רמקולים
רמקולים צילום: מרכז הסאונד

רמקולים מוגברים המדריך המלא

הרמקולים המוגברים מהווים תחליף משודרג לרמקולים הסטנדרטים של היום. הרמקולים המוגברים הם עדיין מוצר שלא נמצא שנים רבות בשוק. מכיוון שהביקוש רק גדל וגדל נוצר מגוון רחב של דגמים שונים וסוגים שונים לרמקולים האלו. כיום קיימות מספר חברות השולטות בתחום, אך לאט לאט אנחנו מצליחים לראות שעוד חברות חדשות מתווספות אליהן ומציגות מוצרים ברמת גימור גבוהה ואיכותית לא פחות מהוותיקות. אז מהם בעצם רמקולים מוגברים? למי מיועד רמקול מוגבר? והאם הם באמת מתעלים על הרמקולים הטובים והישנים?

מהו רמקול מוגבר?

בשוק היום קיימים שני סוגים עיקריים של רמקולים, הרמקולים הפסיביים והרמקולים המוגברים. את הרמקולים הפסיביים אנחנו כבר מכירים וסביר להניח שנפגשתם עם לא מעט מהם - אלו הם הרמקולים הישנים. בין שני הסוגים קיימים הבדלים משמעותיים, הן מבחינת ביצועים, הן מבחינת חידושים והן מבחינת אחסון ונפח. היתרון הבולט והמשמעותי שקיים אצל הרמקול המוגבר הוא שאינו דורש מגבר חיצוני, בתוך רמקול מוגבר קיים מגבר מובנה, אין צורך בחיבור המכשיר לתוסף חיצוני כמו ברמקול הפסיבי. הרמקולים המוגברים הינם מבוקשים מאוד היום, ובגלל עצם העובדה שקיימת תחרות כל כך גדולה אז המחירים לא גבוהים.

שימוש ראשוני

כבר בעת הפתיחה, לרוב תבחינו במוצר קל משקל יחסית, למשקל אין משמעות רבה כיוון שרמקולים מוגברים לרוב נמצאים במקום קבוע. על המכשיר תהיה ידית אחיזה, בחלק מהדגמים תמצאו מספר ידיות אחיזה ממקומות שונים. אין מגוון רחב בעיצובים של הרמקולים המוגברים, טוויטר בחלק העליון, וופר, בחלק התחתון תמצאו גם רשת ומקום לחצובה בחלק מהדגמים. הרמקולים המוגברים חיצונית נראים סטנדרטים אך לכל אחד מהם איכות שונות וגבוהות.

למי מיועד הרמקול המוגבר?

הרמקולים המוגברים מתאימים לכל חובבי המוזיקה, לרוב נמצא את הרמקולים המוגברים בטקסים, בבתי ספר, אולמי תיאטרון, אולמות אירועים, קולנוע ועוד… המוצר מתאים גם לאנשים הפרטיים לשימוש ביתי. אולם, למפעילי אירועים וימי הולדת, שרוצים לעבוד עם המוצר זה פחות יתאים אלא אם כן הם יכוונו לרמקולים המוגברים שהם ברמה מקצועית ובאיכות גבוהה. לרוב מומלץ להשתמש בבידורית המתאימה לנגנים וזמרים.

חברות ומותגים

לרמקולים המוגברים יש ביקוש רחב היום, תוכלו למצוא את המוצרים האלה בכל חנות סאונד וגם בחנויות שונות שאינן קשורות לתחום. תוכלו למצוא רמקולים מוגברים מחברות מוכרות וגם כאלה מחברות שפחות אנו מכירים. גם החברות הפחות מוכרות מביאות איתן מוצרים ברמת גימור גבוהה לא פחות מהמותגים. בין החברות תוכלו למצוא בשורה הראשונה את המותגים: JBL, RCF, QSC, TRX Audio ועוד…

יש יתרונות וחסרונות ברכישת המוצר מחברות מוכרות. לרוב המחירים יהיו יקרים יותר אך סביר להניח שתרגישו יותר ביטחון עם הרכישה.

