צה"ל יחליף את המסוקים מהמאה הקודמת

משרד הביטחון ירכוש מאיטליה שבעה מסוקי אימון מתקדמים לחיל האוויר,שיחליפו בהדרגה את מסוקי הסייפן (בל 206) הוותיקים של חיל האוויר.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ט' באדר תשע"ט

צה"ל יחליף את המסוקים מהמאה הקודמת-ערוץ 7
טקס החתימה
צילום: דוברות משרד הביטחון

מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (במיל') אודי אדם ומנכ"ל משרד ההגנה האיטלקי ניקולו פלספרנה חתמו היום (חמישי) על הסכם בין המדינות לרכש שבעה מסוקי אימון מתקדמים לחיל האוויר.

בטקס החתימה בקריה בת"א השתתפו גם ראש מנהל הרכש של משרד ביטחון אבי דדון, ראש משלחת הרכש בארה"ב דובי לביא ובכירים נוספים.

שבעת מסוקי האימון שירכוש משרד הביטחון עבור בית הספר לטיסה של חיל האוויר, יחליפו בהדרגה את מסוקי הסייפן (בל 206) הוותיקים שנמצאים בשירות בחיל האוויר מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת.

המסוקים האיטלקיים מסוג AW119KX הם מתוצרת חברת 'לאונרדו' האיטלקית ומשרתים בעשרות משטרות וארגוני ביטחון ברחבי העולם. יצרנית המסוקים, 'לאונרדו', היא זו שייצרה את מטוסי האימון ('הלביא') של חיל האוויר במסגרת עסקת התמורות הקודמת.

מטוסי הלביא טסו עשרות אלפי שעות עד כה ונחשבים להצלחה גדולה. היקף העסקה נאמד ב-157 מיליון דולר והוא כולל גם תמיכה ואחזקה ל-20 שנה.

מדובר בעסקת המשך לעסקת התמורות בין ממשלות ישראל ואיטליה, שנחתמה בשנת 2011 ושבמסגרתה רכש משרד הביטחון הישראלי 30 מטוסי אימון בתמורה ללוויין תצפית ולשני מטוסי התראה מתוצרת ישראל. גם בעסקה הנוכחית התחייבה ממשלת איטליה לרכש ביטחוני בהיקף דומה לעסקת המסוקים.

ממשרד הביטחון נמסר כי ''ההסכם שנחתם היום מהווה ביטוי נוסף ליחסים הביטחוניים והכלכליים ההדוקים בין ישראל ואיטליה''.