נחשף: התובע סירב להסגיר את הפושע הנאצי

אביו של שר החוץ הברזילאי ששימש כתובע הכללי של ברזיל ב-1978 דחה במסגרת תפקידו את הבקשה להסגיר את פושע המלחמה הנאצי גוסטב וגנר

תגיות: נאצים ברזיל
בן שאול , ח' באדר תשע"ט

סוביבור
סוביבור
צילום: רויטרס

העיתון הברזילאי "FOLHA DE SAO PAULO" חשף כי אנריקה אראוג'ו, אביו של שר החוץ הברזילאי ששימש כתובע הכללי של ברזיל ב-1978, דחה במסגרת תפקידו את הבקשה להסגיר את פושע המלחמה הנאצי גוסטב וגנר.

וגנר שימש כסגן מפקד מחנה הריכוז סוביבור והיה אחראי לרציחתם של 250 אלף יהודים במחנה בין השנים 1942-1943.

"הוא כונה 'חיית אדם' והיה אחד מהקצינים שפחדו מהם יותר מכול", סיפר כריס ווב, שכתב ספר על מחנה הריכוז. "האסירים ניסו להימנע מלהיתקל בו, פחדו מהאכזריות שלו. לאור התפקיד שמילא במחנה, היו חייבים להסגיר אותו. בושה שלא כך קרה".

לאחר השואה וגנר נמלט ונמצא בסופו של דבר ב-1978 בברזיל על ידי רודף הנאצים שמעון ויזנטל.

לאראוג'ו הוגשו ארבע בקשות להסגרת הפושע הנאצי: מפולין, המדינה שבשטחה הכבוש עמד מחנה הריכוז, אוסטריה – מדינת הולדתו של וגנר, גרמניה וישראל.

בדיווח, שאף הובא בחדשות 13, נאמר כי בתגובה לבקשות, ענה התובע הכללי כי לישראל אין 'סמכות שיפוטית' לדרוש את הסגרתו של וגנר. אראוג'ו אף המליץ לסרב לבקשות פולין ואוסטריה מתוקף החוק הברזילאי שראה בפשעיו של וגנר ככאלה שנכפו עליו.

באשר לבקשת גרמניה, ביקש התובע הכללי לקבל לידיו מסמכים ועדויות שמאשרים את המיוחס לווגנר. עד שהצטברו כל העדויות – סיים אראוג'ו את תפקידו. בסופו של דבר, הבקשה נדחתה בשנת 1979, בשל נימוק טכני.