ראש עיריית ניו יורק נגד האנטישמיות

ביל דה בלאזיו נשא נאום בו גינה את העלייה באירועים האנטישמיים בעירו וקרא להפסקת הניסיונות לייצר דה לגיטמציה לקיומה של ישראל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י' באדר תשע"ט

ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו
ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו
צילום: רויטרס

ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו, נשא הלילה (שישי) נאום נגד האנטישמיות, בעצרת בבית כנסת בברוקלין לאור העלייה במקרי האנטישמיות בארה"ב ובניו יורק.

בהמשך להצהרת ראש עיריית ניו יורק, בקרוב הקונסול הכללי בניו יורק יערוך יחד עם נשיא ברוקלין וראש היחידה לפשעי שנאה סיור ופגישה עם קורבנות הפשעים האנטישמיים האחרונים.

נתוני משטרת ניו יורק (NYPD) מצביעים על 180 אירועים אנטישמיים ב -2018, עלייה של 22% לעומת 2017, ועלייה של 38.6% מ -2016. נתונים אלה מתווספים לפיגועים בשארלוטסוויל ובפיטסבורג, ולתקיפות פיזיות נגד יהודים בברוקלין, צלבי הקרס שצוירו במשרדה של פרופסורית באוניברסיטת קולומביה ומקרים נוספים.

דה בלאזיו אמר בנאומו, "האירועים האחרונים מהווים תזכורת לכולנו - וזו מציאות עצובה מאוד, אבל האנטישמיות חיה וקיימת בעולם הזה, בעיר הזאת, במדינה הזאת, וחייב לעצור אותה".

"אם מישהו מנסה להוריד מחשיבותה של המלחמה באנטישמיות, אם מישהו מנסה לרמוז שזו לא בעיה גדולה, הוא צריך להסתכל על ההיסטוריה. לא רק על השנים האחרונות, אלא על אלפיים שנות היסטוריה של הטיה ואפליה של נגד העם היהודי. אנחנו לא נאפשר לזה לקרות בניו יורק, בעיר עם הקהילה היהודית הגדולה בעולם", הוסיף ראש העיר.

הוא ציין כי "העלייה בפשעי השנאה לא הגיונית, רק בשנה הנוכחית עד ה-10.2 התרחשו 47 פשעי שנאה לעומת אותה תקופה בשנת 2018 בה היו רק 27 מקרים. מה שאנחנו צריכים להיות מודאגים ממנו במיוחד הוא שמעל שני שלישים של פשעי שנאה היו כלפי הקהילה היהודית".

הוא היפנה קריאה לציבור האמריקני בכלל ולתושבי ניו יורק בפרט. "אנחנו צריכים להבין את מקומה של ישראל בהיסטוריה העולמית. עלינו להבין שישראל נוצרה לא רק כחלום מולדת לאנשים שאיבדו את מולדתם, אלא גם כמפלט מעולם מלא שנאה. דמוקרטים ורפובליקנים, ראוי שתתמכו בכך שישראל חייבת להתקיים כדי שהעם היהודי ידע שהוא מוגן תמיד. ישראל נחוצה היום יותר מתמיד ויש להגן עליה. גם אם יש מחלוקות מול ישראל, לעולם אין לעשות דבר שמערער על קיומה. כשאנשים תומכים בתנועת ה-BDS, הם פוגעים בזכות הקיום של ישראל וזה לא מקובל. לאחרונה, עיריית ניו יורק מציבה יותר שוטרים באזורים בעלי סיכון ואנחנו נמשיך עם כוננות מוגברת כדי למנוע הישנות של מקרים דומים".

דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק אמר לאחר הנאום, "שארלוטסוויל, פיטסבורג והתקיפות הפיזיות האחרונות נגד יהודים בברוקלין מדאיגות ומחייבות פעולה ואני שמח על הצהרתו של ראש עיריית ניו יורק".

"מדינת ישראל עומדת לצד הקהילה היהודית האמריקאית ותמשיך לפעול יחד עם הרשויות כנגד האנטישמיות הצומחת. 'לעולם לא עוד' זה עכשיו ועלינו להילחם בכל כוחותינו בחיה האנטישמית".