתו ונאזן אותו מהנטייה ימינה", אומר בן ראובן הרואה בראשת מפלגתו, חברת הכנסת ציפי לבני כזו ה"מובילה בכל ההיבט של ערכים ומוסר ואומרת דברים בצורה ישרה: היפרדות מהפלשתינית ופינוי של כל השאר חוץ מהגושים. זה מה שהחברה הישראלית צריכה".

בן ראובן סבור כי במציאות הנוכחית "גנץ במצב שבו בוגי מושך אותו ימינה והוא צריך אותנו לאיזון משמאל". לזאת הוא מוסיף ואומר: "הייתי שמח לראות גם את מפלגת העבודה איתנו בגוש, אבל עם הראש הזה אף אחד לא רוצה אותה".

ואולי, שאלנו, הרשימה שנבחרה במפלגת העבודה ומציבה בראש את נאמניו של גבאי ופולטת החוצה אישים שדגלו חבירה מחודשת ללבני כדוגמת חברי הכנסת יונה וכבל, רשימה זו מלמדת שהשטח במפלגת העבודה תומך בגבאי ובמהלכיו? בן ראובן אינו מסכים לטענה. "לשמחתי בישראל יש עדיין רבים שדוגלים בדרך ומצביעים בשביל איציק שמולי, סתיו שפיר ועמיר פרץ שהם אנשים מצוינים שטוב שיהיו בפוליטיקה.

''ההצבעה הייתה עבורם ולא עבור גבאי. אם גבאי היה מתמודד כעת על המקום הראשון הוא לא היה מגיע למקום שישי אם בכלל נכנס להתמודדות. גבאי פירק את המפלגה הזו לחתיכות. התחלנו עם 24 מנדטים והסקרים אמרו שהמחנה הציוני יגיע ל-16 אם לבני לוקחת את המושכות אבל גבאי דרדר אותם ל-5 מנדטים. אני לא רואה תיקון למצב הזה".

באשר לאופציית החבירה של מפלגת העבודה למרצ, אופציה הנבחנת בימים האחרונים בכיוונים שונים, אומר בן ראובן: "חבירה למרצ לא תציל אותם. העבודה ומרצ יחד יביאו תשעה מנדטים ולא זה מה שיעשה טוב לגוש המרכז שמאל שצריך לקחת את הממשלה. האיחוד צריך לקחת את האנשים הטובים של גנץ ושל לבני וחלק מאנשי העבודה יחד עם מרצ כגוש אחד מול הימין הרע כל כך שיש לו כוח".

איך קורה שלמרות ביטחונו בכך ש"הציבור הישראלי יודע ששתי מדינות הוא הפתרון" עדיין זוכה נתניהו להוביל את המערכת הפוליטית עם שלושים מנדטים? בן ראובן משוכנע שהסיבה לכך היא מדיניות ההפחדה והפילוג שהוא מוביל. "נתניהו הוא פוליטיקאי מצטיין ומושחת מצטיין. הוא השכיל להכניס לציבור שכל האחרים הערבים והשמאל הם אויב.

''נתניהו עושה נזק בל ישוער למדינה. כמפקד המכללה לביטחון לאומי לימדתי את בכירי הממשל וצה"ל ביטחון לאומי, שמורכב מביטחון כלכלה וחברה, וכל צלע שקורסת מקריסה את כל המשולש. אין ספק שהצלע החברתית שלנו בקריסה, זו צלע שנחלשת עם חוק לאום הזוי שלוקח את המיעוטים לדרג ב'.'זו חברה ישראלית בריאה? דמוקרטיה שהולכת לחוקי הסדרה וחוקים צרפתיים שמחפים על שחיתות, ראש ממשלה שתוקף את הממשלה, הפרקליטות והיועמ"ש וכדאי לשופטים שישפטו אותו ללבוש שכפ"ץ כי הוא יתקוף גם אותם וזה עובר חלק. לבני היא היחידה שמדבר בצורה ברורה בעניין הזה".

ובחזרה לסוגיית האיחוד בשמאל: להערכתו של בן ראובן "האגו דופק את העניין", ועם זאת הוא מקווה שאנשי המרכז שמאל יבינו שללא איחוד הרי שגם ביום שאחרי הבחירות ימשיכו לדוש בשאלה אם ראש ממשלה המצויד בכתב אישום צריך ויכול להמשיך ולכהן.

כשנשאל אם מתקיימות שיחות משמעותיות בין מפלגתו למפלגתו של בני גנץ, אומר בן ראובן כי במפלגתו קיימת חלוקת תפקידים והוא אינו עוסק בסוגיית המגעים מול מפלגות אחרות, אלא בפעילות השטח לאורכה ולרוחבה של הארץ. הוא עצמו מאמין שמפלגתו תוכל להתמודד לבד בבחירות ולצלוח את אחוז החסימה, גם אם הסקרים אינם מלמדים על כך. לדבריו המפגשים עם אנשי הפריפריה בצפון מלמדים שהסוקרים כלל אינם פונים אליהם.

"אני לא מתעלם מהסקרים שלא מעבירים אותנו את אחוז החסימה. אנחנו לא מהאנשים שמוותרים. אנחנו מתמודדים כדי לעבור את אחוז החסימה ולהיות קול משפיע מאוד, קול שיאזן את הספינה מהמרכז שמאלה. הבעיה היא שגם בני גנץ וגם יאיר לפיד שכחו את הדרך והעיקר הוא להביא עוד קולות".

להערכתו של בן ראובן עמדותיו של בני גנץ קרובות לעמדותיו שלו, אך בשלב זה מסיבותיו הפוליטיות הוא פונה ימינה אל המרכז. "אני חשוב שבני צריך לדבר עם ציפי לבני, בעיקר כדי שתאזן לו את הספינה. הוא צריך ללכת עם ספינה מאוזנת שיש בה קצת ימין וקצת שמאל והרבה מהמרכז שאומר היפרדות מהפלשתינים, דמוקרטיה אמתית בגבולות ישראל, מדינה יהודית עם רוב יהודי לנצח, מסרים ברורים לציבור הישראלי ללא גמגומים. היחידה שמדברת ברור היום היא ציפי לבני וכל השאר מגמגמים".

כאמור, בן ראובן מבהיר ומדגיש כי הוא עצמו אינו עוסק במגעים המעשיים לאיחוד עם מפלגתו של בני גנץ או מפלגות אחרות, ועם זאת הוא אומר כי "למיטב ידיעתי אנחנו עוסקים גם בנושא הזה בצורה כזו או אחרת. אני אומר זאת בצורה לא חדה ובהירה כי אני לא עוסק בזה. ציפי לבני אמרה את המונח 'חיבורים' וכשאנחנו אומרים חיבורים ניתן להבין שאנחנו עוסקים בזה".