רמקול מוגבר יתרונות

כיוון שהרמקולים המוגברים הם חידוש לרמקולים הפסיביים יכולנו לחשוב שיהיו יקרים יותר, וכך באמת היה בעבר. אבל היום, בגלל שהביקוש אל הרמקולים המוגברים עלה הם, בחלקם אפילו יותר זולים מהרמקולים הפסיביים. אם נסתכל על ההיבט הטכני, הרמקולים המוגברים בנויים בצורה בה קיים כבר מגבר בתוך הרמקול והוא מתאים את עצמו בצורה אופטימלית לוופר ולטוויטר.

וופר - תפקידו של הוופר הוא על הצלילים הנמוכים יותר, על צלילי הבס.

טוויטר - הטוויטר הוא האחראי על הצלילים הגבוהים, מיקומו קריטי ולרוב הוא נע בין 5,000 הרץ לבין 22,000 הרץ.

עוד יתרון של הרמקולים המוגברים הוא המקום הפיזי אשר הוא תופס, הרמקול המוגבר הוא יחידה עצמאית.

בקרת סאונד

הרמקולים המוגברים החדשים משלבים בתוכם DPS, ה DPS הוא מעבד סאונד שתפקידו לשלוט בתדרי הקול, לשלוט על הטוויטר והוופר, על גובה הבס והטרבל ובעצם לדאוג לכך שהמוצר יעבוד בצורה מבוקרת ואיכותית. כיום, נמצאים ברמקולים המוגברים מעבדי DPS חדישים ויותר וחדישים פחות.

גודל ומשקל

לרמקולים המוגברים מגוון רחב של גדלים, 5", 6.5", 10", 12", 15" ועוד. לגודל יש משמעות אך לא תמיד רמקול גדול מעיד על עוצמת שמע חזקה. יש בזמן הרכישה תבדוק את גודל הדרייבר של הטוויטר ואת הוופר, אלו המעידים באמת על איכות הרמקול ועל רמת הביצועים שלו. קיימים שני מדדים המעידים על עוצמתו של הרמקול המוגבר. המדד הראשון הוא הוואט, וואט גבוה מעיד על עוצמת קול חזקה אך לא תמיד עוצמה חזקה מעידה על איכות שמע נקייה. בדקו את הוואט RMS, ואת ה DB - עוצמת דציבל.

כמו כן, יש את משקל הרמקול המוגבר, בשל הטכנולוגיה המתקדמת הרכיבים ברמקול זעירים ואיכותיים כך שאינם שוקלים הרבה ומצד שני מאפשרים ביצועים גבוהים. משקל הרמקולים משתנה בהתאם לגודל המוצר ובהתאם לסוג המגבר ושאר הנתונים הטכניים. הרמקול המוגבר הדיגיטלי יהיה קל יותר משמעותית משאר הרמקולים.


מאיפה קונים רמקול מוגבר?

בחירת מקום הרכישה גם הוא חשוב באותה מידה של בחירת המוצר עצמו. חפשו מקום אמין ובכל ביקורות חיוביות. מקום המתמחה במוצרי סאונד והגברה ולא חנות שמוכרת "על הדרך" רמקולים מוגברים כמו בתחנות דלק וכדו' … רכשו את המוצר ממקום שמשדר אמינות ומתייחס אל הלקוחות שלו בצורה סבלנית ואמינה. בחנות ציוד הגברה וסאונד טובה תקבלו ייעוץ וכיוון מקצועי, המוכרים בחנות יעניקו לכם מידע לגבי המוצר בהתאם לצרכים שלכם ויתאימו לכם את המוצר שישרת אתכם בצורה הטובה ביותר.

בדיקת המוצר

כמובן, שסביר להניח שתחפשו רמקול מוגבר מומלץ... יש אנשים שמספיק להם לקרוא את המפרט הטכני באינטרנט, לקרוא מספר המלצות וכבר להגיע מקובעים לחנות הסאונד וההגברה. אנו ממליצים להגיע לחנות בעצמכם, להסתכל על המוצר אותו רציתם ובמקום לבדוק את המוצר, בדקו שהרמקול המוגבר עומד על הדרישות שלכם, בדקו שגם בעוצמת הסאונד הגבוהה ביותר, גם אז המכשיר פועל כראוי ללא פגיעה באיכות השמע. בדקו מהי האחריות על המוצר, וכמובן, קראו עוד חוות על המוצר, עשו השוואת מוצרים דומים וכך תגיעו להחלטה בצורה הטובה ביותר.

אילו חיבורים קיימים אצל הרמקול המוגבר?

אצל הרמקולים המוגברים תמצאו את החיבורים הסטנדרטים, כניסת USB, בלוטוס, לעיתים גם אוקס וחיבור למיקרופון.

החיבורים המקצועיים הם PL, RCA, XLR .

בנוסף קיימת גם כניסת הקומבו (combo), חיבור המאפשר לחבר קונקטורים בשלושת שיטות XLR.

מחיר

מחירם של הרמקולים המוגברים משתנה. בעת הרכישה התייחסו לחברה אותה ממנה את בוחרים את המוצר, שם החברה מהווה אומדן למחיר המוצר - כאשר מדובר בחברה לא מוכרת, נשלם פחות על אותו מוצר של חברה המוגדרת כמותג, ששם נשלם יותר. גודל הרמקול המוגבר, איכותו, מפרטו הטכני ועוד, מהווים גם הם שיקול לגבי המחיר. כאשר אתם יודעים כבר לאיזה צורך אתם צריכים את הרמקול, התייעצו עם מוכר בחנות. לאחר שכבר בחרתם מוצר בקשו לראות עוד דגמים בעלי מפרטים טכניים דומים, כך תוכלו לייצר השוואה בין מוצר למוצר ואולי גם להוזיל עלויות. הרמקולים המוגברים משמשים אותנו לטווח הארוך לכן כדאי שלא להתפשר על מוצר שאתם חלוקי דעות לגביו.

לסיכום

הרמקולים המוגברים הם מוצרים חדשים שנכנסו לחיינו בכדי להוות תחליף לרמקולים הפסיביים. כיום רוב האוכלוסייה כבר משתמשת ברמקולים המוגברים. כיום קיימים בשוק שני סוגים עיקריים של רמקולים, הרמקולים המוגברים והרמקולים הפסיביים. ההבדל ביניהם ניכר, גם מבחינת נראות, גם מבחינת משקל, וגם מבחינת איכות. ההבדל המשמעותי בין הרמקולים הוא שבניגוד לרמקולים הפסיביים, לרמקול המוגבר יש מגבר הבנוי בתוכו וכך איך צורך בחיבורים חיצוניים בכדי להעצים את עוצמת הרמקול..

הרמקולים המוגברים מיועדים ומסייעים לכלל האוכלוסייה, הם מאוד נפוצים היום בשוק, אפשר למצוא אותם כמעט בכל מקום, בבתי ספר, בבסיסים של הצבא, אולמות אירועים, תיאטראות וכו'...

אמנם, הבידוריות פחות יתאימו לנגנים וזמרים ואילו הרמקולים מוגברים יתאימו להם יותר. יש שיטענו שרכישה של מותג היא יותר כדאית. היום כבר יש בשוק המון חברות חדשות ומתחילות שמציעות מוצרים לא פחות טובים משל המותגים ואפילו במחיר נמוך יותר, לכן את תשללו את האופציה הזאת. לרמקולים המוגברים יש יתרונות רבים, הם קלים יותר לאחסון, קלים יותר ובאיכות שמע גבוהה יותר, לרמקולים המוגברים יש את הטוויטר האחראי על הצליל הגבוה ואת הוופר האחראי על צלילי הבס. ברמקולים החדשים נוכל למצוא גם מעבד DSP שתפקידו הוא לשלוט על הטוויטר ועל הוופר. לרמקולים משקלים שונים וגדלים שונים, גודל אינו מעיד על עוצמת שמע גבוה או נמוכה יותר בדקו את הוואט RMS ואת עוצמת הדציבל בכדי לקבל אומדן מדויק. בחירת מקום הקנייה חשוב, בחרו מקום בעל ביקורות חיוביות ומקום שבו תרגישו נוח להתייעצות והעלאת לבטים לגבי הרכישה. מחירי הרמקולים משתנים בהתאם לדגם, לחברה ולאיכות המוצר. בחרו מספר דגמים אותם אתם רוצים, עשו השוואה לדגמים בעלי מפרטים טכניים דומים וכך תוכלו להגיע לבחירה יותר מדויקת. הגיעו לחנות בכדי לבדוק את המוצר ואת תסתפקו בקריאה באינטרנט או המלצה ממקורות שונים. כאשר אתם מגיעים למקום נפתחים בפניכים עוד אפשרויות.