''כבוד הוא לי לשרת כשגריר מדינתי בישראל''

הנשיא ריבלין קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של וייטנאם, נפאל, קניה ומונטנגרו עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל.

ערוץ 7 , ט' באדר תשע"ט

''כבוד הוא לי לשרת כשגריר מדינתי בישראל''-ערוץ 7
בית הנשיא, הבוקר
צילום: קובי גדעון / לע"מ

שגרירים חדשים מוייטנאם, נפאל, קניה ומונטנגרו הגישו היום (חמישי) את כתבי ההאמנה שלהם לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, עם תחילת תפקידם כשגרירי מדינותיהם בישראל.

עם הגעת השגרירים לבית הנשיא נוגן המנון מדינתם על ידי תזמורת המשטרה ולאחר מכן סקרו השגרירים את משמר הכבוד הצה"לי. לאחר הגשת כתב ההאמנה לנשיא, חתם כל אחד מהשגרירים בספר האורחים של בית הנשיא ובסיום כל טקס נוגנה "התקווה".

ראשון הגיש את כתב ההאמנה שלו שגריר וייטנאם הנכנס, DO Minh Hung. הנשיא ביקש לשלוח באמצעותו ברכות לנשיא וייטנאם, אותו פגש במסגרת ביקורו הממלכתי במדינה לפני כשנתיים והזמין את עמיתו לביקור בישראל. "יחסי המדינות הוסיפו להתפתח בתחומי החינוך, החקלאות ובמישור הביטחוני מאז ביקורי בוייטנאם", אמר הנשיא והוסיף: "ישראלים רבים נהנים מביקור בוייאטנם ואני בטוח שפתיחת קו תעופה ישיר וחתימה על הסכם סחר חופשי, יוכלו ליצור הזדמנויות נוספות להעמקת היחסים".

שגריר וייטנאם הודה לנשיא על קבלת הפנים החמה ואמר: "תודה לך על דבריך החמים, אמסור את בירכתך לנשיא וייטנאם. כבוד הוא לי לשרת כשגריר מדינתי בישראל ואעשה כל שביכולתי כדי לבסס, להרחיב ולהעמיק את היחסים בין המדינות, ולהביא לחתימה על הסכם הסחר החופשי''.

לאחר מכן העניקה שגרירת נפאל הנכנסת, Anjan Shakya, את כתב ההאמנה שלה לנשיא. הנשיא ברך אותה וציין כי בשנה הבאה נציין 60 שנים לכינון יחסים דיפלומטים. "אנחנו מעריכים את תרומתכם ליציבות האזורית ביוניפי"ל ובאונדו"ף. זה מעניק לכם הבנה אודות האיומים מולם אנו מתמודדים". עוד הוסיף הנשיא "אנו רואים בנפאל ידידה אמיתית, ככזו נעמוד לצדכם, כפי שעשינו בזמן שהתמודדתם עם רעידת האדמה הנוראית ב-2015".

שגרירת נפאל הגישה את כתב ההאמנה שלה לנשיא וציינה את הידידות הוותיקה בין המדינות: "בשמם של הנשיא וראש הממשלה אני מבקשת להזמין אותך לביקור ממלכתי בנפאל ומוסרת את ברכותיהם החמות. על אף שהגעתי לכאן רק לפני שבוע, אני כבר רואה אפשרויות רבות להרחיב את שיתוף הפעולה בתחומים רבים, כולל חקלאות, חינוך, בריאות וטכנולוגיה". את דבריה חתמה השגרירה בעברית במילים "שלום ותודה רבה".

בהמשך קיבל נשיא המדינה את כתב ההאמנה של Samuel Ng'ang'a Thuita, שגריר קניה הנכנס ולשעבר מפקד חיל האוויר הקנייתי. הנשיא פתח בשליחת תנחומים לאזרחי קניה על מתקפת הטרור בניירובי שאירעה לפני כחודש והתייחס לשותפות בין המדינות בנוגע למאבק בטרור. לאחר מכן התייחס ליחסי המסחר ההולכים ומתהדקים ואמר: "לאחרונה הקמנו משלחת סחר בשגרירות הישראלית בניירובי, בעתיד ייפתח קו טיסות ישירות בין המדינות. אלו סימנים טובים, אני מאמין שנוכל לעשות אף יותר לשיפור הקשרים בתחומי החקלאות והביטחון התזונתי''.

השגריר הודה לנשיא על דבריו ואמר: "מאז 1963, וביקורה של גולדה מאיר בקניה, אנחנו משתפים פעולה במגוון נושאים. בעבר היה המוקד בחקלאות, כעת אנחנו גם מתמודדים יחד עם נושאי ביטחון וטרור. למדינת ישראל יש חברת אמת בקניה''.

האחרון להגיש את כתב האמנה לנשיא היה שגריר מונטנגרו הנכנס, Ivan Lekovic. "מונטנגרו היא מדינה בצמיחה ואנחנו מאוד גאים לתמוך בכם כחברים וכבני ברית", אמר הנשיא ואיחל הצלחה רבה על הצטרפות המדינה לנאט"ו. הנשיא ביקש להודות לשגריר על החלטת מדינתו לציין את יום השואה הבינלאומי ועל תמיכתם בקהילה היהודית שבה.

שגריר מונטנגרו הודה לנשיא על קבלת הפנים הלבבית ואמר: "אנו נערכים לביקור מרגש וחשוב של נשיא מונטנגרו בישראל, השולח את ברכותיו. במונטנגרו, כמו בישראל, יש תרבויות ודתות שונות. כמוכם, אנחנו מאמינים שהדרך הנכונה לחיות ביחד היא באמצעות שיח פתוח ומכבד. היחסים בין שתי המדינות שלנו מצוינים וקיים שיתוף פעולה בתיירות, תרבות, אקדמיה וענייני ביטחון ונשמח להעמיקו''.