יועץ בני גנץ: חוק הלאום לא ישונה

"נשב עם ראשי העדה הדרוזית ונגיע לפתרון. חוק הלאום יישאר בנוסח שלו", אמר רונן צור. תא"ל במיל' אמל אסעד: "מאמין שהחוק ישונה".

אלירן אהרון , ח' באדר תשע"ט

בני גנץ
בני גנץ
Photo byGili Yaari/Flash90

רונן צור, היועץ האסטרטגי של בני גנץ, טען הבוקר (רביעי) כי בניגוד לאמרותיו של גנץ בעבר, מפלגת ''חוסן לישראל'' לא מתכוונת לשנות את חוק הלאום.

״אחרי הבחירות נשב עם ראשי העדה הדרוזית ונגיע לפתרון. חוק הלאום יישאר בנוסח שלו כפי שהוא ואין כוונה לשנות אותו", אמר צור לגלי צה''ל.

תת אלוף במיל׳ אמל אסעד, ממובילי המאבק נגד חוק הלאום, לא מתרגש מדבריו של צור ואומר בתגובה: "לא מתיייחס למה שאמר. אני דיברתי עם גנץ ואני מאמין שהם ישנו את החוק בכל מקרה".

בחודש שעבר נפגשה שרת המשפטים איילת שקד עם אנשי מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום, בראשות תא''ל במיל' אסעד וח"כ לשעבר שכיב שנאן ששכל את בנו בפיגוע טרור.

שקד הביעה הזדהות עם הכאב האמיתי שחשים בני העדה והבהירה כי חוק הלאום חיוני בייחוד נוכח המהפיכה השיפוטית של אהרון ברק לפני 25 שנה, ולפיכך החוק לא ישונה.

שקד ציינה כי בקדנציה האחרונה היא פעלה רבות למען שוויון אזרחי מלא לבני העדה, כולל מינוי שופטת דרוזית, מינוי קאדים לבית הדין השרעי הדרוזי וקידום תקציבים לעדה.

"בני העדה הדרוזית הם אחים ובשר מבשרה של מדינת ישראל. חוק הלאום אינו פוגע כהוא זה בשוויון בין היהודים לדרוזים בישראל. הוא אומר את המובן מאליו ומהווה כלי פרשני עבור בית המשפט שיאזן את הפרשנות הבעייתית שניתנה נוכח חוק יסוד כבוד האדם וחירות.

''ברור שתחושת בני העדה היא אמיתית ולא ניתן להתווכח איתה. בממשלה הבאה נצטרך למצוא את הדרך לתקן את התחושה, בלי שינוי חוק הלאום", הדגישה שרת המשפטים.