פיוס למכירה?

הפלסטינים שוב מנסים להתפייס ביניהם, והפרשן לענייני ערבים, נעם בנעט, מביא את תגובות הקריקטוריסטים הערבים שאיבדו אמון בהנהגה.

נעם בנעט , ט' באדר תשע"ט

אבו מאזן והנייה
אבו מאזן והנייה
צילום: רויטרס

כשהבחירות בישראל מנסות להחיות בכוח את ההתייחסות לעניין שנמצא בתרדמת זמן מה, המשא ומתן בין ירושלים לרמאללה, באו הקריקטוריסטים מהעלום הערבי והעלו על נס את המשא ומתן שבאמת מעניין אותם - בין עזה לרמאללה, כלומר בין פת"ח לחמאס.

בימים האחרונים משלחות חמאס ופת"ח מדלגות בין מוסקבה לקהיר שמנסות לסייע בקידום הפיוס שנדון לכישלון. המשלחת של פת"ח, בראשות עזאם אלאחמד אחראי תיק הפיוס וחבר הוועד הפועל של אש''ף. המשלחת מטעם חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק, בכיר בחמאס שבעבר עמד בראש הלשכה המדינית.

הפגישות בבירה הרוסית היו בהשתתפות נציגים של עשרה פלגים פלסטינים בראשות פת"ח וחמאס, אך גם היתה נציגות של החזית העממית, החזית הדמוקרטית וכן של הג'האד האסאלאמי.

פגישות אלה נעשו בחסות שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שהציע את מוסקבה כמקום מפגש של ישראל והרש"פ עוד בפברואר 2018. הפעם האירוח הוא פנימי - כי כידוע השלום מתחיל מבפנים.

אירוח שיחות אלה הוא המשך הניסיון הרוסי לייתר את ההתערבות האמריקנית במזרח התיכון בכלל, והתערבות ביחסי ישראל-ערב בפרט. הפלגים השונים מקווים כי המתווה הרוסי יסייע להם, לאו דווקא בעניין הפיוס אלא בעיקר במאבק ב'עסקת המאה' של טראמפ שמגיעה אלינו במהירות (של צב).

בקריקטורה הזו מהעיתון אלעַרַבִּי אלגַ'דִיד מדמה עִמָאד חַגָ'אג' הירדני את שולחן המשא ומתן לבסטה העוברת ממקום למקום. ברקע ישנם דגלים של המדינות שניסו להתערב בסכסוך(מימין לשמאל): ירדן, מצרים, קטר, רוסיה, סעודיה ותורכיה, המדינות בהם כבר היו הסכמי פיוס (שנכשלו כמובן) כמו הסכם מכה (2007), הצהרת צנעא (2008), הסכם קהיר (2011), הצהרת דוחא (2012).

שימו לב איך בקריקטורה מוסא אבו מרזוק, איש חמאס, מחזיק את שולחן המו"מ בכוח ואילו עזאם אלאחמד, איש פת"ח, מתקדם עם כסא מודבק וצועק כמו רוכל בשוק. כלומר מציע למכור בשוק העולמי את תיווך הפיוס בין פת"ח לחמאס. עד הפיצוץ הבא, כמובן.

סכסוך חמאס ופתח מועך את העם

בקריקטורה של יַאסֶר אַחְמַד בעיתון 'אלעַרַבּ' רואים איך מוציאים מ'העם הפלסטיני' דם במקום להוציא שמן זית. שימו לב שעל השכב (החלק התחתון) כתוב 'חמאס' ועל הרכב (החלק העליון) כתוב 'פתח' וכל אחד מושך לכיוון אחר.

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת 'חלון למזרח התיכון המתחדש'. אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם.