סעודיה
סעודיה צילום: רויטרס

הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל טוען בראיון מיוחד לחדשות 13 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מרמה את הציבור הישראלי כשהוא טוען שניתן לחמם את היחסים בין ישראל לסעודיה ללא התקדמות בתהליך השלום עם הפלסטינים.

הנסיך הוא מבכירי בית המלוכה הסעודי. הוא אחיינו של המלך סלמאן ובן דודו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן. הוא שימש כראש המודיעין הסעודי, כשגריר סעודיה בלונדון וכשגריר סעודיה בבריטניה.

הנסיך טורקי סיפר כי לא נפגש עם ישראלים במהלך תפקידיו הרשמיים משום שלטענתו "ישראל לא שיתפה פעולה בנסיונות להשגת שלום".

הוא סיפר כי אחרי שפרש מתפקידיו הרשמיים הוא פגש את הנשיא שמעון פרס בדאבוס בארוחת ערב. "ישבנו באותו שולחן ופרס הציע שנקיים פגישה חשאית. אמרתי לו ששום דבר בישראל לא נשאר חשאי", סיפר הנסיך.

הוא ציין כי חרף העובדה שהוא מתראיין כאדם פרטי, יש לו מסר לישראלים מטעם המלך הסעודי. "העמדה שלנו לגבי שלום במזרח התיכון לוקחת בחשבון את מה שישראל עושה ואומרת. ב-2002 יורש העצר הנסיך עבדאללה המנוח הציג את תכנית השלום שלו - ישראל נסוגה מהשטחים הכבושים תמורת הכרה בישראל ונורמליזציה״, הוא אמר. ״מהיום הראשון ישראל לא הגיבה ליוזמת השלום שלנו. עם כסף ישראלי ומוח סעודי אפשר להגיע רחוק - כן - אם יהיה שלום. אבל למרבה הצער ישראל מתעלמת מכל המאמצים של סעודיה לעשות שלום ומצפה שסעודיה תושיט לה יד ותתקדם איתה יחד בנושאי טכנולוגיה או מים. זה לא יקרה".

הנסיך הביע פסימיות לגבי מידת ההתחממות של יחסי ישראל עם סעודיה. "בימי חיי - ולא נשאר לי הרבה - אני לא חושב שאראה פגישה פומבית בין ראש ממשלה ישראלי למלך או ליורש העצר של סעודיה. לא לפני שהנושא הפלסטיני ייפתר. אני מחכה ליוזמת שלום ישראלית. מה ישראל חושבת שצריך לעשות כדי להשיג שלום".